Ką ūkiams svarbu žinoti apie augalininkystę gegužę?

2019 05 06

Ką ūkiams svarbu žinoti apie augalininkystę gegužę?

Permainingais orais pasižymėjęs balandis atnešė ir vasariškus karščius, ir stiprias šalnas, ir nuosekliai mažėjantį drėgmės kiekį. Tačiau pavasario gaivą nustelbė nerimas dėl prasidėjusios sausros žalos gyvajai gamtai, įskaitant miškus ir komercinius pasėlius. Mažai kas pastebėjo, kad ūkininkai šį pavasarį, kaip niekada anksčiau, pradėjo žiemkenčių pasėlių priežiūros darbus ir jau beveik baigė vasarojaus sėją. Be to, visur matome sužaliavusius medžius, suvešėjusias vejas, o kaime ir geros būklės žiemkenčių pasėlius ar jau sudygusio vasarojaus laukus. Nepaisant to, sausra neigiamai paveikė kultūrinių augalų augimą ir dėl to visi laukiame lietaus.

Kokie pagrindiniai lauko augalų augimo ir vystymosi ypatumai svarbūs šį mėnesį?

  • Mėnesio pradžioje pražydę žieminiai rapsai žydės iki birželio. Šių augalų sausų medžiagų masė padidės 8-10 kartų.
  • Žieminių miglinių javų būsimas produktyvumas taip pat priklausys nuo gegužės mėnesio orų sąlygų ir jų pasėlių priežiūros darbų kokybės bei savalaikiškumo. Per šį mėnesį šie javai ir išplaukės, ir peržydės, o savo sausųjų medžiagų masę padidins 12-15 kartų.
  • Pievose ir ganyklose gegužės pirmą dekadą žolės pasieks ganymo ar pjūties stadiją. Norint išauginti gausesnį atolą, nereikėtų vėlinti ganymo ar žolių pjūties.
  • Vasariniai javai (migliniai ir ankštiniai), vasariniai rapsai ir kukurūzai ne tik užbaigs dygimo procesą, bet ir praeis III-V organogenezės vystymosi etapus, kurie yra labai svarbūs būsimiems pasėlio tankio ir augalo produktyvumo parametrams. Antai, vasariniai migliniai javai ir cukriniai runkeliai, pasėti iki balandžio vidurio, nepaisant sausrų, gegužės pradžioje buvo sudygę. Jau dygsta ir pupiniai javai, ir kukurūzai.

Žieminiai rapsai – jautriausi gegužės orams

Gegužės pirmosiomis dienomis beveik visoje Lietuvoje sužydę žieminių rapsų pasėliai, labiausiai iš kitų augalų reaguoja į orų sąlygas. Be to, Suvalkijos krašte jų žydėjimas prasidėjo dar 6-7 dienomis anksčiau, nes kiekviename atskirame lauke tai priklauso nuo sėjos laiko, pasėlių geografinės padėties, dirvožemių našumo bei naudotos agrotechnikos veiksnių.

Žieminiai rapsai žydi ilgai ir per šį laiką jie stipriai padidina savo augalų masę bei ūgį. Tam pasėlius iki rapsų žydėjimo pradžios reikia aprūpinti visais mitybiniais elementais. Gegužės mėnesį, besirūpindami žieminių rapsų pasėliais, turime:

  • Apsaugoti juos nuo ligų ir kenkėjų plitimo. Dėl to žieminių rapsų pasėlius jų žydėjimo viduryje, purškiame fungicidų ir sisteminio insekticido mišinio tirpalais. Purškimo darbinį tirpalą sudarome iš fungicido Cantus Gold (0,4-0,5 l ha-1) + vieno iš sisteminių insekticidų Proteus (0,75 l ha-1) arba Biscaya (0,3 l ha-1). Taip augalai bus apsaugoti nuo žalingiausių ligų ir būtent ankštarų formavimosi pradžioje pradedančių kenkti žaladarių: kopūstinių gumbauodžių ir ankštarinių paslėptastraublių.
  • Išsaugoti nuo nunykimo užsimezgusias ankštaras ir sėklas jose. Žieminių rapsų augalai įprastai žydi 2-3 savaites, tad ankstyva žydėjimo pradžia reiškia, kad ir maitinamieji pasėlių purškimai, išsaugantys jau užmegztas ankštaras ir sėklas, prasidės dar gegužės pabaigoje. Tam skirtas tirpalas sudaromas naudojant: karbamidą (20 kg ha-1) + Yelia NPK (5 kg ha-1) + Thiomax Oil (1 l ha-1). Dėl besitęsiančios sausros rapsai suformavo mažus lapus, tad labai svarbu užtikrinti, jog augalai būtų sveiki ir kuo intensyviau vykdytų fotosintezę per ankštaras ir stiebus. Todėl rapsų sėkloms užauginti ir subrandinti bus ypatingai svarbios azoto, kalio, sieros ir magnio trąšos. 

Šis mėnuo – svarbiausias prižiūrint žieminių javų pasėlius

Sprendžiant pagal vizualinę būklę, geriausiai atrodo hibridinių veislių žieminiai miežiai ir rugiai, pasėti į šiek tiek našesnes dirvas. Mėnesio pradžioje jie pasiekė vėliavinio lapo vystymosi etapą. Žieminių miežių pasėlių vidutinis tankumas buvo apie 7,5-9,0 mln. ha-1, o rugių – 6,5-7,0 mln. ha-1 stiebų. Jų išplaukėjimo procesas tikrai turėtų prasidėti šio mėnesio viduryje, kartu šiek tiek sumažės ir pasėlių tankumas. Tuo tarpu žieminiai kvietrugiai ir kviečiai yra I bamblio, o labai ankstyvos veislės gali siekti ir II bamblio vystymosi tarpsnį bei savo augimo ir vystymosi tempais net 8-12 dienų atsilieka nuo minėtų žieminių javų rūšių. Jų plaukėjimo procesas gali prasidėti tik gegužės pabaigoje, o žydėjimas – birželio pradžioje.

Žinoma, kad augalams pereinant į bamblėjimą (stiebo augimą), vyravo sausra ir antro krūmijimosi ciklo šalutiniai ūgliai nunyko. Tuo tarpu nemaža dalis pirmo krūmijimosi ciklo ūglių, kurie dar rudenį buvo suformavę nuosavą šaknų sistemą, išliko. Dabartinis jų išsikrūmijimas – gausokas (2-3 stiprūs ūgliai augale). Jei sausra ilgai nesitęs, tai per javapjūtę šių pasėlių vidutinis tankumas gali siekti net iki 6-7 mln. ha-1 vnt. produktyvių stiebų. Iki jų išplaukėjimo papildomai (virš plano) išbėrus nors 100 kg ha-1 amonio salietros, tai net vidutinio našumo žemėse bus galima prikulti 7-8 t ha-1 grūdų. Baigiasi ir palankiausias laikas sunaikinti piktžoles žieminių javų pasėliuose. Tam tinkami herbicidai ir jų mišiniai sudaromi iš šių preparatų: Avoxa (1,35 l ha-1), Axial (0,6-0,9 l ha-1), Cleave (1,0-1,2 l ha-1), Biathlon (0,05 kg ha-1).

Antrojo bamblio tarpsnyje arba pirmąjį gegužės dešimtadienį tokius kviečių pasėlius reikėtų patręšti per lapus Oligo Brava javams (1 l ha-1) + Microfert (1,0 l ha-1) + Bratan Foliar (3-4 kg ha-1) + Thiomax Oil (3-4 l ha-1). Tai apsaugos augalus nuo mineralinių medžiagų trūkumo ir paskatins fotosintezę, augalų augimą. Kad apsaugotume augalus nuo pavojingiausių ligų ir paskatintume juos efektyviau išnaudoti dirvoje esančią drėgmę, javų pasėliuose reikia panaudoti ypač efektyvų fungicidą Priaxor Power Pack (0,4-0,5 l ha-1). Esant kenkėjams į tirpalą reikia įmaišyti ir kontaktinį insekticidą Fastac (0,2 l ha-1). Vėliavinio lapo tarpsnyje žieminių javų pasėlius rekomenduojame pakartotinai nupurkšti vienu iš fungicidų: Librax (1 l ha-1); Viverda (1,25 l ha-1) arba Priaxor (0,4-0,5 l ha-1) + Juventus (0,5 l ha-1). Vyraujant sausiems orams labai naudinga atliekant purškimus papildomai pamaitinti augalus per lapus, naudojant Ubinas NPK (3-5 kg ha-1) + Thiomax Oil (2-3 l ha-1). Esant poreikiui galima įmaišyti ir insekticidą. Todėl abejojant dėl sprendimo, visada pravartu pasitarti su AB „Linas Agro“ specialistais.

Metas naikinti piktžoles vėlyvos sėjos vasarojuose

Šį pavasarį vasarojaus sėja ar sodinimas prasidėjo anksti ir iki balandžio vidurio buvo užsėta apie 65-75 % tam skirtų dirvų. Būtent šio sėjos laikotarpio javai, rapsai ir cukriniai runkeliai jau yra sudygę bei perėję į II organogenezės vystymosi etapą. Mėnesio viduryje jie bus pasiekę III-IV vystymosi etapą. Dėl stiprėjančios sausros vėlesnės sėjos laukuose augalų dygimas užsitęsė ir minėtus vystymosi etapus pasieks tik gegužės trečią dekadą. Tuo tarpu ankstyvos sėjos vasarinių miežių ir vasarinių kviečių pasėliuose prasideda optimalus laikas dviskiltėms piktžolėms naikinti. Tam tinkami šie herbicidai: Biathlon (0,04-0,05 kg ha-1) + Sito Plus (0,1 l ha-1), Cleave (0,8-1,0 l ha-1) + Trimmer (0,015 kg ha-1) + Sito Plus (0,1 l ha-1). Jei augalai dėl sausros patiria stresą, į herbicidų mišinį galima įmaišyti biostimuliatorių Microfert (1,0 l ha-1) ir tręšimams per lapus pritaikytas NPK trąšas Bratan Foliar (2-4 kg ha-1).

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką