Kiekvienas sprendimas lemia, kokie bus pasėliai

2017 06 01

Kiekvienas sprendimas lemia, kokie bus pasėliai

Baigėsi gegužė, prasidėjo birželis. Šiuo laiku žieminių javų ir rapsų pasėliuose didžioji priežiūros darbų dalis jau įveikta. Galime matyti ir taikytų priemonių kai kuriuos rezultatus – kokie sprendimai pavyko, o kokie pavėliuoti ar nevisai tinkamai pasirinkti. Vasarinių augalų pasėliuose šiuo metu pagrindiniai priežiūros darbai, gali sakyti, dar tik prasideda. Tai, ką ir kada padarysime, kokius augalų apsaugos produktus, tręšimo būdus pasirinksime, lems būsimo derliaus rezultatus.

Gegužės 30 dieną į Ukmergės rajone vykusią „Linas Agro“ lauko dieną atvyko daug ūkininkų iš šio bei kaimyninių Jonavos ir Širvintų rajonų. Visus juos sukvietė šiame regione dirbanti „Linas Agro“ vadybininkė-konsultantė Justina Gurskaitė. Ūkininkų tikslas – kartu su specialistais (atvyko „Linas Agro“, BASF ir „Syngenta“ atstovai) įvertinti žieminių ir vasarinių augalų pasėlius, išgirsti rekomendacijų dėl tolesnės priežiūros. Pasižiūrėkime į žieminių ir vasarinių kviečių, žirnių, žieminių rapsų laukus kartu.

Ukmergės rajone vykusioje lauko dienoje atvykusius žemdirbius pasitiko gausi „Linas Agro“ specialistų komanda: šio regiono vadybininkė-konsultantė Justina Gurskaitė (antra kairėje) su padėjėja Laura Lauciuviene (kairėje), pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas bei technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius.

Lengvoje dirvoje buvo pasėta 300 kg/ha ūkinės žirnių sėklos, prieš sėją patręšta NPK. Šiuo metu augalai jau nemaži, tačiau ant dirvos paviršiaus galima pamatyti nesudygusių žirnių. Gali būti, kad buvo per sekliai pasėta, nes ankštinių augalų sėklos dygdamos keliasi aukštyn. Suskaičiuota, kad šio pasėlio dabartinis tankumas yra 0,9 mln. vnt. augalų hektare. Tiek turėtų būti prieš brendimą. Taigi,  pasėlis truputį per retas. Pamoka kitam sezonui – patikslinti sėklos normą ir įterpimo gylį, prieš sėją ar tuoj po jos augalų startui dar išberti azoto trąšų.

Šiame žirnių pasėlyje herbicidai dar nepanaudoti, todėl matyti daug ir įvairių piktžolių. Jos jau didokos. Šiomis dienomis ūkininkas planuoja nupurkšti pasėlį Butoxone + Basagran herbicidais, prie jų dar įdėjus insekticido Fastac. Toks herbicidų derinys tinkamas, nes abu kartu veikia didelį spektrą piktžolių, turėtų išnaikinti net ir gerokai paaugusias. Tačiau insekticido naudojimas šiek tiek pavėluotas, nes sitonų vabalai jau bus padėję kiaušinėlius prie žirnių šaknų. Todėl žalos išsiritusios lervos gali padaryti.

Žirniai atrodo sveiki, gana stiprūs. Dabar svarbu, kad ir toliau jie tokie išliktų. Todėl į herbicidų ir insekticido mišinį rekomenduojama įdėti molibdeno ir boro preparatų Wuxal Mo + Oligo Boron. Jie skatins gumbelinių bakterijų veiklą ir kartu intensyvesnį augalų augimą bei vystymąsi. Stipresni žirniai mažiau nukentės nuo kenkėjų, daugiau šakosis ir bus derlingesni.

Tai – tuščiosios avižos, išrautos iš vasarinių kviečių pasėlio. Jame vienaskilčių ir įvairių dviskilčių piktžolių pridygo daug. Metas naudoti herbicidus. Kadangi piktžolės nemažos ir įvairios, o javai baigia krūmijimosi tarpsnį, tokiu atveju verta panaudoti herbicidų mišinį, kuriam būtų tiek vienaskiltes, tiek dviskiltes naikinančios veikliosios medžiagos. Iš įvairių galimų variantų tokiam laukui bene geriausiai tiktų Cleave + Nufarm MCPA + Axial herbicidų mišinys.

Po purškimo herbicidais, neilgai trukus, kai prasidės bamblėjimas, bus tinkamas laikas vasarinių kviečių pasėlyje panaudoti augimo reguliatorių. Nors kol kas kvietukai atrodo nepažeisti ligų, kartu su augimo reguliatoriaisi įprastai naudojami ir fungicidai. Tikslas - užtikrinti, kad per birželio mėnesį augalai būtų sveiki ir kuo aktyvesni. Rekomenduojamas derinys: švelniai ir ilgai veikiantis augimo reguliatorius Moddus arba naujasis produktas Medax Max mišinyje su fungicidu Capalo arba Maredo+Acanto ir pan. (fungicidų yra įvairių, jie pasirenkami pagal tikslus ir galimybes). Beje, šie augimo reguliatoriai ne tik trumpina ir storina stiebus, bet ir skatina augalų gausesnį šaknijimąsi, o tai ypač aktualu sausose dirvose.

Laukuose jau jaučiasi drėgmės trūkumas. Į jį labiau reaguoja vasariniai javai, kadangi jie dar nėra taip gerai įsitvirtinę dirvoje, kaip žieminiai. Negalėdami įsisavinti reikiamo maisto medžiagų kiekio augalai skursta. Todėl purškiant vasarinių kviečių pasėlį augimo reguliatoriais ir fungicidais, į mišinį labai pravartu įdėti mikro- ir makroelementų trąšų: Oligo Brava + Bratan Foliar + karbamidas. Taikydami tokius maitinamuosius purškimus, sausringą periodą išgyvensime lengviau ir su mažesniais būsimo derlingumo nuostoliais.

Stipru, drąsu ir rizikinga, bet pasiteisino. Taip galima pasakyti apie šį dabar puikiai atrodantį žieminių kviečių pasėlį. Pavasario pirmoje pusėje buvo labai mažai dienų, tinkamų žieminių javų purškimams. Todėl daugelyje pasėlių darbai vėlavo. Ūkiams teko rizikuoti ir daryti stiprius mišinius, kur kartu naudojami kelių paskirčių produktai. Šie kviečiai buvo nupurkšti taip: pirmą kartą – reguliatoriai Cycocel+Moddus Start + herbicidai Biathlon+Ergon+Axial + fungicidas Capalo + trąšos Microfert + Wilis NPK. Antrą kartą praėjusią savaitę: reguliatorius Medax Max + fungicidai Acanto + Maredo + trąšos Oligo Brava.

Tokie žieminiai kviečiai Skagen tikrai neišguls, nes ypač gerai sutrumpinti apatiniai tarpubambliai, o patys stiebai stori ir tvirti. Augimo reguliatoriai naudoti dukart: pirmąkart - Cycocel+Moddus Start, antrąkart - Medax Max. Pasak specialistų, naujo reguliatoriaus Medax Max privalumai ypač išryškėja tada, kai pasėliai vėluojami purkšti, nes šis produktas ima veikti iš karto. Todėl jis tinka ir tada, kad javai dėl palankių sąlygų auga labai staigiai ir intensyviai. 

Nors šį sezoną žieminiai rapsai pradėjo žydėti kiek vėliau nei įprastai, šiuo metu pasėlių žydėjimas jau įpusėjo. Todėl daug kur rapsai jau nupurškti fungicidais. Šiame pasėlyje taip pat planuojama artimiausiomis dienomis tą padaryti. Šiemet ne vienas rapsų augintojas panaudojo naują efektyvų fungicidą Cantus Gold. Juo rapsus galima purkšti nuo žydėjimo pradžios iki pabaigos. Kartu su fungicidu šį sezoną ypač svarbu panaudoti ir insekticidą (Proteus) nuo ankštarinių paslėptastraubių ir gumbauodžių, kurių pasėliuose labai gausu.

Žieminiai rapsai mezga ankštaras. Todėl pasėliuose belieka paskutiniai, bet labai svarbūs darbai – tręšimai per lapus. Jų tikslas – išsaugoti užsimezgusias ankštaras ir sėklas juose bei taip padidinti būsimą derlingumą. Todėl jau po savaitės bus galima pasėlį nupurkšti karbamidu + didesnį kalio kiekį turinčia trąša Yelia NPK. Praėjus 10-14 dienų po pirmojo tręšimo, dar kartą ant ankštarų purškiama vien karbamidu (apie 30 kg/ha). Aprūpinti maisto medžiagomis rapsai neatmetinės nei silpnesnių ankštarų, nei užsimezgusių sėklų jose, o brandinamos sėklos bus stambesnės. Augalai užaugins ir sunokins kuo gausesnį derlių.

AB „Linas Agro“ informacija  

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką