Augalininkystės aktualijos liepos mėnesį

2019 07 04

Augalininkystės aktualijos liepos mėnesį

Pagal daugiamečius Lietuvos orų sąlygų tyrimų duomenis, prasidėjo šilčiausias ir lietingiausias vasaros mėnuo. Remiantis šių tyrimų duomenimis, vidutinė liepos mėnesio orų temperatūra svyruoja apie 17–17,5 0C, o kritulių kiekis siekia 75–85 milimetrus. Tačiau dėl šiltėjančio klimato per paskutinius 10 metų orų sąlygų dinamika stipriai pasikeitė.

Liepos mėnuo – palankus pasėlių auginimui

Šią vasarą šilčiausias, tikriausiai, bus birželis, o sausiausia – gegužė. Prognozuojama, kad 2019 m. liepos mėnesio orai bus 0,5–1,0 0C vėsesni nei buvo birželį. Kritulių liepą iškris mažiau nei įprastai, tačiau daugiau nei per birželio mėnesį. Jei prognozės pasitvirtins, liepos mėnuo bus beveik palankus visų rūšių javų ir rapsų augimui, jų brandos eigai bei derliaus nuėmimui.

Dabartinė šių pasėlių būklė yra labiau teigiama nei vidutinė ar neigiama. Šių augalų žieminių rūšių pasėliai jau yra perėję į baigiamąją brandos fazę: žieminiai miežiai baigia vaškinę ir pereina į pilną brandą, žieminiai rugiai bei kvietrugiai iš pieninės brandos pereina į pieninę-vaškinę, o žieminiai kviečiai jau pasiekė pieninę grūdų brandą. Žieminių rapsų brandos laipsnis šiek tiek atsilieka nuo žieminių miežių, tačiau lenkia kitų miglinių žieminių javų vystymąsi.

Esant tokiai padėčiai, iš visų žiemkenčių augalų rūšių pasėlių tik žieminių kviečių pasėlius dar ekonomiškai tikslinga patręšti per lapus karbamido (20–40 kg ha-1) tirpalu. Šio tręšimo dėka padidės ne tik vidutinė grūdų masė, bet ir baltymų kiekis grūduose. Nereikėtų pamiršti, kad per liepos mėnesį žieminių kviečių derliai dar gali „pasunkėti“ 0,75–1,0 t ha-1. Šia galimybe būtina pasinaudoti.

Vasarinių javų ir rapsų pasėliai vis dar žali ir yra pasiruošę tręšimams per lapus karbamido (30–40 kg ha-1) tirpalais. Apie vasarojaus pasėlių priežiūrą plačiau rašėme birželio pabaigoje.

Javapjūtė – jau liepos pradžioje

Liepos pirmą dekadą visoje Lietuvoje tikriausiai prasidės javapjūtė. Be abejo, pirmieji pjūties pradžią pasieks žieminiai miežiai ir ypač jų hibridinės veislės. Jie jau dabar yra vaškinės brandos tarpsnyje. Pietiniuose šalies rajonuose atskiri ūkiai jau net yra pradėję jų pjūtį.

Antrieji pagal „pjūties brandą“ turėtų būti žieminiai rapsai, o liepos 15–20 dienomis prasidės ir kitų žieminių javų rūšių pasėlių masinė pjūtis, priklausomai nuo ūkio geografinės padėties, veislės ankstyvumo bei naudojamos agrotechnikos.

Paskutines 10 dienų iki javų ar rapsų pjūties grūdų SM masė jau nebedidėja, eina į pabaigą XII organogenezės vystymosi etapas ir grūdų džiūvimas. Būtent šiuo laikotarpiu, esant reikalui, javų pasėliai purškiami Reglone Super (2–3 l ha-1), siekiant pagreitinti augalų stiebų ir grūdų išdžiūvimą bei taip padidinti kombainų darbo našumą ir sumažinti galimus derliaus nuostolius.

Šį pavasarį ir vasarą dirvožemiuose drėgmės itin trūko, todėl ją reikėtų saugoti ir po pasėlių nukūlimo. Nevėlinkime ražienų skutimo bei bakterinių preparatų Biomas Organic išpurškimo. Jei norime suaktyvinti mikroorganizmų veiką dirvožemiuose, preparatą purkšti reikia arba iki ražienų skutimo, arba po jo.

Kitame straipsnyje rašysime apie tarpinių pasėlių rūšių parinkimą ir jų sėją.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką