Ką sėsime 2019 metų pavasarį?

2019 03 25

Ką sėsime 2019 metų pavasarį?

Sniegas nuo laukų pasitraukė dar vasario 2-3 dešimtadieniuose. Kovo pradžioje jau įsitikinome, kad absoliuti žiemkenčių pasėlių dalis sėkmingai peržiemojo. Negalime teigti, kad visi jų pasėliai yra labai geros būklės, tačiau didesnės žiemkenčių dalies bent vizualinis vaizdas tikrai yra geras, o tai suteikia mums pozityvų jausmą. Detaliau vertinti žiemkenčių pasėlius ar kurti jų pirminės priežiūros tikslesnius planus - dar per anksti. Išimtį sudarytų tik smėlynuose ar lengvo priesmėlio dirvose pasėti žieminiai rugiai. Kai tik smėlių žemių fizinė būklė leis su technika įvažiuoti į laukus, nepriklausomai nuo kalendorinės datos, juos reikėtų patręšti azoto trąšomis (60-70 kg ha-1 azoto), nes juose niekada nesusikaupia pakankamos azoto atsargos, kad jų pakaktų pirminiam pavasariniam rugių augalų augimui bei vystymuisi ilgesniam laikotarpiui. Kitų rūšių dirvožemiuose, net ir žieminių rugių pasėliuose derėtų palaukti augalų vegetacijos atsinaujinimo.

Ką ir kuriuose laukuose sėsime?

Iki pavasario priešsėjinio žemės dirbimo ir sėjos darbų dar turime nemažai laiko, todėl galime dar kartą apsvarstyti pavasario sėjos darbus. Iš kurių svarbiausias yra: ką, kada ir kuriuose laukuose sėsime 2019 m pavasarį? Priešingai nei 2018 metų pavasarį, šiais metais, dėl stipriai išplėsto žiemkenčių pasėlių ploto, turime daug mažiau žemių vasarojaus sėjai, kas be abejo sutrumpins pavasario sėjos terminus, tačiau padidės augalų rūšių pasirinkimo svarba. Tikrai praėjusį rudenį mes nesėjome žiemkenčių augalų žemėse, skirtose tokiems augalams, kaip cukriniai runkeliai, kukurūzai grūdams ar silosui, grikiams, kmynams, bulvėms, lubinams bei visų rūšių augalų sėkliniams pasėliams. Ir taip šioms augalų rūšims pasirinkti dirvas nebus jokių problemų. Dabar kiekvienam dar laisvam laukui, belieka optimaliai parinkti tokias augalų rūšis, kurios mažiausiai iškreipia esamų sėjomainų schemas ir tenkina šių laukų dirvožemio našumo reikalavimus. Žinant, kad turime padidintus žieminių kviečių bei žieminių rapsų pasėlių plotus, dėl to šių augalų rūšių (kviečių ir rapsų) pasėlių plotų tolimesnis plėtimas jau neturi pirmaeilės reikšmės. Tačiau tai nereiškia, kad jų reikėtų visiškai atsisakyti, nes jų produkcija brangiai superkama ir turi didelę paklausą. Vasariniams kviečiams skiriame pirmumą tik tuo atveju, jei turime reikiamo našumo dirvų, o priešsėliai yra tinkami. Priešingu atveju, našesnėse priesmėlių dirvose geriau sėti žirnius, o priemoliuose – pupas. Žirniai būtų puikūs priešsėliai žieminiams rapsams, o pupos – žieminiams kviečiams.

Ankštiniai – puikūs priešsėliai

AB „Linas Agro“ šį pavasarį ūkininkams siūlo aukščiausios kokybės žirnių sertifikuotas sėklas šių veislių, kaip Ingrid ir Respect.

Ingrid - labai ankstyva (80-90 dienų), derlinga (4,5-6,0 t ha-1) ir atspari išgulimui žirnių veislė. Sukurta „Lantmännen", Švedija. Ingrid pasižymi ankstyva branda, augalai yra vidutinio aukščio ir atsparūs išgulimui. Veislė labai atspari sėklų išbyrėjimui iš ankščių (8,8 balo iš 9).

Respect - pusiau belapių žirnių veislė sukurta Danijoje, Maribo Seed A/S sėklininkystės firmoje. Veislės ūkinio vertingumo tyrimo 2007-2008 m. gautas vidutinis 4,89 t ha-1 grūdų derlius, o didžiausias - 7,77 t ha-1 išaugintas 2008 m. Kauno AVT stotyje. Sėklos labai gerai laikosi ankštyse, o jų atsparumas išbyrėjimui iš ankščių įvertintas net 8,8 balo. Šios veislės augalų vegetacijos periodo vidutinė trukmė – apie 90 dienų.

Siūlome ir dvi pupų Vertigo ir Fuego veisles.

Vertigo - vidutinio ankstyvumo ir derlinga (5,0 -6,5 t ha-1) veislė. Be to ji labai atspari augalų išgulimui. Sukurta "NPZ", Vokietija. Lietuvoje registruota 2016 m.

Fuego - tai stambių grūdų, aukšto (5-7 t ha-1) derlingumo ir atspari ligoms pupų veislė! Ši pupų veislė sukurta Vokietijoje, “NPZ” sėklininkystės firmoje. Veislės ūkinio vertingumo tyrimų metais gautas vidutinis 6,47 t ha-1 grūdų derlingumas. Didžiausias šios veislės pupų derlingumas gautas 2008 m. Kauno AVTS – 8,00 t ha-1. Jei Jums pasisektų išauginti bent 6,0 t ha-1 sėklų derlingumą, tai pelno gautumėte daugiau nei iš vasarinių kviečių ir dar turėtumėte puikų priešsėlį žieminiams kviečiams.

Apie pupinių javų auginimo technologijų ypatumus rašysime sekančiame straipsnyje, dėl to dabar jų agrotechnikos neaptarsime.

Kodėl verta sėti vasarinius augalus?

Šį pavasarį žemesnio nei vidutinio našumo (35-42 balai) žemėse derėtų išplėsti vasarinių miežių, vasarinių rapsų bei kukurūzų grūdams pasėlius, nes iš pavasario sėjos augalų jie yra atspariausi vidutinės trukmės sausroms, kurių tikimybė Lietuvoje yra aukšta. Dėl padidėjusių grūdų supirkimo kainų ir naujausių veislių įsisavinimo labai išaugo vasarinių miežių auginimo pelningumas. Antai, dėl naujų veislių ir sertifikuotų sėklų naudojimo vasarinių miežių derlingumas padidėjo net 1,2-2,0 t ha-1, o savikaina –sumažėjo. Vasarinių miežių auginimo ekonominis efektyvumas vidutinio našumo dirvose, jei naudojame sertifikuotas sėklas, dabar prilygsta vasariniams kviečiams, o žemesnio nei vidutinio našumo dirvose – viršija juos. AB „Linas Agro“ šį pavasarį ūkininkams siūlo aukščiausios kokybės vasarinių miežių sertifikuotas sėklas Laureate, Ema DS, Grace, Milford.

Laureate veislės tyrimo metais gautas vidutinis 9,11 t ha-1 grūdų derlius ir viršijo vasarinių kviečių derlingumą. Didžiausias šios veislės miežių derlius buvo išaugintas 2015 m. Pasvalio AVT skyriuje –12,42 t ha-1. Grūdai labai stambūs, 1000 jų vidutinė masė – 55,12 g. Dėl geros salyklo kokybės veislė pripažinta Europos aludarių bei įtraukta į Lietuvos salyklo gamintojo UAB „Viking Malt“ superkamų veislių sąrašą.

Ema DS sukurta Lietuvos Žemdirbystės institute. 2010-2012 m. Lietuvos augalų veislių tyrimo skyriuose vidutinis derlingumas buvo 7,16 t ha-1. 2015 m. Pasvalio AVT skyriuje - 10,9 t ha-1. Ema DS tinkama auginti ir mažesnio našumo dirvose. Atspari miltligei.

Grace salyklinio tipo vasarinių miežių veislė. Sukurta „Nordsaat Saatzucht GmbH“, Vokietija. Tai ankstyva, labai atspari išgulimui veislė. 2011 m. Kauno AVTS vidutinis grūdų derlingumas siekė 8,05 t ha-1. Veislė atspari miltligei ir tinkliškajai dryžligei. Dėl gerų salyklinių savybių ši veislė įtraukta į Lietuvos salyklo gamintojų UAB „Wiking Malt“ superkamų veislių sąrašą.

Milford sukurta „Saatzucht J. Breun“, Vokietija. Lietuvoje registruota 2014 m. Tai vidutinio ankstyvumo veislė, gerai krūmijasi. Vidutinis baltymų kiekis grūduose - 11,6 %. Veislė atspari miltligei, rūdims ir rinchosporiozei. AVTS tyrimuose vidutinis šios vasarinių miežių veislės grūdų derlingumas svyruoja nuo 7 iki 11 t/ha.

Vasarinių kviečių populiariausios veislės išlieka KWS Collada, Quintus ir Wicki. Vakarų Lietuvoje ypač gerus derlingumo rezultatus demonstruoja vasarinių kviečių veislė Quintus. Vidurio ir Šiaurės Lietuvoje, kur vyrauja derlingesnės žemės, geresnius derlingumo rezultatus parodė veislė KWS Collada.

Žemo (28-35 balai) našumo žemėse pelningiausi augalai yra vasariniai miežiai (veislė Ema DS), vasariniai rapsai (veislė Cultus CL), vasariniai kvietrugiai (veislė Puzon), kukurūzai silosui ar grūdainiui, bulvės bei avižos. Vasarinių rapsų reikšmė labai išaugo, pradėjus sėti hibridines jų veisles ir ypač Cultus CL, kurios vidutinis derlingumas dažnai viršija 3,0-3,5 t ha-1 ribą.

Kokias augalų rūšis sėti labai žemo (< 28 balai) našumo žemėse oficialių rekomendacijų nėra. Čia savo išradingumą parodo kiekvienas šių žemių savininkas. Nors dažniausiai šiose dirvose sėjamos žoles, grikiai ar avižas.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką