Būtina taupyti dirvožemio drėgmę

2018 04 19

Būtina taupyti dirvožemio drėgmę

Nors vasarojaus sėja Lietuvoje prasidėjo dar prieš 10-12 dienų, tačiau jos tempai lėti. Ūkininkai sako, kad ne visos žemės yra pasiruošusios priimti sėklas. Kai kur jos ir per drėgnos, ir per šaltos.

Tai nekelia nuostabos, žinant, kad kovo pabaigoje 0-40 cm priemolių dirvožemio horizonte gruntinio vandens buvo net 2,2-2,5 tūkstančių tonų vieno hektaro plote. Šis vanduo šaltas ir jame mažai augalams reikalingų mineralinių elementų. Dėl to ir žemė iki šiol nėra įšilusi reikiamu lygiu. Nors per balandžio 01-20 dienų laikotarpį iš vieno hektaro dirvų išgaravo apie 1000 tonų vandens (50 t ha-1 per dieną) ir dar apie 400-500 tonų pasitraukė į gruntinius vandenius, tačiau sunkesnėse žemėse vandens vis dar yra pakankamai arba per daug (virš dirvožemio imlumo drėgmei).

Balandžio pabaigoje numatomi lietingi orai. Jie ne tik kompensuotų drėgmės sąnaudas, bet ir papildytų jos atsargas dirvožemiuose. Tačiau, pasak sinoptikų prognozių, mūsų laukia 3-4 savaičių trukmės be lietaus orai, pradedant balandžio pabaiga, iki gegužės trečios dekados. Tai jau būtų sausra. Sausros laikas yra pavojingas vasarojui.

Būtina kuo skubiau supurenti tokių dirvų paviršių, kad sumažintume garavimą ir išsaugotume dirvožemio drėgmę.

Tikime mes orų prognozėmis ar ne, bet privalome būti pasiruošę blogiausiam atvejui. Mūsų nuomone, dabar kiekvieno ūkininko pirmaeilė užduotis skubiai supurenti visų laukų, skirtų vasarojaus sėjai, dirvų paviršių. Tai padėtų 2-4 kartus (priklausomai nuo dirvožemio granuliometrinės sudėties ir reljefo specifikos) sumažinti vandens išgaravimą iš dirvų bei pagreitinti jų temperatūros padidėjimą. Neužmirškite, kad esant intensyvioms technologijoms, 350-400 t ha-1 vandens užtikrina transpiracijos poreikį vienai tonai vasarinių kviečių derlingumui padidinti. Gegužės mėnesį, kai dienos tampa labai ilgos, o orų temperatūra padidėja, vandens išgaravimas iš dirvų padidėja net iki 60-65 t ha-1Taigi, šiuo metu dėl vėlavimo supurenti dirvos paviršių vos viena diena, mes galime prarasti 0,3-0,4 t ha-1 grūdų. Tai - jau per daug, kad šį darbą galėtume atidėti kitai dienai.

Dar ne vėlu akėti žieminius kviečius. Jų akėjimas ne tik apsaugos pasėlius nuo paviršinės dirvos plutos susiformavimo, bet ir leis išsaugoti drėgmę dirvožemyje.

Taip pat galioja ir ankstesnės rekomendacijos dėl gilesnio trąšų ir sėklų įterpimo į dirvą. Be to, sausrų atveju dirvas voluojame iki sėjos, o po sėjos jas akėjame. Šiuolaikinės sėjamosios tai padaro pačios.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką