Nereikėtų vėlinti sėklinių javų pasėlių pjūties

2019 07 16

Nereikėtų vėlinti sėklinių javų pasėlių pjūties

Atėjo vasaros vidurys, o kartu ir metas įvertinti javų sėklinių pasėlių būklę bei nepraleisti tinkamo meto juos nukulti.

Jei palyginsime su 2018 metais, šią vasarą ilgalaikė sausra baigėsi anksčiau, nors jos padaryta žala bendram augalininkystės verslui, ypač javų ir rapsų būsimam produktyvumui, tikrai bus nemažesnė nei buvo 2018 metais. Be to, dabartiniai lietingi orai jau tampa nemažu kliuviniu prasidėjusiems javapjūtės darbams. Tai, be abejo, ne tik sulėtins jos tempus, bet ir padidins galimus derliaus nuostolius.

Taip pat javapjūtės vėlavimas (sprendžiant pagal laiko tarpą nuo grūdų pilnos brandos) pastebimai mažina prikultų grūdų komercinę ir sėklinę kokybę. Ypač pavojingas yra sėklinių grūdų savybių prastėjimas, nes nuo jų kokybės stipriai priklauso būsimų pasėlių būklė bei jų produktyvumas.

Todėl mums būtina dar kartą įvertinti turimų javų sėklinių pasėlių būklę. Vertindami žieminių javų sėklinius pasėlius, jau galime nustatyti ir jų grūdų kokybę: gyvybingumo ir 1000 grūdų masės rodiklius. Norėdami tai padaryti, pasėlyje iš įvairių vietų nupjaukite po vieną augalą ir sudarykite pėdelį iš 500–600 stiebų su varpomis. Jį iškulkite ir grūdus nusiųskite į laboratoriją, minėtiems rodikliams nustatyti. Tam prireiks trijų dienų. Tiesa, sėklų laboratorinį daigumą nustatyti dar per anksti, nes gausime sužemintas reikšmes. Tačiau ir šis įvertinimas ūkininkams padės teisingiau atrinkti pasėlius iš kurių galima ruošti sėklinius grūdus.

Sėklų gyvybingumo reikšmės neturėtų būti žemesnės, kaip 95–99 %. Nors dėl buvusios ilgalaikės sausros, grūdų masė bus žemoka, tačiau sėklai skirtų 1000 grūdų masė turėtų viršyti 40 g ribą. Tai reiškia, kad neapsieisime be grūdų rūšiavimo pagal jų storį, nes iš bendros grūdų masės būtina pašalinti ne tik šiukšles bei piktžolių sėklas, bet ir per smulkius grūdus.

Prisiminkite kuo skiriasi veislinė ir biologinė sėklų kokybės

Be to, augalininkams būtina skirti veislinę sėklų kokybę nuo biologinės. Veislinė sėklos kokybė vertinama generacijos etapais: pirminio dauginimo, superelitinė, elitinė, pirmosios generacijos, antrosios, trečiosios ir t.t. Biologinę sėklinių grūdų kokybę nulemia šios sėklinės savybės: sėklų gyvybingumas, dygimo energija, laboratorinis daigumas ir dygimo jėga.

Sėkliniams ūkiniams pasėliams, parinkus tinkamus dirvožemius ir šiuolaikines technologijas, galima išauginti labai aukštos biologinės kokybės sėklinius grūdus. Iš tokių grūdų gauti pasėliai savo derlingumu gali prilygti net sertifikuotų sėklų pasėliams, bet jų genetinė atmintis – atkurti pirmines veislės savybes – gali būti per daug nusilpusi. Todėl sertifikuotos sėklos visada būna prašesnės už ūkyje užaugintas. Žemiau pateikiame 2008–2010 metais darytų bandymų duomenis (1 lentelė), kuri puikiai iliustruoja sėklų kokybės svarbą.

1 lentelė. Sėklų kokybės įtaka žieminių kviečių augimui ir derlingumo dydžiams

A.Šiuliauskas, 2008–2010 m.

Sėklų kokybės įvardijimas Laboratorinis daigumas, % Lauko daigumas, % Peržiemojimo, % Grūdų derlingumas, t ha-1
augalų ūglių
Nerūšinės iki 90,0 69,4 72,4 38,9 6,49
Trečios klasės 90,01–92,0 74,8 79,3 46,2 7,02
Antros klasės 92,01–95,0 79,9 82,5 52,5 7,65
Pirmos klasės 95,01–98,0 83,2 88,7 55,7 8,16
Ekstra klasės >98,0 85,7 92,3 63,0 8,79

Iš pateiktų duomenų matome, kad pagerinus sėklinių grūdų kokybę nuo trečios klasės iki pirmos, kviečių derlingumas padidėjo 1,14 t ha-1. Praeitais metais nemaža dalis ūkininkų išaugino ir „ekstra“ kokybės sėklinius grūdus. Gal ir šią vasarą pasiseks?

Laikas kulti

Lietuvoje žieminių javų pasėliai jau yra pasiekę vaškinę-kietąją brandą, todėl laikas juos kulti. Jei pasėliai piktžolėti ar javų stiebai nepilnai išdžiūvę, juos nupurkškite Reglon Super (2-3 l ha-1). Drėgnesnius sėklinius grūdus geriau išdžiovinti aktyviąja ventiliacija nei džiovykloje, nes galimos šilumos teikimo klaidos, kurios gali padaryti neigiamą poveikį sėklų daigumui.

Panašiai elgiamės ir su vasariniais sėkliniais javais. Prisiminkite, kad sėklinių grūdų biologinę kokybę labiausiai žemina pasėlių išgulimas, pjūties vėlavimas, netinkamas popjūtinis jų apdorojimas, džiovinimo sąlygų pažeidimas, negebėjimas parinkti tinkamus beicus ir mikroelementų priedus prie jų. Tačiau pirmiausia optimaliu laiku nukulkite pasėlius ir iš gautų grūdų išskirkite norimą jų frakciją, o jau tada koncentruokitės į likusius darbus.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką