Pirmoji sezono lauko diena – Vilkaviškio rajone

2017 05 11

Pirmoji sezono lauko diena – Vilkaviškio rajone

AB „Linas Agro“ Augalininkystės skyrius pradeda tradicinį 2017-ųjų sezono lauko dienų ciklą. Šiemet pirmoji lauko diena gegužės 9 dieną įvyko Vilkaviškio rajone. Vadybininkų-konsultantų Raimondo Švabo ir Egidijaus Bačinsko sukviestų gausaus būrio ūkininkų išvyką apžiūrėti pasėlių paženklino tądien iškritęs šlapias sniegas ir vos +1-2 laipsnius C siekusi oro temperatūra.

„Peržiemojome žiemą, peržiemosime ir pavasarį“, - taip juokauja šiemet žemdirbiai, žinodami, kad pasėlių priežiūros darbus vis tiek reikia daryti, prisitaikant prie esamų sąlygų. Šaltu oru išsiskiriantis pavasaris, drėgnos dirvos neleido anksti baigti vasarojaus sėjos, laiku patręšti, nupurkšti žieminių javų ir rapsų. Gana lėtai vystosi ir patys augalai. Tiesa, Vilkaviškio rajone, kaip ir kai kuriuose kituose pietiniuose šalies rajonuose, žieminių augalų pasėliai šiuo metu pagal savo išsivystymą bent dviem savaitėmis lenkia šiaurinių regionų pasėlius. Daugelyje vilkaviškiečių laukų jau sudygęs ir vasarojus. Žieminių pasėlių priežiūros darbus taip pat stengiamasi atlikti, kai tik leidžia oro sąlygos. Taigi, apžvelkime įvairių rūšių augalų būklę, taikytas technologijas ir artimiausius darbus laukuose.

Šiame lauke vasariniai kviečiai Collada buvo pasėti balandžio 27 dieną. Gegužės 9 dieną augalai turėjo po vieną lapelį. Prieš sėją ūkininkas spėjo išberti NPK 15-15-15 trąšų. Dar planavo išlaistyti ir KAS`ą, kad sudygę kvietukai iš karto būtų aprūpinti azotu, tačiau dėl nepalankių orų nebebuvo laiko tą padaryti. Tręšiama bus, kai tik leis oro sąlygos. Konsultantai akcentuoja, kaip svarbu vasarinius javus laiku ir reikiamu kiekiu patręšti azotu, nes tik maisto medžiagų turintys augalai krūmijimosi metu gali išvystyti daugiau produktyvių stiebų ir stipresnę šaknų sistemą.

Nuo kviečių dviejų lapelių tarpsnio, prognozuojama, kad tai bus maždaug po 2 savaičių, prasidės tinkamas laikas purkšti pasėlį herbicidais. Nuo dviskilčių piktžolių tinka panaudoti Biathlon, Cleave. Su herbicidais galima maišyti ir augimo reguliatorių Cycocel.

Žieminiai rapsai Visby, sėti rugpjūčio 18 dieną, jau pradeda žydėti. Rudenį po sėjos buvo naudoti herbicidai Butisan Avant + Teridox, purkšta fungicidu Orius kartu su mikroelementais Oligo Ranau ir Oligo Boron. Pavasarį du kartus išberta azoto trąšų, per lapus du kartus patręšta Oligo Boron, Oligo Ranau ir Magnio sulfatu. Prieš pastarąjį orų atšalimą šiame ir kitų ūkių rapsų pasėliuose buvo atsiradę ir žiedinukų, todėl daugelis augintojų spėjo panaudoti insekticidą Proteus. Šaltu oru žiedinukų nematyti, tačiau patariama toliau stebėti pasėlius. Kai sušils, kenkėjų, ypač nepurkštuose laukuose, dar gali būti.

„Šie rapsai nebuvo nupurkšti augimo reguliatoriumi Caryx. Pastebėta, kad tokį šaltą pavasarį šis reguliatorius labai pasiteisino ir turėjo ypatingą pranašumą, nes jis veikia, esant žemoms temperatūroms, skatina augalus šakotis“, - pastebi „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius. Pasak jo, šiemet daugelyje ūkių rapsų pasėliai tolygūs, augalai stiprūs, formuoja didelį derlingumo potencialą. Todėl neapsiriko tie augintojai, kurie rapsus patręšė pakankamu kiekiu azoto trąšų. Neilgai trukus laukia dar vienas svarbus darbas – apsaugoti pasėlius nuo ligų. Rekomenduojama panaudoti naują efektyvų fungicidą Cantus Gold. Jo purškimo laikas: nuo rapsų žydėjimo vidurio iki pabaigos.

Šiems Skagen veislės žieminiams kviečiams gegužės mėnesį dar kartą teko „prisiminti“ žiemą – pasėlį apdengė šlapias sniegas. Tiesa, žalos jis nepadarė. Ūkininkai juokauja, kad šis sniegas kaip salietra... Pasėlis rudenį buvo patręštas NPK 6-18-34, pavasarį išberta NP 33-3, po to - amonio salietros. Neseniai kviečiai nupurkšti herbicidais Biathlon + Axial, kartu pridėjus ir augimo reguliatorių Cycocel. Kai tik atšils oras, planuojamas antrasis purškimas augimo reguliatoriumi. Šį kartą rekomenduojama panaudoti Medax Max.

Šie kviečiai pasiekę BBCH 31-32 vystymosi tarpsnį – išsivystęs pirmasis bamblys, vystosi antrasis. Ant senų lapų konsultantai jau rado septoriozės, dryžligės užkrato. O ant šio stiebo matyti stiebalūžės požymių. Vėsūs ir drėgni orai yra palankūs pašaknio, taip pat ir lapų ligoms plisti. Riziką didina ir tai, jog šių metų šaltą pavasarį augalai žemesni, ilgai neatmeta senųjų lapų su ligų užkratu. Pašaknio ligos labiau pasireiškia ir atsėliuotuose pasėliuose. Todėl kartu su augimo reguliatoriumi rekomenduojama išpurkšti fungicidą nuo minėtų ligų: vienas efektyviausių sprendimų būtų Capalo.

Kai kurie Vilkaviškio rajono ūkininkai šiemet turi hibridinių žieminių miežių Zzoom. Jie peržiemojo gerai. O šiuo metu stebina augintojus savo išsivystymu – kiekvienas augalas turi po keliolika stiebų ir jau matosi vėliaviniai lapai. Konsultantai atkreipia hibridinių žieminių miežių augintojų dėmesį, kaip svarbu kontroliuoti augalų augimą ir laiku panaudoti reguliatorius. Šie miežiai buvo nupurkšti augimo reguliatoriumi Moddus Start, kartu pridėjus ir herbicidų Axial bei Biathlon.

Hibridinių miežių pasėliai įprastai būna tankūs, ir išgulimo rizika yra gana didelė, todėl antrojo bamblio tarpsnyje reikėjo panaudoti augimo reguliatorių Medax Max arba Moddus. To nepadarius vėliavinio lapo tarpsnyje dar galima panaudoti augimo reguliatorių Terpal.

Apvalios iškandos žirnių lapų pakraščiuose rodo, kad šiame lauke yra pavojingų kenkėjų - sitonų. Vabalai tik iškandžioja augalų lapus, o didžiausią žalą padaro kenkėjų lervos, kurios pažeidžia ant šaknų įsikūrusių gumbelinių bakterijų gumbelius. Todėl žirnius nuo 2-4 lapelių formavimosi tarpsnio ir vėliau reikia purkšti kontaktiniu insekticidu (Fastac), kartu pridėjus ir mikroelemento molibdeno, ypač reikalingo gumbelinėms bakterijoms formuotis, trąšų (Wuxal Mo). Jei nebuvo panaudoti dirvinio poveikio herbicidai, tuomet į šį tirpalą reikia įdėti ir herbicidų, skirtų naudoti po žirnių sudygimo, -  Basagran + Butoxone.

“Linas Agro” vadybininkai-konsultantai turi mobiliuosius dirvos pH matavimo prietaisus ir tiesiog lauke per kelias minutes gali nustatyti dirvožemio rūgštingumą. Žemas dirvos pH rodiklis gali būti viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios konkrečiame lauke prastai auga ir dera kviečiai, rapsai, ankštiniai ar kiti augalai.

AB “Linas Agro” informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką