Rudeninės sėjos ir pasėlių priežiūros specifiką diktuoja lietingi orai

2017 09 20

Rudeninės sėjos ir pasėlių priežiūros specifiką diktuoja lietingi orai

Šis ruduo išsiskiria itin lietingais orais. Praktiškai visoje šalyje dažnai lyja, dirvose – drėgmės perteklius. Itin bloga situacija susiklostė rytų Aukštaitijoje, kur ūkiai negali nei baigti nukulti derliaus, nei pasėti žieminių augalų. Kiek palankesnės žemdirbystei sąlygos pietiniuose Lietuvos rajonuose. Čia ūkiams geriau sekėsi tiek javapjūtė, tiek ir rudeninė sėja.

Rugsėjo 19 dieną AB „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai susirinko Šakių rajone, Lukšių ŽŪB, – aptarė pasėlių būklę, augalų priežiūros aktualijas. Dauguma ūkininkų nerimauja dėl užsitęsusių nepalankių žemdirbystei orų. Tikimasi, kad po kelių dienų situacija taps palankesnė, nes prognozuojami sausesni orai. Rudeninė sėja ir augalų priežiūros darbai galės tęstis. Žieminių augalų pasėliuose dabar svarbiausia yra naikinti piktžoles, patrešiant per lapus sustiprinti augalus, kad jie galėtų geriau vystytis ir pasiruošti žiemojimui.

Pasidairykime po Lukšių ŽŪB laukus – pažiūrėkime, ką fotoaparatu užfiksavo vadybininkė-konsultantė Kristina Poderytė ir kokių rekomendacijų pateikė įmonės specialistai.

Žieminiai kviečiai

Naujų hibridinių kviečių Hylux pasėlis. Šiemet Lukšiuose, kviečių veislių kolekcijoje jau buvo auginamas šio hibrido pasėlis. Javai gerai užderėjo, bendrovės agronomas Jonas Bakas teigiamai įvertino hibridinių augalų savybes. Todėl nusprendė šį rudenį pasėti jau 20 hektarų hibridinių kviečių Hylux plotą. Sėta rugsėjo 3 dieną. Tad po 16 dienų augalai jau turi du lapelius. Hibrido išskirtinumas yra didesnė dygimo, augimo ir vystymosi energija. Palyginus su įprastomis kviečių veislėmis, hibridinių augalų daigai išaugino masyvesnius lapelius. Kitame lauke rugsėjo 6 dieną buvo pasėti įprastos ankstyvos veislės kviečiai, kurie šiuo metu išleido dar tik pirmą lapelį. 

Čia - rugsėjo 6 dieną pasėti ankstyvos veislė Ada kviečiai. Drėgmė dirvose, be savo neigiamų pasekmių žemdirbystei, turi ir pliusų – pasėtos javų sėklos labai greitai sudygsta. Aišku, šiuo atveju nekalbame apie kraštutinį variantą, kur laukai užmirkę ir telkšo „ežerai“. Tad pasėtų į drėgnas, bet neužmirkusias dirvas, esant sąlyginai šiltiems orams, kviečių lauko daigumas labai aukštas. Pasėliai tolygūs. O tai – geras pagrindas susiformuoti tinkamai išsivysčiusį ir derlingą pasėlį.

Kviečių pasėlyje matyti išdygusių rapsų pabirų. Jas reikia sunaikinti. Rekomenduojama purkšti herbicidu Legacy Pro (2 l/ha), javams esant 1-3 lapelių tarpsnyje. Šis herbicidas išnaikina ne tik pabiras, plačialapes dviskiltes piktžoles, bet taip pat ir vienasklites. Jeigu žieminių javų pasėlyje nėra vienaskilčių piktžolių, vyrauja tik dviskiltės, tai pakanka naudoti pigesnį herbicidą Ergon 15 g/ha + PAM Sito plus. Herbicidu Ergon galima purkšti javų pasėlius nuo 3 lapelių tarpsnio (krūmijimosi pradžia).

Dar tik sėjamuose žieminių kviečių pasėliuose rekomenduojama panaudoti dirvinio veikimo herbicidą Boxer (2 l/ha), kurį patogu išpurkšti iš karto po sėjos iki augalai sudygsta. Esant labai permainingiems orams, rasti tinkamą laiką dirvinio herbicido panaudojimui dažnai būna paprasčiau nei pasėliams sudygus, kai vis dažniau kartojasi lietus, oro temperatūra nukrinta iki +5 °C, o piktžolės nesustabdomai auga ir vis labiau stelbia vis dar silpnus kviečių daugus.

Labai šlapios dirvos sustabdė visus lauko darbus. Gerai, kad pagaliau prognozuojamas sausesnis laikotarpis. Laukai turėtų pradžiūti, ir vėl ūkininkai galės tęsti sėjos ir pasėlių priežiūros darbus. Manoma, kad dalis ūkininkų šį rudenį žieminius kviečius dar sės ir spalio pirmą dekadą, kad apsėtų suplanuotus plotus. Kadangi orai gana šilti, drėgmės netrūkta, sėklos turėtų sudygti labai greitai. Lyginant su vasarojumi, žieminių kviečių auginimas yra kur kas pelningesnis, ši tendencija aiškiai matoma, lyginant vasarojų net ir su vėlyvos sėjos žieminių kviečių pasėliais. Todėl ir šiemet ūkininkai priims pagrįstus sprendimus rizikuoti – geriau vėlyva kviečių sėja, nei neapsėti laukai.

Žieminiai miežiai

Lukšių ŽŪB buvo hibridinių žieminių miežių auginimo pradininkė – prieš kelerius metus išbandžiusi hibridą Zzoom. Po to šie miežiai išpopuliarėjo šalies ūkiuose. Lukšiuose irgi(trinti) kasmet auginama hibridinių žieminių miežių (šiemet užsėtas Mercurioo veislės gamybinis plotas), išbandomi vis nauji sukurti hibridai. Šį rudenį, rugsėjo pirmomis dienomis, bendrovės laukuose vėl pasėtas naujausio žieminių miežių hibrido laukas. Augalai atrodo labai gražiai, suformavo masyvius lapus, netrukus pradės krūmijimosi tarpsnį. Dabar stebėsime, kaip žiemos, kaip derės. 

Žieminiai rapsai

Žieminių rapsų Umberto KWS pasėlis. Šiais metais Lukšių ŽŪB hibridas Umberto KWS buvo derlingiausias iš visų rapsų kolekcijoje auginamų veislių – net 6,4 t/ha. Kitų metų derliui rugpjūčio 16 dieną bendrovė pasėjo jau 60 ha šios veislės rapsų.  

Rugpjūčio 16 dieną sėti rapsai Umberto KWS dabar turi 4 lapelius, augalų šaknys irgi išsivystę gerai.

Vadybininkai-konsultantai aptaria rapsų, pasėtų į buvusį daugiametį žolyną, priežiūros klausimus. Kol kas piktžolių nėra. Jeigu rapsų priešsėlis buvo javai, būtina sunaikinti sudygusias jų pabiras. Tam tinka herbicidas Leopard. Susirinkęs specialistų būrys pastebėjo, kad šiemet rapsai yra silpnesni, nei turėtų būti, todėl ypač svarbu, kad visos naudojamos priemonės papildomai nestresuotų augalų. O herbicidas Leopard yra ypač švelnus rapsams. Esant įtemptiems rapsų sėjos darbams, kai kurie ūkiai nespėjo panaudoti dirvinių herbicidų. Todėl dabar rapsų pasėlius reikia baigti purkšti herbicidais nuo plačialapių piktžolių – Butisan Avant, 2,2-2,5 l/ha.

Ankstyvos sėjos rapsų pasėliuose prasideda optimalus laikas naudoti augimo reguliatorių Caryx, 0,7-1,0 l/ha. Nupurškus šiuo augimo reguliatoriumi, augalai skatinami formuoti stipresnes šaknis, jos įsisavina daugiau maisto medžiagų. Todėl rapsai intensyviau vystosi ir geriau pasiruošia žiemojimui. Esant silpnesniems rapsams, augimo reguliatoriaus Caryx panaudojimas 4-5 lapelių tarpsnyje kaip tik sustiprina augalus ir užtikrina ne tik didesnę tikimybę, kad jie sėkmingai peržiemos, bet ir ženkliai padidina augalo derlingumą nulemiančių pradmenų formavimą, jų masės didėjimą.

„Linas Agro“ pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas ir regiono vadovas Giedrius Bakas vieningos nuomonės, jog rudenį rapsams būtini mikroelemetai. Pasėlius per lapus galima patręšti, pavyzdžiui, tokiu mišiniu: Oligo Boron + Oligo Ranau + Starmax Mn. Tokios sudėties trąšos paskatins augalų vystymąsi, šaknų masės augimą bei sausųjų medžiagų kaupimąsi. Todėl augalai taps atsparesni žemoms temperatūroms.

Nors šiame rapsų lauke didelių grumstų nėra, atidžiau apžiūrėję dirvos paviršių vadybininkai aptiko šliužų.

Šliužai šiemet daug kur plinta, nes jiems palankūs lietingi orai. Reikia labai atidžiai stebėti pasėlius, nes palankiomis sąlygomis šliužai per kelias dienas gali sunaikint ištisus rapsų plotus. Jeigu šliužų nėra daug, profilaktiškai galima išbarstyti 5 kg/ha preparato Sluxx aplink lauko pakraščius. Jeigu šliužų yra visame rapsų pasėlyje, barstomas visas plotas, 7 kg/ha. 

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką