Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rugsėjį: naikinti piktžoles, apsaugoti nuo kenkėjų ir skatinti augimą

2020 08 28

Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rugsėjį: naikinti piktžoles, apsaugoti nuo kenkėjų ir skatinti augimą

Javapjūtė artėja prie pabaigos, baigiami sėti ir žieminiai rapsai. Jų sėja šiemet vėlavo dėl lėtesnių grūdinių kultūrų kūlimo tempų, taip pat dėl užsitęsusių dirvų paruošimo darbų. Vis tik baigiantis rugpjūčiui jau turėjome apie 120 tūkstančių hektarų sudygusių, o kai kur ir gerokai paaugusių, žieminių rapsų pasėlių. Jų plotai kasdien didėja, tad, greta javapjūtės ir žiemkenčių sėjos, ūkininkai jau pradėjo ir žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbus. Ką svarbaus turime padaryti šiuo laikotarpiu?

Ginti pasėlius nuo piktžolių

Šiuo metu viena pagrindinių žieminių rapsų pasėlių priežiūros užduočių – ginti juos nuo piktžolių. Tad laukuose, kuriuose dirvožemiai dar nebuvo per daug praradę drėgmės, ūkininkai jau naudojo dirvinio veikimo herbicidų mišinius „Brasan“ (1 l/ha-1) + „Teridox“ (1 l/ha-1) arba „Butisan Star“ (2,25 l/ha-1). Pavieniai ūkiai dirvinius herbicidus nuo piktžolių purškė naktį, kai padidėja oro drėgmė, ir beveik dvigubai padidino darbinio tirpalo vandens kiekį hektarui. Toks sprendimas pasiteisino, tad dabar šiuose pasėliuose piktžolių labai mažai.

Pasėliuose, kuriuose ant dirvos paviršiaus liko didelis kiekis šiaudų, reikia naudoti jau sudygusiems pasėliams tinkantį herbicidą „Butisan Star“ (2,25 l/ha-1) arba herbicidų mišinį „Butisan Star“ (1,8 l/ha-1) + „Teridox (0,8 l/ha-1). Šie herbicidai gerai sunaikins visas rapsų pasėliuose sudygsiančias dviskiltes piktžoles. Pagyrimo verti ūkininkai, į herbicidų tirpalą įmaišę ir bakterinių preparatų „Biomas Grow“ (0,1/l ha-1) bei Biomas Universal“ (0,1 l/ha-1), kuriuos derino su huminėmis ir fulvo rūgštimis „Iperen Humic“ (2,0 l/ha-1). Šią praktiką rekomenduojama pritaikyti ir vėlyvesnės sėjos žieminių rapsų pasėliuose.

Jei pasėliuose papildomai išdygo varpučių, javų pabirų ar kitų vienaskilčių piktžolių, jas patariama naikinti herbicidu „Fusilade Forte“, kuris yra švelnus rapsų augalams, bet negailestingas vienaskiltėms piktžolėms. Javų pabiroms sunaikinti naudojamas „Fusilade Forte“ (0,6 l/ha-1), o daugiametėms piktžolėms ir varpučiams naikinti herbicido norma turi būti didesnė – tam tinka „Fusilade Forte“ (1,5 l/ha-1).

Ankstyvasis tręšimas per lapus

Žieminių rapsų pasėlių purškimai herbicidais ar ankstyvieji tręšimai per lapus Lietuvoje paprastai vyksta augalams esant antrajame–trečiajame organogenezės vystymosi etapuose. Trečiasis vystymosi etapas prasideda tuomet, kai pradeda formuotis antrasis tikrasis lapelis, ir baigiasi susiformavus 5 tikriesiems lapeliams (skrotelės augimo tarpsnis). Šis etapas svarbus dėl kūgelio masės bei tūrio didėjimo. Tokiu periodu susiformuoja pirminis generatyvinės meristemos audinys ir pirmasis būsimo žiedyno darinys – centrinė ašis su fitomerais. Be to, lapų pažastyse formuojasi būsimų stiebo šalutinių ūglių (šakų) pumpurų pradmenys.

Siekiant išvengti mineralinės mitybos minimumo dėsnio pasireiškimo, taip pat norint sumažinti įvairių augalų augimo destrukcijų tikimybę, pagerinti azoto įsavinimą ir suintensyvinti augalų augimą, trečiojo vystymosi etapo pradžioje pasėliai tręšiami per lapus. Tam tinka biologiškai aktyvių preparatų, kurių sudėtyje yra amino rūgščių, oligopeptidų, azoto, fosforo, magnio, sieros, boro ir kitų mikroelementų, mišinio tirpalas: „Microfert“ (1 l/ha-1) + „Starmax Mn“ (1 l/ha-1) + „Boronia Mo“ (1 l/ha-1). Šis tręšimas ypač svarbus vėlyvesnės sėjos žieminių rapsų pasėliams, kurių augimo skatinimui turi būti skiriamas didesnis dėmesys. Šis tręšimas per lapus gali būti derinamas su graminicido „Fusilade Forte“ naudojimu javų pabiroms ar vienaskiltėms piktžolėms naikinti.

Apsaugoti nuo vabalų ir fomozės

Šiuo laiku pasėliuose sutinkami ir šakninių paslėptastraublių suaugėliai, kurie dar rudenį ant augalo šaknies kaklelio sudeda savo kiaušinėlius. Išsiritusi lerva paskatina šaknies gumbo, kuris ją apsaugo per žiemą, susiformavimą. Kartais tokie gumbuoti rapsų augalai pavasarį nunyksta, bet dažniausiai išlindusios lervos palieka skylutes, kurios tampa ligų židiniu. Pažeista šaknis sutrikdo vandens ir maisto medžiagų judėjimą į augalą ir augalas nudžiūva anksčiau, nei spėja visiškai subręsti, dėl to nukenčia pasėlių derlingumas. Nuo šių vabalų pasėliai purškiami insekticidu „Poleci Forte“ (1,25 l ha-1).

Be to, rugsėjo pirmąją dekadą numatomos aukšta orų temperatūra, todėl yra nemaža tikimybė rapsų augalams užsikrėsti fomoze (Phoma lingam), dar vadinama vėžiu arba sausuoju puviniu. Pavasarį ši liga pereina į stiebus, rečiau – į ankštaras. Tad tinkamu laiku panaudotas augimo reguliatorius „Caryx“ (0,7–1 l/ha-1) užtikrins optimalų rapsų augimą ir apsaugą nuo žalingiausių ligų.

Nepamiršti augimo reguliatoriaus


Žieminių rapsų augalams pasiekus 4-5 lapų tarpsnį, tręšimą per lapus deriname su augimo reguliatoriaus naudojimu. Darbinį tirpalą sudarome iš preparatų, kurių sudėtyje yra fosforo, kalio, magnio, sieros, įvairių mikroelementų ir, žinoma, boro: Caryx“ (0,7–1 l/ha-1) + „Actiflow Combo“ (1 l/ha-1) + „Oligo Boron“ (1 l/ha-1) + „Yelia NPK“ (2 kg/ha-1). Šiame vystymosi etape boras labai reikalingas žiedinių butonų užuomazgoms formuotis centrinio žiedyno ašyje, o kiti mikroelementai naudojami siekiant skatinti sausųjų medžiagų kaupimąsi šaknyje ir stimuliuoti augalo vystymąsi. Kalis didina augalo osmosinį slėgi ir skatina visų elementų geresnį pasisavinimą, taip pat didina augalų atsparumą ligoms. Augimo reguliatorius Caryx“ (0,7–1 l ha-1) ne tik sustabdo augimo kūgelio tįsimą, bet ir efektyviai paskatina šaknų vystymąsi. Taip pat jis turi ir fungicidinių savybių, todėl apsaugo augalus nuo rudenį plintančių ligų, fomozės, juodosios dėmėtligės. Savalaikis augimo reguliatoriaus panaudojimas užtikrins optimalų rapsų augimą – rapsų augimo kūgelis nebeištįs, o augalai augins stipresnę šaknų sistemą.

 

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

 

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką