Lietuviųlt
Orai
0

 Azoto augalams išsaugojimui – skysto mėšlo trąšos

2020 03 27

 Azoto augalams išsaugojimui – skysto mėšlo trąšos

Srutos – vertinga organinė trąša, turinti apie 4 proc. azoto. Su jomis į dirvą patenka didelis kiekis azoto, kurį augalams maksimaliai išsaugant, galima papildomai užauginti apie 880 kg/ha kukurūzų grūdų arba 3,5 t/ha ir daugiau žaliosios masės. Pakankamą azoto prieinamumą kukurūzų augalams užtikrinti svarbiausia tuomet, kai jie intensyviausiai auga – nuo liepos pradžios iki subrendimo.

Su srutomis naudojant „Vizura“, dirvoje lieka didžiulė azoto koncentracija amonio formoje, kuri yra stabili dirvoje, atspari nuo išplovimo ir lengvai prieinama augalui. Tik užtikrinant subalansuotą mineralinių medžiagų prieinamumą augalams, galima tikėtis, kad jie bus stipresni, atsparesni įvairiems patogenams, užaugins didesnes burbuoles, kurios labiausiai nulemia siloso maistinę vertę ir jo kokybę.

Šios taisyklės galioja ir kitiems augalams, todėl „Vizura“ naudinga naudoti visuose pasėliuose, kuriuose yra laistomos srutos. Tai parodo bandymuose gaunami derliaus rezultatai: miežiuose vidutiniškai gaunamas 800 kg/ha grūdų derliaus priedas, kviečiuose – 290 kg/ha, o rapsuose – 390 kg/ha.

Efektyvumas matomas ir vyraujant sausoms gamtinėms sąlygoms

Joniškėlio bandymų stotyje 2019 m. atliktais tiksliaisiais bandymais žieminių kviečių pasėlyje nustatyta, kad net labai sausais metais vyksta intensyvus nitratinio azoto judėjimas į gilesnius dirvožemio sluoksnius ir gruntinius vandenis. Tokiu atveju, azotas nedaro įtakos augalų derliaus padidėjimui ir tik teršia gamtą.

Tiriant azoto koncentracijos kitimą žieminių kviečių pasėliuose skirtingu periodu viršutiniame dirvos sluoksnyje (0–30 cm gylyje), nustatyta, kad naudojant srutas kartu su „Vizura“, azoto kiekis dirvožemyje yra ženkliai aukštesnis, nei naudojant srutas be šio stabilizatoriaus. Jo nenaudojant, viršutiniame dirvos sluoksnyje azoto koncentracija sparčiai mažėja – net 69 proc. – iki vos 18,05 kg/ha.

1 paveikslas

Nusistovėjus minimaliam azoto kiekiui dirvoje, jo koncentracija vėliau išlieka stabili. Tuo tarpu naudojant srutas su „Vizura“, azoto koncentracija dirvoje jau pačioje pradžioje yra net 44 proc. aukštesnė, o po dviejų savaičių 225 proc. didesnė. Be to, ir vėlesniais periodais azoto koncentracija mažėja nuosaikiai. Net birželio mėnesį azoto kiekis dirvoje yra 50 proc. didesnis, nei nenaudojant stabilizatoriaus. Per visą šį tyrimo periodą augalams prieinamo ir dirvoje stabilaus azoto kiekis buvo vidutiniškai 93,6 proc. didesnis.

Nenaudojant stabilizatoriaus – intensyvus nitratinio azoto išplovimas

Tiriant azoto koncentracijos kitimą žieminių kviečių vegetacijos metu gilesniame dirvos sluoksnyje (30–60 cm gylyje), nustatyta, kad naudojant srutas kartu su „Vizura“, azoto kiekis dirvoje staigiai sumažėja ir visą periodą išlika labai žemame lygyje. Nenaudojant preparato, azoto koncentracija gilesniame dirvos sluoksnyje nuolat išlieka aukšta.

Tai parodo, kad net esant labai sausam dirvožemiui, vyksta intensyvus nitratinio azoto išplovimas į gilesnius dirvožemio sluoksnius, o vėliau ir į gruntinius vandenis. Nitratinis azotas, kaip ir dirvožemis, turi neigiamą krūvį, todėl net sausomis sąlygomis yra labai judrus dirvoje.

2 paveikslas

Tuo tarpu srutas naudojant su „Vizura“, dirvoje išlieka didesnė azoto koncentracija amonio formoje, kuris turi teigiamą krūvį, priešingai nei dirvožemis. Todėl nėra judrus dirvoje ir ilgą laiką išlieka viršutiniame dirvos sluoksnyje, kur vyrauja pagrindinė augalų šaknų masė. Be to, amonio formos azotas taip pat augalų yra lengvai įsavinamas per šaknis kaip ir nitratinės formos, bet pačiame augale amonio formos azoto panaudojimui, organinių junginių gamybai augalas sunaudoja mažiau laiko ir energijos nei naudojant nitratinės formos azotą.  

Padeda didinti pelną

Joniškėlio bandymų stotyje atliktais bandymais gautas rezultatas parodė, kad net sausais metais, kuomet azoto išplovimui sąlygos buvo ypač nepalankios, žieminių kviečių derliaus priedas siekė 460 kg/ha. Priedą pavertus gautomis pajamomis, jos sudaro apie 69 EUR/ha. Tuo tarpu išlaidos „Vizura“ produktui buvo tik 22 EUR/ha. Galima daryti išvadą, kad iš kiekvieno žieminių kviečių pasėlių hektaro, kuriame srutos buvo panaudotos kartu su azoto stabilizatoriumi „Vizura“, papildomai gautas 47 EUR/ha pelnas. Tai vienas iš efektyviausių šiuo metu rinkoje esančių sprendimų, galinčių taip ženkliai pagerinti organinių trąšų efektyvumą ir be didesnių pastangų padidinti jų pelningumą.

3 paveikslas

„Vizura“ panaudojimas – labai paprastas. Ją galima išmaišyti srutų talpykloje prieš išlaistymą, o po to tolygiai paskleisti srutas laukuose. Turintys galimybę srutas įsigyti iš kaimyninių ūkių, gali pasinaudoti Vokietijos ūkininkų patirtimi – jie pirmiausia išpurškia „Vizura“ azoto stabilizatorių ant laukų ir po to išlaisto srutas. Stabilizatorius stabdo nitrosomonas bakterijas, kurios skatina greitą amonio formos virtimą į nitratinę formą. Todėl labai svarbu, kad „Vizura“ produktas pasiskleistų dirvoje tame pačiame sluoksnyje kaip ir srutos, kad jose esantį azotą išsaugotume augalams.

Su „Vizura“ galima išsaugoti apie 30–50 proc. srutose esančio azoto, kuris bus sunaudojamas, kai augalai intensyviausiai auga. Tokiu būdu saugoma gamta, taupomos išlaidos mineralinėms trąšoms ir be didesnių pastangų gaunamas didesnis ir aukštesnės kokybės įvairių augalų grūdų ar kukurūzų žalios masės derlius, užtikrinantis didesnį pelną.

Vienas pažangiausių Lietuvoje ūkių Kėdainių r. Labūnavos ŽŪB, 2019 m išbandė Vizura produktą, naudojant kartu su srutomis. Pastebėjus puikius rezultatus, šiemet bendrovėje visos srutos bus laistomos tik su azoto stabilizatoriumi Vizura. Kviečiame susipažinti su Kėdainių r. Labūnavos ŽŪB patirtimi, srutas naudojant su Vizura.

 

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Naršydami www.linasagro.lt puslapyje sutinkate, jog naudojame slapukus, kurie užtikrina sklandų svetainės darbą.