Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rugsėjo ir spalio mėnesiais – dėmesys užterštumui mažinti ir augimui skatinti

2020 09 18

Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rugsėjo ir spalio mėnesiais – dėmesys užterštumui mažinti ir augimui skatinti

Žieminių rapsų pasėlių priežiūra rugsėjo ir spalio mėnesiais – dėmesys užterštumui mažinti ir augimui skatinti

 

Atėjus rudeniui pastebima, kad dalis žieminių rapsų pasėlių ūkiuose vis dar yra užteršta sudygusiomis žieminių javų pabiromis. Pastarosios yra peraugusios žieminius rapsus, todėl, laiku jų nesunaikinus, tai turės neigiamos įtakos rapsų vystymuisi. Siūlome atidžiai įvertinti žieminių rapsų pasėlių užterštumą ir esant poreikiui imtis būtinų sprendimų, taip pat užtikrinti stabilų rapsų augimą.

Dalis pasėlių užteršta sudygusiomis pabiromis

Bendras įvairių piktžolių kiekis daugumoje žieminių rapsų laukų šiuo metu atitinka leistinas agrotechnines normas, vis dėlto, dalis šių augalų pasėlių yra užteršta sudygusiomis žieminių javų pabiromis. Šiuo atveju blogai ne tik tai, kad kai kuriuose žieminių rapsų pasėliuose sudygusių kviečių pabirų yra daug daugiau nei rapsų, bet ir tai, kad dar nesibaigė žieminių rapsų dygimas. Šalia sudygusių pabirų su 2–3 lapeliais pastebima ir vis dar dygstančių. Tai rodo, kad ražienų skutimo agregatų darbinis greitis buvo per didelis arba ant dirvos paviršiaus išbirę grūdai ražienų skutimo metu buvo įterpti į dirvą nevienodu gyliu.

Primename, kad kviečių sėklos gali sudygti net būdamos 9–11 cm gylyje ir tai užtrunka apie tris savaites. Be to, galima daryti išvadą, kad šių pabirų dygimas lauke prasidėjo anksčiau nei rapsų. Didelis kiekis tokių sudygusių pabirų, kurios yra peraugusios rapsų augalus, turės didelės neigiamos įtakos rapsų augalų augimui bei vystymuisi, nebent jos būtų laiku sunaikintos. Todėl siūlome dar kartą įvertinti žieminių rapsų pasėlių užterštumą javų pabiromis ir esant poreikiui nupurkšti pasėlius herbicidu Fusilade Forte“ (0,6–0,8 l/ha-1). Padidintą herbicido normą reikėtų naudoti tuose laukuose, kur pabiros jau yra peraugusios ir pradėjusios krūmijimosi tarpsnį.

Nepamiršti bakterinių preparatų

Rugsėjo bei spalio mėnesiais taip pat nereikėtų pamiršti ir bakterinių preparatų, kurie suaktyvina dirvožemį, pagerina maisto medžiagų prieinamumą augalams, didina organinio azoto kiekį dirvoje fiksuodami jį iš atmosferos, skatina fosforo prieinamumą ir šaknų sistemos vystymąsi. Tokie preparatai taip pat skatina intensyvesnį augalų augimą, mažina patogenų žalą augalams ir azoto išsiplovimą – pastarasis yra išlaikomas organinėje formoje. Minėtą efektą galima pasiekti rapsų pasėlius nupurškus mikroorganizmų mišiniu „Biomas Grow“ (0,1 l/ha-1) + „Biomas Universal“ (0,1 l/ha-1). Šiuos mikroorganizmus galima maišyti ir išpurkšti kartu su herbicidais, mikroelementų trąšomis, augimo reguliatoriumi.

 

Šią vasarą žieminiai kviečiai buvo didelio produktyvumo, o po jų buvo sėjami rapsai. Tuose laukuose liko didelis kiekis šiaudų. Jei šiaudai yra įterpti į dirvą viršutiniame jos sluoksnyje, tuomet vertėtų didesnį dėmesį skirti šiaudų humifikacijai paskatinti, ant pasėlių išpurškiant Trihoderma reesei grybo preparatą „Biomas Organic“ (0,1 l/ha-1). „Biomas Organic“ ne tik didina humuso kiekį dirvoje, bet kartu ir aprūpina augalus maisto medžiagomis, kurių šį rudenį daugelyje pasėlių trūksta. Verta žinoti, kad „Biomas Organic negalima maišyti su fungicidais.

 

Skatinti intensyvesnį rapsų augimą

 

Reikia prisiminti ir buvusią vėlyvesnę žieminių rapsų sėją, nes dėl visiems žinomų priežasčių vėlavo jų priešsėlių branda, o dėl pasėlių išgulimo ir dažnų trumpalaikių kritulių jie buvo vėliau nupjauti. Nors sinoptikai ir prognozavo nuosaikiai šiltų orų rugsėjį, bet šio mėnesio antros dekados pabaigoje orai atvėso ir augalų augimo tempai pastebimai sulėtėjo. Tuo tarpu mums būtina iki spalio trečios dekados išauginti aukšto žiemkentiškumo žieminių rapsų augalus. Be pakartotinių tręšimų per lapus, bus sunku pasiekti pageidaujamą tikslą: spalio trečią dekadą žieminių rapsų augalai privalo suformuoti 6–7 lapus, šaknies kaklelio diametras turėtų viršyti 15 mm ribą, o storosios šaknies bendra masė būti ne mažesnė nei 200 g. Be to pageidautina, kad rapsų augalai būtų užbaigę IV organogenezės vystymosi etapą.

 

Daugelyje rapsų pasėlių pastebimas silpnas augalų augimas. Tokiu atveju reikėtų augalus pamaitinti per lapus, kartu išpurškiant ir augimo reguliatorių „Caryx“ (0,7–1,0 l/ha-1), kuris neleis peraugti augimo kūgeliui ir kartu apsaugos nuo fomozės. Tręšimui per lapus naudojame vieną iš žemiau pateiktų maitinamųjų tirpalų: „Actiflow COMBO“ (1 l/ha-1) + „Oligo Boron“ (1 l/ha-1) + „Wilis NPK“ (2 kg/ha-1); „Oligo Ranau“ (1 l/ha-1) + „Boronia Mo“ (1 l/ha-1) + „Starmax Mn“ (1 l/ha-1).

 

Jei augalai stresuoja ir jų augimas beveik sustojęs, jį paskatinti galima panaudojus augalų augimą stimuliuojančias amino rūgštis Microfert“ (1 l/ha-1). O, pastebėjus laukuose išplitusius rapsų kenkėjus, tokius kaip stiebinis paslėptastraublis, šakninis paslėptastraublis, rapsinis pjūklelis, minamusės, reikėtų naudoti kontaktinį insekticidą „Poleci Forte“ (0,125 l/ha-1) arba „Fastac“ (0,2 l/ha-1).

 

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

 

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką