Pasėlių priežiūros aktualijos lauko dienoje Radviliškio rajone

2018 05 25

Pasėlių priežiūros aktualijos lauko dienoje Radviliškio rajone

Pastarieji du šio pavasario mėnesiai išsiskiria labai saulėtais, šiltais orais. Dar karštesnis ir sausas periodas numatomas ateinančiomis savaitėmis. Tiek žieminiai, tiek vasariniai augalai vystosi itin greitai. Tokios sąlygos diktuoja ir pasėlių priežiūros specifiką. Šiomis temomis kalbėta ir AB „Linas Agro“ organizuotoje lauko dienoje, gegužės 24-ąją vykusioje Radviliškio rajone, ūkininko Viktoro Radionovo ūkyje. „Linas Agro“, „Syngenta“, „Adama“ įmonių specialistai kartu su susirinkusiais ūkininkais apžiūrėjo žieminių rapsų, vasarinių ir žieminių kviečių, pupų pasėlius, pasidalijo rekomendacijomis dėl tolesnės jų priežiūros.

Jūsų dėmesiui – fotoreportažas iš lauko dienos:

Ūkyje auginami „Clearfield“ technologijos žieminiai rapsai Duplex CL. Pasak specialistų, tokią technologiją, kai auginamos specialios rapsų veislės ir piktžolėms naikinti naudojami specialūs herbicidai, prasminga taikyti tuose laukuose, kuriuose turime problemų su garstukais ir kitomis įprastais herbicidais sunkiai kontroliuojamomis piktžolėmis. Labai svarbu nesumaišyti ir su „Clearfield“ technologijai skirtu herbicidu nepurkšti įprastų veislų rapsų – tokiu atveju jie žūtų.

Rapso stiebo apačioje matyti skylutė, kurią dar rudenį padarė stiebinis paslėptastraublis. Šie kenkėjai darosi vis aktyvesni ir pavojingesni. Todėl rapsų augintojai įspėjami, kad jau rudenį, o po to – pavasarį, prasidėjus rapsų vegetacijai, panaudotų insekticidus nuo stiebinių paslėptastraublių.

Šie rapsai augimo reguliatoriumi pavasarį nebuvo nupurkšti ir tai matyti pagal tai, jog augalo šakos išsidėsčiusios nevienodame lygyje, augalas kiek ištįsęs. „Linas Agro“ pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas pataria rapsų augintojams tiek rudenį, tiek pavasarį naudoti specialiai šiems augalams sukurtą augimo reguliatorių Caryx. Rudenį jis skatina augalų šaknijimąsi ir padeda geriau pasiruošti žiemojimui. Pavasarį – pagerina augalų šakojimąsi, šakos susiformuoja vienodame aukštyje, augalai būna masyvesni, bet neišgula. Padidėja derlingumo potencialas. Caryx tinka ir vasariniams rapsams.

Rapsų žydėjimas eina į pabaigą, jau susiformavusios ankštaros. Šiuo laikotarpiu reikėtų atidžiai stebėti pasėlius – ar nėra daug žalos padarančių kenkėjų: ankštarinių paslėptastraublių ir gumbauodžių. Siekiant išsaugoti sveikas ankštaras, rapsų žydėjimui baigiantis rekomenduojama pasėlius purkšti sisteminio poveikio insekticidu Proteus.

Kartu verta rapsus patręšti per ankštaras karbamidu (25 kg/ha) + Yelia NPK (4-5 kg/ha). Šią vasarą toks tręšimas itin aktualus, nes rapsų šaknų masė nėra labai didelė, sausu laikotarpiu augalams bus sunku iš dirvos įsisavinti reikiamą kiekį maisto medžiagų. Todėl tręšimas per ankštaras ir lapus padės augalams išsaugoti užmegztas sėklas ir auginti jų masę. Po 10-14 dienų tręšimas ant ankštarų karbamidu kartojamas.

Vasarinių kviečių Collada pasėlis. Neseniai jame buvo panaudoti herbicidai Cleave+MCPA. Matyti, kad piktžolės jau nuvytusios, gelsta ir nyksta. Pasak specialistų, toks sprendimas labai efektyvus, nes dvi veikliąsias medžiagas turintis Cleave herbicidas puikiai kontroliuoja problemines piktžoles, o MCPA išnaikina įprastas piktžoles.

„Syngenta“ specialistas dr. Juozas Semaška (kairėje) ir „Adama“ specialistas Žygimantas Petraitis apžiūri vasarinius kviečius. J.Semaška ant augalų lapų jau rado pirmųjų miltligės požymių. Pasak patyrusio specialisto, dabartinės oro sąlygos palankios šiai ligai plisti. O vasariniai kviečiai, palyginus su žieminiais, ligoms jautresni. Todėl fungicidų naudojimas kvietukų pasėliuose labai svarbus.

Nuo miltligės ir kitų bamblėjimo tarpsnyje pradedančių plisti ligų vienas efektyviausių sprendimų būtų fungicidas Capalo. Jis apsaugo augalus iki 4 savaičių. Ekonomiškesnis, bet taip pat veiksmingas sprendimas – fungicidų Leander+Maredo mišinys (jeigu nėra pašaknio ligų). Esant dryžligės pavojui, tinkamas sprendimas būtų Archer Turbo+Maredo. Tad kiekviename kvietukų pasėlyje reikėtų stebėti situaciją ir fungicidus pasirinkti, įvertinus augalų būklę, orų sąlygas.

Ankstyvos sėjos, derlingame dirvožemyje auginamų vasarinių kviečių šaknys pakankamai vešlios. Tačiau to vis tiek nepakanka sausros sąlygomis, kuomet augalai dėl drėgmės trūkumo nepajėgia iš dirvos įsisavinti reikiamo kiekio maisto medžiagų. Todėl javų bamblėjimo pradžioje atliekant purškimą fungicidu, labai naudinga patręšti augalus ir per lapus: Oligo Brava arba Actiflow MCZ (1 l/ha) + Bratan Foliar NPK (arba Ubinas NPK) (2 kg/ha). Trąšų Bratan Foliar ar Ubinas NPK patartina įdėti į darbinius mišinius kiekvienu atveju purškiant pasėlius. Kainuoja nedaug, o efektas didelis!

Esant sausrai, kvietukams labai naudingas tręšimas karbamidu, kartu pridedant didesnę normą - 4-5 kg/ha Bratan Foliar arba Ubinas NPK trąšų. Tai padeda užtikrinti mineralinių medžiagų pakankamą kiekį augaluose, kuris reikalingas intensyviai fotosintezei vykdyti. Per sausras nepamaitinę augalų prarandame didelę būsimo derliaus dalį, nes labai sulėtėja augimas.

Pupos Fuego. Panaudotas dirvinis herbicidas, piktžolių nėra. Pasėlio tankumas taip pat optimalus. Lauke prieš sėją buvo išberta amonio sulfato, ir tai labai naudinga tiek pupoms, tiek ir kitiems ankštiniams augalams (žirniams), nes jiems reikia sieros, kuri padeda įsisavinti azotą.

Jeigu prieš ankštinių sėją trąšų su siera nebuvo panaudota, tuomet rekomenduojama augalus tręšti per lapus. Tokiu atveju labai tiktų panaudoti ypač didelį sieros kiekį turinčias trąšas Thiomax oil. Augalai per lapus sierą iš šių trąšų įsisavina kelis kartus efektyviau negu iš dirvos: 1 litras Thiomax oil = 20 kg amonio sulfato. Sieros reikia per visą vegetaciją, bet labiausiai – intensyvaus augimo tarpsniuose.

Ant pupų lapų nesimato sitonų padarytų pažeidimų. Taip būna retame lauke. Dažniausiai pupų ir žirnių pasėliuose stebima sitonų invazija. Jų lervos naikina ant augalų šaknų besiformuojančius gumbelinių bakterijų darinius. Todėl esant sitonų vabalų būtina naudoti kontaktinius insekticidus.

Dėl silpno gumbelinių bakterijų darbo mažėja azoto įsisavinimas, o kartu ir augalų derlingumo potencialas. Gumbelinių bakterijų veiklą skatina molibdenas – pasėlius reikėtų patręšti per lapus šio mikroelemento turinčiomis trąšomis Wuxal Mo, kartu pridedant ir kitų mikroelementų: Oligo Ranau, Oligo Boron ir Thiomax oil.

Šiemet dėl sausų ir karštų orų augalai vystosi itin greitai. Tai stebime ir žieminių kviečių pasėliuose. Augalai ne tik žemesni negu įprasta, bet ir labai greitai pereina vystymosi fazes. Tačiau pernelyg spartus vystymasis negerai, nes mažėja būsimo derlingumo potencialas.

Pasak Andriaus Lukoševičiaus (dešinėje), „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovo, žieminiams kviečiams esant vėliavinio lapo tarpsnyje šį sezoną labai pasiteisintų naudojimas fungicidų, turinčių žalinimo efektą. Jie ne tik apsaugos nuo ligų, bet ir pratęs augalų vegetaciją. Kiekviena papildoma vegetacijos diena duoda kelių šimtų kilogramų iš ha grūdų derliaus priedą. Tai patvirtino ir Žemdirbystės institute mokslininkų atlikti bandymai su fungicidu Viverda, kuomet buvo gautas net 1,31 t/ha kviečių derliaus priedas. Kiti tinkami fungicidai šiuo metu: Acanto+Maredo, Librax, Elatus Era.

Dėl to, kad šiemet kviečių stiebai neaukšti, lapai yra arti vienas kito, net ir sausu oru ligų užkrato plitimo tikimybė yra didelė (tankiuose javuose apačioje laikosi rasa, kurios pakanka ligoms plisti). Todėl fungicidai naudotini, nepaisant sausų ir giedrų orų. Viverda sudėtyje esančios trys veikliosios medžiagos ne tik visapusiškai apsaugos pasėlius nuo ligų, bet dėl žalinimo efekto ženkliai padidins kviečių derlių.

Ankstyvos veislės Balitus žieminiai kviečiai jau ne tik išvystę vėliavinius lapus, bet ir leidžia iš lapamakščių varpas. Tai, kad gegužei baigiantis žieminiai kviečiai pradėtų plaukėti, yra labai retas atvejis mūsų šalies klimato sąlygomis!

Jeigu toliau tęsis sausi orai, po žydėjimo reikės javus patręšti per lapus, siekiant pagerinti grūdų formavimąsi ir varpos užsipildymą. Rekomenduojama: karbamidas (20-25 kg/ha) + Yelia NPK (4-5 kg/ha + Thiomax oil (2-3 l/ha) + Microfert (1 l/ha). Po 10 dienų – vėl karbamidas. Ilgesnė branda – sveikesni augalai ir didesnis derlingumas.

„Linas Agro“ regiono vadovas Šarūnas Urbas (kairėje) su ūkininku Viktoru Radionovu aptaria pasėlių priežiūros aktualijas.

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką