Augalininkystė spalio mėnesį: žieminių rapsų bei žieminių javų priežiūros darbai

2020 09 24

Augalininkystė spalio mėnesį: žieminių rapsų bei žieminių javų priežiūros darbai

Augalininkystė spalio mėnesį: žieminių rapsų bei žieminių javų priežiūros darbai

 

Baigiantis rugsėjui į šalį grįžę saulėti ir šilti, o kartais – ir su gaivinančiais krituliais, orai buvo tikra atgaiva augalijos pasauliui. Šiuo laiku ypač sustiprėjo žieminių rapsų pasėliai. Spalio svarbą augalininkystės veikoje taip pat lemia šio laikotarpio oro sąlygos. Dar turime mažiausiai tris savaites atlikti būtinus pasėlių priežiūros darbus, kurie padėtų jiems geriau pasiruošti žiemojimui, o ūkininkams – ramiau laukti pavasario.

Spalio orų reikšmė augalininkystei

Baigiantis rugsėjui galutinai baigti sėti žiemkenčiai. Nors spalį orai atvės 6–8 laipsniais, tačiau išsilaikys geros sąlygos žiemkenčių tolimesnei vegetacijai ir jų pasėlių priežiūros darbams atlikti. Sąlygos palankios, nes klimato kaita ne tik pailgino rudens vegetacijos šiltąjį periodą, bet ir maždaug 2 laipsniais padidino vidutinę orų temperatūrą. Esamos orų prognozės leidžia tikėtis, kad baigiantis spalio mėnesiui visų rūšių žiemkenčiai pagal išsivystymo laipsnį turėtų pasiekti IV organogenezės etapą. Pagal augimo tarpsnius javai turėtų būti krūmijimosi procese, o rapsai – skrotelės fazėje. Spalio pabaigoje, pagal daugiamečius duomenis, žiemkenčių augalų aktyvioji vegetacija dažniausiai baigiasi ir prasideda jų užsigrūdinimo žiemai procesas. Todėl šiuo metu turime užtikrinti, kad pasėliai būtų gerai paruošti žiemojimui.

Žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbai

Norime tik priminti, kad, auginant žieminius rapsus, svarbiausi darbai yra užtikrinti, kad rapsų augalų augimo kūgelis neištįstų daugiau nei 25 mm ir sukauptų pakankamai sausųjų medžiagų. Tai pasėliams padėtų sėkmingai peržiemoti ir gerai startuoti pavasario augimo periodu. Norint tai pasiekti, rapsų pasėlius rekomenduojame purkšti vienu iš šių tirpalų: Caryx“ (0,7–1,0 l/ha-1) + „Actiflow COMBO“ (1 l/ha-1) + „Oligo Boron“ (1 l/ha-1) + „Wilis NPK“ (2 kg/ha-1) arba „Caryx“ (0,7–1,0 l/ha-1) + „Oligo Ranau“ (1 l/ha-1) + „Boronia Mo“ (1 l/ha-1) + „Starmax Mn“ (1 l/ha-1). Jei pasėliai silpni, stresuoti, papildomai naudojame aminorūgštis Microfert“ (1 l/ha-1).

Žieminių javų pasėlių priežiūros darbai

Žieminių javų pasėlių būklė rugsėjo pabaigoje buvo labai įvairi. Dabar turime geros būklės ir jau išsikrūmijusius žieminių miežių ir dalies rugių pasėlius. Rugsėjį užbaigėme žieminių kviečių ir žieminių kvietrugių sėją. Jų pasėlių būklė labai priklauso tiek nuo sėjos laiko, tiek nuo išsėjimo normų dydžio. Primename, kad blogiau yra per tankūs pasėliai, nei šiek tiek per reti. Sėjant optimaliais terminais vidutinio našumo dirvožemiuose pakanka išsėti 3, –4,0 mln./ha-1 daigių sėklų, o aukšto našumo 3,0–3,5 mln. Taip sutaupome ne tik 70–100 kg/ha-1 sėklų, bet ir papildomai prikuliame 0,5–1,0 t/ha-1 grūdų. Tai verta žinoti, nes, nors dauguma ūkių yra gerai įsisavinę sėklų išsėjimo normų apskaičiavimą, tačiau yra ir išimčių.

Rugsėjo pabaigoje ar spalio pirmą dekadą piktžolėtuose javų pasėliuose toliau naudojame herbicidus: „Roxy“ (2 l/ha-1) + „Diflani“ (0,15 l/ha-1) arbaLegacy Pro“ (2,0 l/ha-1). Minėti sprendimai pasižymi aukštu efektyvumu naikinant dygstančias ar jau sudygusias piktžoles. Besikrūmijančiuose žieminių kviečių pasėliuose dviskiltes piktžoles geriausiai naikina herbicidas Ergon“ (0,015 kg/ha-1) + „Sito Plus“ (0,1 l/ha-1). Pastarasis patrauklus ir dėl to, kad gerai bei plačiai veikia, taip pat ir nebrangiai kainuoja. Atliekant purškimą herbicidais javų krūmijimosi tarpsnyje rekomenduojama įdėti ir mikroelementų kompleksą, ir NPK tirpių trąšų. Rekomenduojama: „Actiflow MCZ“ (1,0 l/ha-1) arba „Oligo Brava“ javams (1,0 l/ha-1) mišinyje su „Wilis NPK 10-53-10“ (2–3 kg/ha-1).

Augalams sudygus ir iki krūmijimosi pradžios rekomenduojama pasėlius nupurkšti dirvožemio mikroorganizmų preparatais. Mikroorganizmų tirpalą sudaryti galima naudojant „BIOMAS Grow“ (0,1 l/ha-1), „BIOMAS Universal“ (0,1 l/ha-1) arba jų mišinį. „BIOMAS Grow“ fiksuoja atmosferinį azotą ir atpalaiduoja netirpų fosforą, tokiu būdu padidindamas jo prieinamumą, nes fosforas iš esmės gerina žiemkenčių augalų šaknų sistemos formavimą. „BIOMAS Universal preparate esančios bakterijos prisideda prie organinių liekanų skaidymo ir mineralinio azoto surišimo organinėje formoje, taip net apie 20 kg/ha-1 sumažina mineralinių trąšų išsiplovimą, taip pat efektyviai veikia prieš dirvoje esančius patogenus. BIOMAS Protect“ – išskirtinai nepakeičiamas sprendimas ekologiniuose ūkiuose, tačiau labai naudingas ir chemizuotuose ūkiuose, nes gerina dirvožemio fitosanitarines savybes, didina augalų imunitetą ligoms. Bacillus amyloliquefaciens bakterijos pasižymi greitu dauginimusi, todėl patekusios per dirvožemį į augalo šaknų sistemą ten greitai įsitvirtina ir ima išskirti įvairias biologiškai aktyvias medžiagas, kurios ne tik padeda apsisaugoti nuo įvairių patogenų išplitimo, bet ir stimuliuoja augalų augimą.

Spalio viduryje, siekiant žieminių javų augalus paruošti žiemojimo (užsigrūdinimo žiemai) procesui, pasėlius pakartotinai tręšiame per lapus. Darbinį tirpalą sudarome iš makroelementų (fosforo, kalio bei magnio) ir mikroelementų (mangano, boro, molibdeno ir kitų). Tinka: „Yelia NPK(2 kg/ha-1) + „Actiflow Mn“ (0,5 l/ha-1) + „Boronia Mo“ (0,5 l/ha-1).

Per rugsėjo mėnesį baigėme nukulti visus javus ir turėjome gerus rezultatus. Spalio mėnesį laukuose dar yra likusių kukurūzų, auginamų grūdainio gamybai ar grūdams, nenukastų cukrinių runkelių ir nenušienautų ilgamečių žolynų atolo, vis tik esame įsitikinę, kad minėtų pasėlių derlių nuimsite optimaliu laiku.

Posėlinių augalų įterpimo laikas

Šią vasarą vėliau sėjome trumpalaikius tarpinius pasėlius, dėl to tik nedideli jų plotai buvo sėjami tarp atsėliuojamų žiemkenčių, norint sumažinti jų atsėliavimo žalą ir išvengti tos pačios augalų rūšies sudygusių pabirų daromos žalos. Tam, kad posėliniai augalai galėtų užauginti pakankamą masę, turėjome per mažai laiko. Tuo tarpu posėlinių pasėlių, po kurių bus sėjami vasarojaus augalai, plotai yra išties dideli ir šie augalai dabar sėkmingai augina žaliąją masę.

Ūkininkai dažnai sprendžia dilemą: kada užbaigti jų vegetaciją, o gal juos palikti žiemoti? Yra keletas atsakymų. Pirmas – laikomės tradicinės patirties: jų masę spalio antroje pusėje įterpiame į dirvožemį. Antras – tarpinį pasėlį paliekame žiemai. Daugeliu atveju didesnė nauda dirvožemiui yra paliekant posėlinius augalus per žiemą, tačiau, jei fiziškai neturime galimybių laiku išdirbti dirvų vasarojaus sėjai, tuomet posėliniai augalai įterpiami rudenį. Norime atkreipti dėmesį į dažnai daromą klaidą, kuomet skurdžiuose dirvožemiuose tarpiniai pasėliai netręšiami azoto trąšomis. Tai sumažina jų galimą biomasės derlių 25–40 proc. 

        

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

 

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

 

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką