Gegužės mėnesio augalininkystės aktualijos

2021 05 13

Gegužės mėnesio augalininkystės aktualijos

 Jei šių metų balandžio mėnesio orai būtų buvę panašūs bent į pastarųjų penkerių metų vidurkius, trečios mėnesio dekados viduryje būtume galėję užbaigti vasarojaus sėją. Šį spėjimą patvirtina tie faktai, kad ūkininkai pakankamai gerai apsirūpinę technika, o planuojamų žemių vasarojaus sėjai buvo nedaug. Tačiau orų kaprizai sutrukdė tai padaryti.

Šiais metais vasarojaus sėją bent teoriškai pradėjome dar kovo mėnesį ir iš viso pasėjome apie 1,0- 1,5 tūkst. ha. Tačiau po to orai atvėso, o atskiruose regionuose jų temperatūra tapo neigiama. Dar padidėjus kritulių kiekiui, vasarojaus sėja praktiškai sustojo. Balandžio pradžioje orai šiek tiek atšilo, bet nepakankamai. Ūkininkai sėjo tik avižas smėlynuose ar vasarinius kviečius bei miežius priesmėliuose. Esame paskaičiavę, kad iš 30 šio mėnesio parų, tik 12-14 buvo bent minimaliai ar vidutiniškai tinkamos vasarojaus sėjai ir tai su išimtimis.

Žinoma, protarpiais buvo ir šiltesnių orų, kada sodinome bulves, sėjome cukrinius runkelius, vasarinius kviečius bei miežius. Tačiau iki balandžio pabaigos taip ir nepavyko užbaigti vasarojaus sėjos net smarkiai sumažėjusiuose plotuose. Per mažai pasėjome cukrinių runkelių, kukurūzų grūdams bei silosui ir pasodinome bulvių. Vyravusios oro sąlygos balandžio trečios dekados pirmąją pusę buvo nemažu kliuviniu ne tik vasarojaus sėjai, bet ir kokybiškai žiemkenčių pasėlių pirminei priežiūrai. Bet ir skųstis didesnio pagrindo neturime: toliau vyksta žiemkenčių priežiūros darbai, beveik visos dirvos vasarojaus sėjai paruoštos ir patręštos, o sinoptikai prognozuoja šiltesnius orus gegužės mėnesiui.

Žieminių javų būklė ir priežiūra. 2020 metų rudenį ūkininkams pasisekė kokybiškai pasėti žiemkenčių pasėlius ir išplėsti jų plotus. Palankūs orai, gera pasėlių priežiūra ir užsitęsęs rudens periodas užtikrino stiprių pasėlių susiformavimą. Žieminių kviečių pasėliai didžiąja dalimi suspėjo praeiti net du, o kai kur ir tris krūmijimosi ciklus. Nors sausio ir vasario mėnesiais buvo stiprokų šalčių, pasėlius dengė stora sniego danga ir jie išliko sveiki. Daugiau žalos padarė pavasarinis pelėsis – neįšalusi dirva ir storas sniego sluoksnis sudarė palankias sąlygas jo plitimui. Pelėsis pažeidė augalus, ypač žieminius kvietrugius, bei atskiruose plotuose išretino pasėlius. Bėdos tęsėsi ir vasario antrąją pusę, kada nutirpo sniego danga. Nepalankūs žiemkenčiams buvo ir balandžio orai, kai temperatūra svyravo nuo 10 laipsnių šalčio iki 15 laipsnių šilumos. Palyginti su daugiamečiais vidurkiais (SKN), šių metų balandžio orai dienos metu buvo 1,5-2,5, o naktimis net 2,5-4,0 laipsniais vėsesni. Tai buvo net vizualiai gerai matoma: kaip ir kada formuojasi medžių pumpurai, kiek užsitęsia anksčiau pasėtų javų sėklų dygimas, kaip atželia žolė ganyklose bei pievose. Laikinai atšalę orai pražudė didesnę dalį žieminių javų rudens antrojo-trečiojo krūmijimosi ciklų šalutinių ūglių, tačiau išliko pirmojo krūmijimosi ciklo ūgliai su stipria autonomine šaknų sistema. Todėl šią vasarą per daug retų pasėlių turėtų būti mažai. Balandžio pabaigoje atlikti žieminių kviečių pasėlių įvertinimai rodo, kad žydėjimo tarpsnio metu jų pasėlių vidutinis tankumas šalies mastu privalėtų būti apie 5,1–5,5 mln. ha -1 produktyvių stiebų ribose.

Gegužės pirmąją savaitę žieminiai javai buvo bamblėjimo pradžios tarpsnyje. Šiuo periodu yra labai svarbu užtikrinti augalų atsparumą išgulimui, sunaikinti sudygusias piktžoles ir paskatinti augalų augimą tręšiant per lapus. Rekomenduojami artimiausi pasėlių priežiūros sprendimai žieminių kviečių pasėliuose:

  • Apsauga nuo pasėlių išgulimo stabdant apatinę augalų dalį nuo ištįsimo: „Medax Max (0,3 l ha-1) + „Cycocel“ (0,8 l ha-1) + „Wilis NPK“ 2-3 kg ha-1) + „Thiomax Oil“ (1-2 l ha-1) + „Microfert“ (1,0 l ha-1).
  • Apsauga nuo dviskilčių ir vienskilčių piktžolių: „Avoxa“ (1,1 l ha-1) + „Cleave (0,8 l ha-1) + „Bratan Foliar“ (2 kg ha-1) + „Thiomax Oil“ (1,0 l ha-1).
  • Apsauga nuo ligų antro bamblio tarpsyje, pasėlių išgulimo stabdant pirmojo ir antrojo tarpubamblių ištįsimą, tręšimas svarbiausiais mikroelementais intensyvaus augimo pradžioje: „Priaxor Power Pack: Priaxor (0,5 l ha-1) + „Curbatur“ (0,5 l ha-1) + „Medax Max (0,3 l ha-1) + „Actiflow MCZ (0,1 l ha-1) + „Fixa Mg (1-2 l ha-1).

Gegužės trečią dešimtadienį žieminių kviečių augalai pasieks vėliavinio lapo tarpsnį, kuomet būna visiškai suformuoti svarbiausi trys viršutiniai augalų lapai, kurie yra svarbiausi formuojant augalų derliaus potencialą. Todėl labai svarbu juos tinkamai apsaugoti nuo žalingiausių ligų, kartu paskatinant augalų fotosintezę:

  • „Revytrex“ (1,0 l ha-1) + „Fixa Mg“ (1,0 l ha-1) + „Bratan Foliar“ (2 kg ha-1) + „Thiomax Oil“ (1,0 l ha-1).

Jei auginamos veislės yra jautresnės išgulimui, rekomenduojama įdėti ir augimo reguliatorių „Terpal“ (0,5 l ha-1). Pastebėjus kenkėjų, rekomenduojama panaudoti ir insekticidą: „Kaiso“ (0,15 l ha-1), „Decis Mega“ (0,15 l ha-1) arba „Mavric“ (0,2 l ha-1).

Žieminių rapsų būklė ir priežiūra. Agrotechnines normas tenkina ir didžioji žieminių rapsų pasėlių dalis, nes praėjusį rudenį orai buvo palankūs jų sėjai, o dėl ilgo ir šilto rudens augalai turėjo puikias sąlygas vystytis. Šiuo metu jų pasėlių vidutinis tankumas yra 18-33 vnt. m-2 ribose. Tai optimalaus pasėlių tankumo reikšmės, nors yra ir per tankių. Gegužės pradžioje pasėliai didele dalimi buvo pasiekę butonizacijos augimo tarpsnį arba VI-VII organogenezės vystymosi etapus.

Žieminių rapsų pasėliai iki žydėjimo pradžios turėtų būti nupurkšti augimo reguliatoriumi su mikroelementų trąšomis. Šis purškimas paskatina augalus formuoti masyvesnes šonines šakas, kurios suformuoja apie 75 proc. viso būsimo derliaus. Mikroelementai paskatins augalų fotosintezę, azoto pasisavinimą, metabolizmo procesus, o tai nulemia intensyvesnį augalų žydėjimą, užmezgimą ir didesnio derliaus formavimą. Purškiamas tirpalas sudaromas naudojant:

  • „Caryx“ (0,7 l ha-1) + „Actiflow COMBO“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (1-2 l ha-1) + „Bratan Foliar“ (2 kg ha-1).

Iki gegužės mėnesio vidurio jau nebeliks nežydinčių žieminių rapsų. Žydėjimo metu, kuomet pradeda kristi žiedlapiai, žieminių rapsų pasėliai purškiami fungicido ir insekticido tirpalu, kuris apsaugo nuo žalingiausio sklerotinio puvinio ligos ir ankštarinio paslėptastraublio bei kopūstginio gumbauodžio kenkėjų. Tirpalas sudaromas:

  • „Cantus Gold“ (0,5 l ha-1) + „Mavric“ (0,2 l ha-1) + „Opti-wett (0,1 l ha-1).

Gegužės mėnuo bus ypač palankus augalų augimui. Dabartinės ilgalaikės orų prognozės rodo, kad gegužės orai gali būti net vienu laipsniu šiltesni už SKN. Akivaizdu, kad gegužę sausrų nebus, nes kritulių iškris daugiau nei SKN. Tai yra vienas iš faktorių, kuris šį pavasarį turės labai didelį poveikį augalams formuojant didesnį derlingumo potencialą. Kad nenukentėtų augalų augimo intensyvumas ir derlingumo potencialas, rekomeduojama pagerinti tiek žiemkenčių priežiūrą, tiek ir paspartinti vasarojaus sėjos užbaigimą bei kokybiškiau atlikti jų pasėlių pirminės priežiūros darbus: purškimą augimo reguliatoriais, mikroelementais bei herbicidais.

Gegužės antroje pusėje jau prognozuojami vasariškai šilti orai. Prasidės masinė pasėlių priežiūra – purškimas augimo reguliatoriais, herbicidais, insekticidais, fungicidais. Padažnės tiek žiemkenčių, tiek ir vasarojaus pasėlių tręšimas per lapus. Tačiau šių metų gegužę bus daugiau lietingų dienų. Tikime, kad ir tokiomis sąlygomis atlikdami pasėlių priežiūros darbus, Jūs sugebėsite išpildyti agrotechninius reikalavimus, o tai leis pasėlių būklei priartėti prie daugiamečių reikšmių. Gegužės viduryje herbicidai jau bus reikalingi ir ankstyvesnės sėjos vasarinių javų ir rapsų pasėliams. Herbicidus patariama rinktis pagal piktžolių botaninę sudėtį, o į jų darbinį tirpalą įmaišyti ir kitų reikalingų pasėliui preparatų, tokių kaip augimo reguliatoriai, mikroelementai, insekticidai. Taip pat labai svarbu optimaliu laiku, gegužės viduryje, antrą kartą antžeminiu būdu patręšti žieminius javus azoto (60-90 kg ha-1) trąšomis. Šiuo laikotarpiu (VI-VIII organogenezės etapai) pasėliai tręšiami per lapus karbamido, mikroelementų ir biostimuliatorių mišinio tirpalais, siekiant paspartinti žiedynų vystymosi tempus, o tuo pačiu padidinti apvaisintų žiedų procentą. Šio mėnesio viduryje prasidės ir fungicidų naudojimas. Pirmasis fungicidų purškimas augalų bamblėjimo pradžioje (BBCH 30–32) reikalingas nuo stiebalūžės, ypač ankstyvos sėjos ar atsėliuotuose ir tankiuose žieminių kviečių pasėliuose, kai ligos išplitimas siekia daugiau negu 20 proc., taip pat anksti pradėjus plisti lapų ligoms.

Šį pavasarį visa savaite vėliau pradės žydėti žieminiai rapsai. Rekomenduojame, kad optimaliu laiku, likus 3-7 dienoms iki žydėjimo, patręšti per lapus žieminių rapsų pasėlius, norint pagerinti žiedinių butonų fiziologinę brandą ir taip padidinti apsivaisinimo laipsnį. Svarbu išvengti klaidų ir tolimesniuose žieminių rapsų priežiūros darbuose. Juos būtina apsaugoti nuo pagrindinių kenkėjų bei ligų. Sprendžiant pagal dabartinę žiemkenčių pasėlių faktinę būklę, yra aukšta tikimybė iš jų prikulti derlius, kurie gali prilygti gautiems 2020 metais. Jų dydžiams lemiamos įtakos turės tiek vasaros vidurio orų sąlygos, tiek ir tinkama priežiūra.

 

Andrius Lukoševičius, AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Albinas Šiuliauskas, VDU Žemės ūkio akademijos profesorius emeritas 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką