Drėgnesnių dirvų įdirbimas ir sėja

2017 04 13

Drėgnesnių dirvų įdirbimas ir sėja

Lietuvoje prasidėjo pavasario sėjos didysis darbymetis. Dabar pagrindinis dėmesys skiriamas dirvų ruošimui sėjai, trąšų paskleidimui ir sėklų ruošimui. Sėja taip pat vyksta, tačiau kol kas tik lengvesnėse dirvose.

Sakome komplimentą tiems ūkininkams, kurie neskuba sėti vasarinių javų ir rapsų į „balą“ (per šlapias dirvas) ir taip pat nesiunčia kultivatorių į sunkesnes žemes, kol jos dar nėra pakankamai pradžiūvusios, nes jie žino, kad priešingu atveju pridarys daug stambių grumstų. Grumstuotoje dirvoje praktiškai neįmanoma kokybiškai pasėti. Į grumstuotą dirvą pasėtos sėklos dygsta prasčiau ir labai netolygiai. Tokiuose pasėliuose ir herbicidų efektyvumas būna žemesnis.

Pirmiausiai, atsižvelgiant į dirvožemių savybes, ūkininkai sėja vasarinius kviečius, salyklinių veislių miežius ir kitus miglinius, sėklai skirtus, javus, taip pat pupas bei žirnius.

Įdirbant dirvą sėjai, ji turėtų būti nei per šlapia, nei per sausa. Tuomet galime suformuoti tinkamos struktūros dirvožemį, kuriame bus geros sąlygos sėkloms sudygti greitai ir tolygiai.

Sinoptikai prognozuoja, kad iki balandžio trečios dekados vyraus lietingi orai. Tokiu atveju bus sunkiau rasti tinkamą progą kokybiškai paruošti sėjai sunkesnes dirvas. Siekiant per daug nesuvėlinti sėjos, dalį vasarojaus, matyt, teks pasėti ir į šlapesnes žemes. Tokiu atveju geriau pasirinkti kompleksines sėjamąsias, kuriose yra ir sėklų išsėjimo aparatai, ir dirvų purenimo padargai. Tokia technika labai paspartina vasarojaus sėjos darbus.

Ilgalaikė patirtis ir atliktų bandymų duomenys rodo, kad iš visų miglinių javų rūšių šlapesnėms dirvoms atspariausios yra vasarinių kviečių ir avižų sėklos. Čia mums pasisekė, nes šios javų rūšys priskiriamos ankstyviausios sėjos augalams. Iš pupinių augalų tik pupas galima sėti (nors ir sekliau) į šlapesnes dirvas. Jokiu būdu į tokias dirvas nesėjami lubinai. Šiek tiek didesnės drėgmės dirvai vidutiniškai arba mažai atsparūs (eilės tvarka) yra vasariniai kvietrugiai, žirniai ir miežiai. Neatsparūs yra vasariniai rapsai, vasariniai rugiai ir grikiai, nes jų sėkloms dygti reikia daug deguonies. Šlapių žemių „bijo“ sėkliniai bulvių gumbai. Pasodinus bulves į šlapių priemolių žemę ir toliau besitęsiant lietums, gumbai supūva arba suformuoja per mažai stiebų, nes dygstantiems gumbams reikia daug deguonies.

Pasirenkant sėjos laiką pagal dirvožemių drėgmės ir šilumos režimą, kaprizingiausi yra kukurūzai, skirti auginti grūdamsJų sėklos mėgsta šilumą, optimalią drėgmę dirvoje, pakankamą kiekį deguonies ir gilesnę sėją. Tai - sunkiai tarpusavyje suderinami poreikiai. Tačiau pažeidus šiuos reikalavimus, jų sėklos dygsta ilgai ir netolygiai. Tuo tarpu mums reikia, kad jos sudygtų greitai ir vienodai, kad pailgėtų jų aktyvioji vegetacija vasaros pabaigoje, ir kukurūzų grūdai suspėtų pasiekti vaškinę brandą. Dėl to kukurūzams skirtos žemės rudenį visada yra suariamos (suartos žemės pavasarį greičiau sušyla), o pavasarį prieš sėją dirvos pakartotinai, ne mažiau kaip du kartus, supurenamos, siekiant iš jų pašalinti COir kitus toksinius dujinius junginius. Taip elgdamiesi, mes ne tik papildome dirvožemio poras deguonimi prisotintu oru, bet ir pašaliname perteklinį vandenį iš viršutinio dirvos horizonto.

Šį pavasarį mums būtina prisiminti, kad praėjusiais metais dėl javapjūtės vėlavimo nemažoje dalyje vasarinių javų pasėlių varpose sudygo grūdai. Esame beveik tikri, kad bus ūkininkų, kurie sėjai naudos šiuos grūdus, turinčius silpnesnes sėklines savybes. Jie gali būti panaudoti sėkliniams tikslams, jei sėsime į optimalaus drėgmės režimo dirvas ir sėjos gylyje žemės temperatūra bus ne mažesnė kaip +6–10 °C. Prisiminkite, jog varpose sudygusius sėklinius grūdus sėjos metu reikia 2030 % sekliau įterpti į dirvą, kad padidėtų deguonies prieinamumas prie sėklų, ir bent 812 % padidinti sėklos normas, kad būtų didesnė tikimybė suformuoti optimalaus tankumo pasėlius. Nenaudokite šių grūdų sėkliniams pasėliams, taip pat labai aukšto našumo žemėse sėjamuose pasėliuose, tikintis išauginti rekordinius derlius. Mūsų nuomone, 2017 m. sertifikuotų sėklų pranašumas prieš savame ūkyje išaugintas sėklas bus iš esmės didesnis nei buvo 20122016 metais

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką