Augalininkystės aktualijos spalio mėnesį

2021 10 11

Augalininkystės aktualijos spalio mėnesį

Rugsėjo trečiąją dekadą į šalį grįžę saulėti, šilti, o kartais ir su gaivinančiais krituliais orai buvo tikra atgaiva augalijos pasauliui. Beveik pavyko galutinai užbaigti žiemkenčių sėją. Ypač sustiprėjo žieminių rapsų pasėliai. Taip, spalį orai 6–8 laipsniais atvės, tačiau išliks geros sąlygos žiemkenčių tolesnei vegetacijai ir jų pasėlių priežiūros darbams. Spalio svarbą augalininkystei lemia šio laikotarpio oro sąlygos. Dėl klimato kaitos ne tik pailgėjo šiltasis rudens vegetacijos periodas, bet ir apie 2 laipsniais pakilo vidutinė orų temperatūra. Esamos orų prognozės leidžia tikėtis, kad mėnesio viduryje kai kurių rūšių žiemkenčiai pagal išsivystymo laipsnį turėtų pasiekti IV organogenezės etapą, pagal augimo tarpsnius javai turėtų būti krūmijimosi procese, o rapsai – skrotelės (7–8 lapeliai) fazėje. Spalio pabaigoje, pagal daugiamečius duomenis, dažniausiai žiemkenčių augalų aktyvioji vegetacija baigiasi ir prasideda užsigrūdinimo žiemai procesas.

Dar turime mažiausiai tris savaites būtiniems pasėlių priežiūros darbams atlikti, kad pasėliams padėtume geriau pasiruošti žiemojimui, o patys galėtume ramiau laukti pavasario.

Šiemet turime įvairios būklės žieminių rapsų pasėlių. Todėl ir jų priežiūros darbai labai skirtingi. Yra palyginti didelių plotų rapsų pasėlių, kurie dar nenupurkšti herbicidais ir augimo reguliatoriais, nes augalai vis dar yra per mažai išsivystę ir turi tik 2–3 tikruosius lapelius. Piktžolės, konkuruodamos dėl maisto medžiagų ir šviesos, augalams padaro daugiausia žalos, nes labai stipriai stelbia rapsų augalus. Šis stelbimas būna ypač agresyvus, jei rapsai maži. Žieminių rapsų pasėliuose sudygus augalams sunaikinti piktžoles galima naudojant herbicidus: „Belkar“ (0,25 l ha-1) + „Metazamix“ (0,6–0,8 l ha-1). Purkšti nereikėtų, jei naktį numatomos šalnos.

Šiemet labai dažnai tenka išgirsti apie rapsų pasėliuose plintančius šliužus, kurie gali sunaikinti ištisus rapsų plotus. Dažniausiai šie gyviai pastebimi minimalaus žemės dirbimo ar grumstuotuose, daug šiaudų turinčiuose pasėliuose. Pastebėjus juos, reikėtų nieko nelaukiant išberti moliuskocido „Ironmax Pro“ (5–7 kg ha-1).

Augimo reguliatorius ne tik apsaugo rapsų augalus nuo peraugimo, bet ir paskatina šaknų sistemos intensyvesnį vystymąsi. Augimo reguliatorių rapsų pasėliams reikėtų naudoti, kai rapsai užaugina 3–5 lapelius. Spalis įprastai būna palankus augalams augti, todėl rizika augimo kūgeliui ištįsti išlieka didelė. Laiku panaudoję augimo reguliatorių galime tikėtis ilgesnio ir geresnio efekto. Galimi sprendimai: „Caryx“ (0,7–1,0 l ha-1), „Juventus“ (0,5–0,7 l ha-1).

Purškiant augimo reguliatoriumi, reikia įdėti ir mikroelementų, kurie sumažintų augalų patiriamą stresą ir paskatintų augimą, sausųjų medžiagų kaupimą ir leistų tinkamai pasiruošti žiemojimui. Tirpalai sudaromi naudojant:

  • „Microfert“ (1 l ha-1) + „Oligo Ranau Plus“ (1 l ha-1) + „Wilis NPK“ (3 kg ha-1);
  • „Microfert“ (1 l ha-1) + „Oligo Ranau Plus“ (1 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (1 l ha-1).

Žieminių javų pasėlių būklė spalio pradžioje buvo labai įvairi. Dabar turime geros būklės, optimalaus tankumo ir jau išsikrūmijusius žieminių miežių ir dalinai rugių pasėlius. Rugsėjį užbaigėme žieminių kviečių ir žieminių kvietrugių sėją. Jų pasėlių dabartinė būklė stipriai priklauso tiek nuo sėjos laiko, tiek nuo išsėjimo normų dydžio. Dėl to ir jų pasėlių išsivystymo laipsnis skiriasi. Nenustoja stebinti kai kurių ūkininkų pageidavimas žieminių javų išsėjimo normas rinktis neviršijant 4,0–5,5 mln. ha-1 sėklų ribų, kurios buvo ypač būdingos įprastiems ūkiams iki 2005–2015 metų. Be to, dalis šių pasėlių dar yra ir atsėliuoti. Taip, dabar šie pasėliai vizualiai atrodo gražiai, bet kas bus, kai jie išsikrūmys? Mes kasmet po kelis kartus aiškiname ūkininkams, kad vidutinio našumo dirvožemiuose linijinių veislių žieminiams kviečiams pakanka išsėti 3,5–4,0 mln. ha-1 daigių sėklų, o didelio našumo – ir 3,0–3,5 mln. ha-1. Taip sutaupome ne tik 70–100 kg ha-1 sėklų, papildomai prikuliame 0,5–1,0 t ha-1 grūdų, bet ir reikia mažiau lėšų pasėlių priežiūros darbams. Žinoma, dauguma ūkių yra gerai įgudę apskaičiuoti sėklų išsėjimo normas. Tačiau pasitaiko ir išimčių.

Augalams sudygus ir iki krūmijimosi pradžios rekomenduojama pasėlius nupurkšti dirvožemio mikroorganizmų preparatais. Mikroorganizmų tirpalą sudaryti galima naudojant „BIOMAS Grow“ (0,1 l ha-1), „BIOMAS Protect“ (0,1 l ha-1) arba jų mišinį. „BIOMAS Grow“ fiksuoja atmosferinį azotą ir atpalaiduoja netirpų fosforą, taip didindamas jo prieinamumą, nes fosforas iš esmės padeda žiemkenčiams augalams suformuoti didesnę šaknų sistemą. Šiame preparate esančios bakterijos prisideda prie mineralinio azoto surišimo, jį fiksuoja, mažina mineralinių trąšų išsiplovimą, taip pat turi specifinį aktyvumą nuo dirvoje esančių patogenų. „BIOMAS Protect“ gerina dirvožemio fitosanitarines savybes, didina augalų imunitetą ligoms. Bakterijoms Bacillus amyloliquefaciens būdingas greitas dauginimasis, todėl patekusios per dirvožemį į augalo šaknų sistemos zoną ten greitai įsitvirtina ir ima išskirti įvairias biologiškai aktyvias medžiagas.

Spalio mėnesį tęsiasi optimalus laikas piktžolių naikinimui. Siekiant sunaikinti vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles, rekomenduojama rinktis herbicidų mišinį „Legacy Pro“ (1,8 l ha-1) + „Diflanil“ (0,2 l ha-1), kuris yra itin efektyvus nuo dygstančių ar jau sudygusių piktžolių. Besikrūmijančiuose žieminių kviečių pasėliuose dviskiltes piktžoles geriausiai naikina herbicidas „Ergon“ (0,015 kg ha-1) + „Sito Plus“ (0,1 l ha-1) arba „Saper“ (0,24 l ha-1). Šie herbicidai patrauklūs ir dėl gero bei plataus veikimo, taip pat dėl žemos kainos. Purškiant herbicidais tuo metu, kai javai krūmijasi, rekomenduojama įdėti ir mikroelementų, kurie skatina augalų fotosintezę, sausųjų medžiagų kaupimą ir pasiruošimą žiemojimui, net vyraujant vėsesniems bei mažai saulėtiems orams. Rekomenduojama: „Actiflow MCZ“ (1,0 l ha-1) arba „Oligo Brava“ javams (1,0 l ha-1) mišinyje su „Wilis NPK“ 10-53-10 (3–5 kg ha-1) arba „Starmax Mn“ (1 l ha-1) ir „Thiomax Oil“ (1 l ha-1).

Mikroelementų produktų poveikis augalams:

  • „Actiflow MCZ“ ir „Oligo Brava“ javams skatina biochemines reakcijas augaluose, todėl suintensyvėja fotosintezė, maisto medžiagų pasisavinimas iš dirvožemio, asimiliatų kaupimas augaluose ir jų krūmijimosi mazge (augimo kūgelyje), augalai geriau pasiruošia žiemojimui, geriau ištveria žemas temperatūras;
  • „Wilis NPK“ ir „Starmax Mn“ – tai visiškai vandenyje tirpios NPK trąšos su dideliu kiekiu fosforo. Jos padidina augalų energijos koncentraciją ir ypač suaktyvina šaknų sistemos formavimąsi. Todėl pagerėja maisto medžiagų pasisavinimas iš dirvožemio, nepalankių augimo sąlygų toleravimas ir augalų augimo intensyvumas;
  • „Thiomax Oil“ sudėtyje esantys elementai ypač suaktyvina visas augalo fiziologines funkcijas. Šis produktas skatina chlorofilo gamybą, taigi turi įtakos ir intensyvesnei fotosintezei, gerina azoto pasisavinimą iš dirvožemio, skatina aminorūgščių gamybą augale, todėl augalai būna sveikesni ir atsparesni stresui. Skatina nitratinio azoto konvertavimą augale į aminorūgštis. Tai didina azoto efektyvumą ir stimuliuoja augalų augimo procesus. Taip pat padidina cukraus kiekį augale ir tai turi labai ryškų biostimuliuojamąjį poveikį, kad augalai augtų intensyviau;
  • „Fixa Mg“ – saugios ir patogios naudoti skystos magnio trąšos. Šis produktas skatina chlorofilo gamybą, tad turi įtakos intensyvesnei fotosintezei net vyraujant mažai saulėtiems ir vėsiems orams. Fotosintezės metu sukurtos sausosios medžiagos skatina augalų augimą ir jų pasiruošimą sėkmingai peržiemoti.

Per rugsėjį baigėme nukulti visus javus. Geras rezultatas. Tačiau spalį laukuose dar yra likusių kukurūzų, auginamų grūdainio gamybai ar grūdams, nenukastų cukrinių runkelių ir nenušienautų ilgamečių žolynų paskutinio atolo. Esame tikri, kad šių pasėlių derlių nuimsite optimaliu laiku. Vėluoti nuimti kukurūzų, auginamų grūdams, derlių kartais būna netgi naudinga, jei orai nėra lietingi. Tada nukulti grūdai būna sausesni ir sumažėja išlaidos jiems džiovinti. Tačiau vėluoti kulti grūdainio gamybai skirtus kukurūzus ar per vėlai nušienauti žolyno atolą – negalima. Pirmuoju atveju kukurūzų grūduose padidėja krakmolo kiekis, o tai sumažina šėrimo šios rūšies pašaru normą, siekiant apsaugoti karvių kepenis nuo „persidirbimo“. Antruoju atveju – per vėlai nupjovus žolių atolą – nelieka laiko papildyti jų šaknų sistemą sausosiomis medžiagomis ir taip jas apsaugoti nuo iššalimo žiemą.

Spalio antros dekados pabaigoje, siekiant žieminių javų augalus paruošti žiemojimo (užsigrūdinimo žiemai) procesui, pasėlius reikia pakartotinai tręšti per lapus. Darbinis tirpalas sudaromas iš makroelementų (fosforo, kalio bei magnio ir mikroelementų mangano, boro, molibdeno ir kitų), atsižvelgiant į dirvožemyje esančių mikroelementų koncentracijos laipsnį jame: „Yelia NPK“ (3 kg ha-1) + „Boronia Mo“ (1,0 l ha-1).

Šią vasarą mažiau pasėjome trumpalaikių tarpinių pasėlių, kurie sėjami tarp atsėliuojamų žieminių javų, norint sumažinti jų atsėliavimo žalą ir išvengti tos pačios augalų rūšies sudygusių pabirų daromos žalos. Tie ūkiai, kurie tokių tarpinių pasėlių turėjo, dar prieš žiemkenčių sėją jų masę buvo įterpę į dirvą ir suspėjo pasėti javus, kuriuose ir piktžolių buvo mažiau, ir nėra sudygusių pabirų. Tuo tarpu posėlinių pasėlių, po kurių bus sėjami vasarojaus augalai, pasėta daugiau, ir jie puikiai vegetuoja. Ūkininkai dažnai sprendžia dilemą, kada užbaigti jų vegetaciją, o gal juos palikti žiemoti? Yra keletas atsakymų. Pirmas – laikomės tradicinės patirties: jų masę spalio antroje pusėje įterpiame į dirvožemį. Antras – tarpinį pasėlį paliekame žiemai, kad susiformuotų dirvožemio mulčias. Norime priminti ūkininkams, kad dauguma jų daro klaidą netręšdami tarpinių pasėlių ir taip sumažindami jų galimą biomasės derlių 25–40 procentų. Patręšti tarpiniai pasėliai gausiau dera ir kur kas labiau papildo dirvožemį organinėmis medžiagomis.

Spalio trečia dekada yra tinkamas laikas dirvų kultūrinimo darbams.

 

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Albinas Šiuliauskas

VDU Žemės ūkio akademijos profesorius emeritas

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką