Lauko diena Sedoje: į pasėlius verta investuoti

2017 06 19

Lauko diena Sedoje: į pasėlius verta investuoti

Šiemet Žemaitijoje javai peržiemojo sėkmingai, pavasarį pasėliai atrodė neblogi. Todėl, siekdami išnaudoti augalų potencialą ir tikėdamiesi gero derlingumo, ūkininkai nutarė į pasėlius investuoti daugiau. Mažeikių rajone, Sedoje ūkininkaujantys broliai Saulius ir Sigitas Sakalauskai šį sezoną taip pat negaili laiko ir lėšų pasėlių priežiūrai. Ir tai matosi, pažiūrėjus į jų laukus. Nors žemės šiose apylinkėse nėra pačios derlingiausios, tačiau pasėliai gražūs, aukšto derlingumo potencialo. Brolių ūkyje birželio 14 dieną vyko „Linas Agro“organizuota lauko diena. Apžiūrėti žieminių kviečių ir kvietrugių, hibridinių žieminių miežių, žirnių ir kukurūzų pasėliai. Pasidalyta patirtimi ir „Linas Agro“ bei lauko dienoje dalyvavusių BASF ir „Syngenta“ specialistų rekomendacijomis dėl tolesnės augalų priežiūros.

Šiuo metu svarbiausia kuo ilgiau išsaugoti sveikus du viršutinius žieminių kviečių javų lapus, kurie sukuria didžiąją būsimo derliaus dalį. Kaip pavyks tą padaryti, lemia fungicido pasirinkimas ir panaudojimo laikas. Šie kviečiai gegužės pradžioje ir pabaigoje buvo nupurkšti fungicidu Capalo. Kartu panaudoti augimo reguliatoriai (pirmą kartą – Cycocel, antrąkart – Medax Max), mikroelementai. Žydėjimo metu planuojama purkšti Juventus.

Tai, kad kviečių derlingumo potencialas aukštas, galima pamatyti suskaičiavus varpos segmentus. Ši varpa turi net 11 segmentų, o tai reiškia, kad, skaičiuojant vidutiniais parametrais, galėtų būti užmegzta iki 60 grūdų. Kiek iš jų užaugs, lems tolesnė pasėlio priežiūra ir būsimos oro sąlygos.

„Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius, vadybininkė-konsultantė Janina Astrauskienė ir BASF konsultantas Vilius Venskutonis apžiūri žieminius kvietrugius. Jiems ūkininkai taip pat negailėjo priežiūros. Patręšta biriomis trąšomis ir per lapus mikroelementais, du kartus naudoti fungicidai ir augimo reguliatoriai.

Šie žieminiai kviečiai jau žydi. Laikas naudoti fungicidus nuo varpų fuzariozės. Pasak A. Lukoševičiaus, Žemaitijoje labiau jaučiasi jūrinio klimato įtaka, rudenį būna drėgniau, vėsiau, todėl padidėja fuzariozės užkrato javų pasėliuose galimybės. Todėl naudoti fungicidus nuo varpų fuzariozės reikia. Tinka – Juventus, Orius. Kartu su fungicidu rekomenduojama panaudoti ir insekticidą, kadangi dėl palankių orų javų pasėliuose yra nemažai kenkėjų.

Žieminiai kvietrugiai taip pat jau pradėjo žydėti, ūkininkas suplanavęs purkšti pasėlį nuo varpų fuzariozės fungicidu Juventus.

Pernai ūkyje buvo auginama daugiau kaip 100 ha žirnių ir gautas jų derlingumas skirtinguose laukuose siekė nuo 3 iki 5 t iš ha. Šiemet irgi tikimasi gero derliaus, nes žirnių Respect pasėlis atrodo puikiai. Pasisekė išnaikinti piktžoles, augalai patręšti ir biriomis trąšomis, ir per lapus. Žydėjimo pradžioje planuojama purkšti fungicidu Signum (0,5 kg/ha) kartu su insekticidu Proteus (0,75 kg/ha).

Vėlyvos sėjos (gegužės pabaigos) pašarams skirti kukurūzai. Lauko dienoje dalyvavęs „Syngenta“ konsultantas Paulius Morkevičius patarė ūkininkui tokiame lauke, kol kukurūzai turi 2-8 lapelius, panaudoti naują herbicidą Elumis. Jis efektyviai naikina tiek vienaskiltes, tiek dviskiltes piktžoles.

Ūkininkai susidomėjo Sakalauskų ūkyje auginamais hibridiniais žieminiais miežiais Zzoom. Pasėlis atrodo gražiai. Visi priežiūros darbai jau atlikti. Nuo ligų augalai apsaugoti ypač miežiams tinkančiu fungicidu Viverda. Dabar lieka laukti derliaus.

Hibridinių žieminių miežių varpos – šešiaeilės. Viena varpa gali užmegzti iki 80 grūdų. Todėl šie miežiai – labai derlingi. Potencialus derlingumas siekia 10 tonų iš ha ir daugiau. Šį rudenį „Linas Agro“ augintojams pasiūlys naują hibridinių žieminių miežių veislę Mercurioo, kuri bus atsparesnė išgulimui, varpų lūžinėjimui, gerai žiemojanti ir derlinga.  

Lauko dienos dalyviai grožisi įspūdingai atrodančiais hibridiniais žieminiais miežiais. Šie augalai tampa vis populiaresni, vis daugiau ūkių jų pasisėja. Žieminiai miežiai – anksčiausiai subręstantys javai. Todėl jie labai tinkamas priešsėlis žieminiams rapsams. Nukūlus miežius yra pakankamai laiko paruošti dirvas rapsams.

AB „Linas Agro“ informacija 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką