Ką sėsime 2019 metų rudenį?

2019 08 21

Ką sėsime 2019 metų rudenį?

Prasidėjo rugpjūčio trečia dekada. Jau nukulti žieminiai rapsai ir didžioji dalis žieminių javų. Iki rugsėjo pradžios toks pat likimas laukia ir vasarinių javų. Žinoma, gali likti pupų ar kitų pavasarį persėtų javų laukelių, tačiau jau rugsėjo pirmą dekadą ir jie bus nukulti. Ūkininkai sparčiai sėja žieminius rapsus ir ruošiasi žieminių javų sėjai. Hibridinių žieminių javų veislių sėja paprastai prasideda 7–12 dienų anksčiau nei linijinių, todėl iki jos pradžios liko mažai laiko – ji prasidės dar rugpjūtį. Ką sėsime šį rudenį?

Didžiąją žiemkenčių pasėlių dalį užims žieminiai kviečiai, kurių ir kainos didžiausios, ir vidutiniai derlingumo dydžiai viršija kitų miglinių javų dydžius. Be to, šios rūšies grūdai turi didelę paklausą tarptautinėse rinkose. Tačiau nemaža dalis ūkininkų žieminius kviečius sėja per žemo našumo ir rūgštesnėse žemėse (pH < 5,0–5,5), nei leidžiama, todėl mažėja jų derlingumas. Šią problemą spręsti padės dirvų kalkinimas.

Rekomenduojame naudoti granuliuotą kalkakmenį – kalcio trąšą. Ją galima naudoti prieš pasėlių įrengimą arba juos įrengus, nes granulės tirpsta ir dirvos pH didina labai greitai. Bandymais nustatyta, kad kalkinant dirvas smulkintu kalkakmeniu augalų derlingumas padidėja vidutiniškai 10–15 procentų. Šis efektas gaunamas jau po pirmų kalkakmenio naudojimo metų ir tęsiasi 2–4 metus. Jei šiose žemėse vis tik nuspręsite sėti žieminius kviečius, sėkite hibridinių veislių sėklas.

Kokias pasėlių veisles rinktis šį rudenį?

Rekomenduojame rinktis „Hylux“ veislę – tai anksti subręstantis hibridas, turintis didelį derliaus potencialą bei pasižymintis didele tolerancija dirvų reakcijai bei žemesniam našumui. Nereikėtų vengti ir hibridinių veislių miežių bei rugių. 2018–2019 metų pavasario ir vasaros pirmoje pusėje buvo per daug pasikartojančių stiprių sausrų ir karštų orų periodų, kurie labiausiai pakenkė žieminiams miežiams, nepriklausomai nuo jų veislės. Tačiau keletą metų iš eilės negali būti tiek daug per karštų orų invazijos atvejų ir per daug sausringų vasarų, todėl žieminius javus, ir ypač jų hibridines veisles, galite sėti ir šiemet.

Jų naujausia veislė „Toreroo“ pasižymi puikiomis savybėmis: gali būti auginama žemesnio našumo bei rūgštesnėse žemėse, turi padidintą atsparumą ligoms ir išgulimui, išaugina 15–25 % aukštesnius derlingumo dydžius, lyginant su linijinės selekcijos veislėmis, ir subręsta net 5–15 dienų anksčiau už jas. Dėl šios priežasties hibridiniai žieminiai miežiai yra tarp geriausių priešsėlių žieminiams rapsams.

Renkantis žieminių kviečių veisles verta atkreipti dėmesį į vidutinio ankstyvumo veislę „Etana“, kuri jau keletą metų atneša itin gerus rezultatus. Vertinant Kauno augalų veislių tyrimų skyriaus 2017–2019 metų duomenis, „Etana“ veislė standartines veisles derlingumu vidutiniškai lenkė net 7,1 procento. Analogiški rezultatai gaunami ir gamybiniuose pasėliuose, kur „Etana“ veislė savo derlingumu labai dažnai lenkia net ir vėlyvesnes veisles.

Šiemet yra išskirtinė galimybė įsigyti sertifikuotas veislės „Etana“ sėklas, beicuotas „Vibrance Pro“ ir bakterijų preparatu „Biomas Grow“. Šis preparatas fiksuoja atmosferos azotą ir kaupia jį dirvoje, iš netirpių junginių atpalaiduoja fosforą bei padaro jį lengvai prieinamą jauniems augalams, kurių šaknų formavimui ir pirminiam augimui fosforas yra ypatingai svarbus. Vos dygstantys daigai patenka į kur kas palankesnę augimui aplinką, todėl jau ankstyvuose vystymosi tarpsniuose suformuojamas kur kas stipresnis pasėlis.

Geriems rezultatams – žieminių javų veislių bandymai

Kiekvienam iš mūsų ir savo ūkio sąlygomis vertėtų tarpusavyje palyginti žieminių javų (kviečių, miežių ir rugių) hibridinių ir linijinių veislių auginimo ekonominį efektyvumą žemesnio nei vidutinio našumo (apie 35–40 boniteto balų) žemėse, nes būtent tokio našumo dirvose mums dažnai nesiseka gauti didesnių derlingumo dydžių. Mes siūlome tokią bandymo schemą:

  1. Jūsų ūkyje geriausiai veikianti žieminių kviečių linijinės selekcijos veislė;
  2. Hibridinė žieminių kviečių veislė „Hylux“;
  3. Jūsų ūkyje geriausiai veikianti žieminių miežių linijinės selekcijos veislė;
  4. Hibridinė žieminių miežių veislė „Toreroo“;
  5. Jūsų ūkyje geriausiai veikianti žieminių rugių linijinės selekcijos veislė;
  6. Hibridinė žieminių rugių veislė „SU Promotor“.

Visais atvejais reikėtų naudoti tą pačią auginimo technologiją, kurią naudodami savo ūkyje gaunate gerą rezultatą. Yra tik vienas apribojimas: anot veislių platintojų rekomendacijų, hibridinių veislių variantuose sėklų išsėjimo normas mažiname 2,0–2,5 karto. Taip pat nereikėtų naudoti per aukštų tręšimo normų, nes bandymą įrengiame žemesnio našumo dirvose, kuriose rekordinių derlių negausime. Mūsų nuomone, tiktų toks trąšų mišinio santykis: N170P80K120.

Hibridinės veislės sėjamos anksti, todėl būtų gerai, jei bandymą rengtumėte iki rugsėjo 5 dienos. Bandymui skirkite vieną sėjomainos lauką, kurio dirvožemio našumas yra 35–40 boniteto balų ribose. Variantų pakartojimai du. Ir taip pasirinktą lauką suskirstote į 12 laukų. Ir pagal bandymų schemą sėjate žieminių kviečių, miežių ir rugių veisles. Bandymų duomenys patvirtins patarlės – geriau vieną kartą pamatyti, nei 9 kartus apie tai girdėti – mintį.

Be abejo, šį rudenį dar vyraus linijinių veislių žieminiai migliniai javai: žieminiai kviečiai, žieminiai rugiai, žieminiai kvietrugiai ir šiek tiek žieminių miežių. Apie kurių auginimo agrotechniką šį rudenį rašysime dažnai.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką