Augalininkystės aktualijos spalio mėnesį

2018 10 15

Augalininkystės aktualijos spalio mėnesį

Augalininkystės požiūriu spalis svarbus dėl šio laikotarpio oro sąlygų - ar jos tinkamos žiemkenčių pasėliams pasiekti optimalų vegetatyvinį ir generatyvinį išsivystymą prieš žiemojimo pradžią. Esami palankūs orai leidžia tikėtis, kad pagal išsivystymo laipsnį visų rūšių žiemkenčiai mėnesio pabaigoje turėtų pasiekti IV organogenezės etapą, o pagal augimo tarpsnius javai turėtų  būti krūmijimosi procese, o rapsai - rozetės ar pseudostiebo fazėje. Spalio pabaigoje daugumoje atvejų kultūrinių augalų aktyvioji vegetacija baigiasi. O iki to laiko dar galima atlikti kai kuriuos žiemkenčių pasėlių priežiūros darbus, kurie padėtų jiems geriau pasiruošti žiemojimui, o ūkininkams - ramiau laukti pavasario.

Žiemkenčių pasėlių būklė ir jų priežiūra

Šį rudenį beveik visų žiemkenčių pasėlių būklė atitinka agrotechninius reikalavimus. Tiesa, šiek tiek nerimo kelia ankstyvos sėjos žieminiai rapsai, kurių augalai jau dabar turi 8-10 lapų, o vasariškai šilti orai žada išsilaikyti dar bent savaitę. Gali kilti problemų su tokių augalų užsigrūdinimu prieš žiemą, ypač turint omenyje, kad dalis pasėlių buvo per menkai patręšti fosforo ir kalio trąšomis. Tokių pasėlių užsigrūdinimo proceso sėkmę stipriai padidintų jų patręšimas per lapus spalio viduryje trąšomis, kuriose yra padidinta fosforo, kalio bei boro koncentracija ir, be abejo, jos praturtintos mikroelementais. Sinoptikai prognozuoja, kad spalio viduryje dar laikysis šilti orai ir dėl to augalų lapai lengvai absorbuos maistinius elementus iš trąšų tirpalų. Siūlome tręšimo per lapus darbinį mišinį ruošti iš: Microfert (1,0 l ha-1) + Wilis NPK 10-53-10 + mikro (3,0-4,0 kg ha-1) + Oligo Boron (1,0 l ha-1). Taip, šis darbinis trąšų tirpalas yra didesnės koncentracijos, tačiau ir augalų masė yra apie 1,5 karto didesnė, nei įprastai būna šiuo metu. Šį purškimą rekomenduojama derinti su antrą kartą naudojamu augimo reguliatoriumi Caryx (0,7-1,0 l ha-1), Juventus (0,5-0,7 l ha-1) ar jų mišiniu.

Anksti sėtuose žieminių rapsų pasėliuose dar kartą turi būti panaudotas augimo reguliatorius Caryx arba Juventus mišinyje su mikro ir makro trąšomis stiprinančiomis augalą: Wilis NPK+ Oligo Boron + Microfert.

Žieminių javų pasėlių būklė taip pat yra gera, o kai kur netgi puiki. Praktiškai nėra pasėlių, kuriuos reikėtų „gelbėti“. Vadinasi, daugumos jų tolesnė priežiūra taip pat bus atliekama pagal bendras šio meto rekomendacijas. Dėl ilgos augalų vegetacijos rudenį šiemet ypač efektyvūs bus purškimai herbicidais. Visas javų pasėliuose sudygusias piktžoles naikina herbicidas Legacy Pro (2,0 l ha-1) arba tik dviskiltes piktžoles naikina herbicidas Ergon (0,015 kg ha-1) + Sito Plus (0,1 l ha-1).

Atliekant purškimą herbicidais javų krūmijimosi tarpsnyje, rekomenduojama įdėti ir mikroelementų kompleksą ir NPK tirpių trąšų. Rekomenduojama: Actiflow MCZ (1,0 l ha-1) arba Oligo Brava javams (1,0 l ha-1) mišinyje su Wilis NPK 10-53-10 + mikro (3,0 kg ha-1). Jei dėl kokių nors priežasčių augalai patiria stresą, rekomenduojama įdėti ir amino rūgščių Microfert (1,0 l ha-1).

Šį rudenį kiek neįprasta yra rekomendacija tuos žieminių javų pasėlių, kuriems prieš sėją buvo skirtos per mažos fosforo ir kalio normos, patręšti kompleksinėmis trąšomis NPK 5-21-36 (250-300 kg ha-1). Žinoma, šis patręšimas skirtas aprūpinti pasėlį maistiniais elementais ankstyvą pavasarį, augalų vegetacijai atsinaujinus, siekiant išvengti augimo sulėtėjimo dėl mitybos minimumo dėsnio pasireiškimo. Tačiau dėl šio tręšimo dar ir šį rudenį javai sugebės šiek tiek padidinti fosforo bei kalio koncentraciją savo masėje, kas padidins jų žiemkentiškumą.

Kiti spalio mėnesio darbai

Svarbiausi iš jų yra:

  • Užbaigti dar likusių laukuose kultūrinių augalų derliaus nuėmimą. Antai, iki spalio antros dekados pradžios būtina baigti kukurūzų, skirtų grūdainio gamybai, o iki trečios dekados vidurio ir grūdams auginamų kukurūzų derliaus nuėmimą;
  • Šio rudens prognozuojamos orų sąlygos leis kokybiškai nukasti cukrinius runkelius, kurių didesnė dalis bus išvežta į cukraus gamybos fabrikus, o likusius šakniavaisius teks laikinai kaupuoti. Neužmirškite iš anksto teisingai paruošti kaupams vietos;
  • Būtina galutinai apsispręsti, ką ir kur pavasarį sėsite, ir remiantis tuo parinkti rudeninio dirvų dirbimo būdus. Kelis metus atsėliuojamiems migliniams javams skirtas dirvas rudenį geriau suarti;
  • Jei laikas ir finansai leidžia, reikėtų tęsti per rūgščių žemių kalkinimą, melioracijos sistemų remontą, akmenų rinkimą nuo laukų.

Siekiant padidinti augalininkystės ekonominį efektyvumą, reikėtų patikslinti atskirų rūšių augalų auginimo technologijas. Būtina atsisakyti per didelio taupymo trąšoms bei sėkloms ir atsisakyti nereikalingo išlaidavimo prekėms, skirtoms tik smalsumui patenkinti. Patirtis rodo, kad galimų nuostolių tikimybę tikrai sumažinsime, jei kiekvienai auginimo technologijai paskaičiuosime biudžetą.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką