Dar galima rasti laiko pakalkinti rūgščias dirvas

2018 07 24

Dar galima rasti laiko pakalkinti rūgščias dirvas

Į pabaigą eina liepos mėnuo. Orai labai šilti – net apie 3 °C šiltesni už standartinę klimato normą (SKN). Ką reiškia tie trys laipsniai? Būtent toks orų šilumos vidutinis skirtumas buvo tarp Vilniaus ir Paryžiaus liepos mėnesiais per 1970-1990 metus. Tada agrometeorologai aiškino, kad tik dėl orų aukštesnės temperatūros Prancūzijoje vasarinių kviečių derlingumas būna apie 1,3-2,0 t ha-1 didesnis nei Lietuvoje. Taip, šios vasaros vidurys tikrai yra palankus ne tik vasariniams kviečiams, bet ir kitiems šilumą mėgstantiems augalams. Tokiems, kaip vasariniai rapsai, grikiai, kukurūzai, cukriniai runkeliai bei liucernos, kurie dar šią vasarą gali padidinti pasėlių produktyvumą, nes kritulių dabar taip pat pakanka (daugelyje vietovių, nors ir neintensyviai, bet palyja dažnokai).

Šią vasarą augalų vystymosi (brandos) tempai taip pat buvo greitesni už daugiamečius vidurkius. Dėl to ir javapjūtė prasidėjo 10-14 dienų anksčiau nei įprastai. Tiesa, prasidėję lietingi orai šiek tiek pristabdė tiek javų brandą, tiek kombainų darbo našumą. Dėl to turime galimybę šalia kombainų į darbą įjungti ir ražienų skutiklius. Be abejo, pirmiausiai ražienos skutamos tuose laukuose, kuriuose bus sėjami žieminiai rapsai.

Neseniai Ukmergės ir Jonavos rajonuose matėme ant žieminių javų ražienų skleidžiamas kalkines medžiagas. Ūkininkas sakė, kad kalkinti dirvas jis planavo rudenį, bet dabar atsirado laisvo laiko (sėjos laikas dar toli, o kombainai ne visada turi darbo), ir jis nutarė šį laiką skirti rūgštesnių žemių pakalkinimui. Pažintis su šiuo ūkininku ir paskatino mus parašyti šį straipsnį. Visiškai pritariame tokiam ūkininko sprendimui. Gerai žinome, kokią didelę įtaką dirvožemių našumui turi jų pH reakcijos lygis. Kalkinimas būna ypač efektyvus rūgštesnėse priemolių žemėse ir taikant intensyvias auginimo technologijas. Būtent šias žemes ir verta pakalkinti pirmiausiai.

Dirvų kalkinimui yra jautrūs ankštiniai augalai, cukriniai runkeliai, kukurūzai, žieminiai ir vasariniai kviečiai, žieminiai ir vasariniai rapsai, miežiai ir kt. Mokslininkų atliktų tyrimų bei ūkių praktikos duomenys rodo, kad priemolių dirvų pH rodiklį padidinus nuo 5,0 iki 6,5 vnt., žieminių ir vasarinių kviečių derlingumas padidėja net 1,5-2,5, žieminių miežių - 1,3-2,0 t ha-1, o žieminių rapsų - iki 0,7-1,0 t ha-1. Tai yra dideli skaičiai, rodantys, jog investuoti į dirvų kalkinimą verta, juolab, kad ši investicija ilgalaikė.

Gerai žinome, kokią didelę įtaką dirvožemių našumui turi jų pH reakcijos lygis. Jeigu tam tikruose laukų plotuose dėl neaiškių priežasčių blogai auga pasėliai, vertėtų pamatuoti pH reakcijos lygį. Kalkinimas būna ypač efektyvus rūgštesnėse priemolių žemėse ir taikant intensyvias auginimo technologijas. Būtent šias žemes ir verta pakalkinti pirmiausiai.

Pakalkinus pagerėja dirvožemio struktūra, vandens režimas, pagausėja judriojo fosforo, kalio, azoto, sieros, kalcio ir magnio, o sumažėja žalingų augalams judriųjų aliuminio ir geležies. Nuo kalkinimo padidėja naudingų, ypač azotą fiksuojančių, mikroorganizmų bei fermentų aktyvumas dirvožemyje. Dėl to ekonomiškai atsiperka ir sąlygiškai rūgščių (pH 5,5) dirvų kalkinimas. Paskaičiuota, kad rūgščių dirvų kalkinimo vidutinis rentabilumas Lietuvoje, esant intensyvioms auginimo technologijoms, kartais net viršija 250 %. Ūkių buhalterinė apskaita taip pat rodo, kad pakalkintose dirvose išauginamų kviečių, miežių, pupų ir kukurūzų derliaus savikaina būna 15-25 EUR t-1 žemesnė nei nekalkintose dirvose.

AB „Linas Agro“ mūsų šalies ūkiams gali pasiūlyti net trijų rūšių kalkakmenįsmulkintą (dalelių dydis - 1-7 mm, CaCO3 – 94 %); granuliuotą smulkesnį (granulių diametras - 2-4 mm, CaCO3 – 95 %) arba granuliuotą stambesnį (granulių diametras - 4-7 mm (CaCO3 – 95 %). Kur kas populiaresnis Lietuvos ūkiuose yra granuliuotas kalkakmenis, nes jį lengvai galima paskleisti trąšų barstytuvu. Granulės labai greitai ištirpsta ir pradeda veikti. Granuliuotą kalkakmenį išbandę augintojai tikina, kad jau po 2-3 mėnesių dingsta rūgščiose dirvose anksčiau matyti neigiami požymiai ant augalų, jie niekuo nesiskiria nuo optimalaus pH dirvose augančių augalų. Tad, jei dirvožemio pH yra mažesnis nei 5,5, vidutinė granuliuoto kalkakmenio išbarstymo norma turėtų būti ne mažesnė kaip 1,2 t ha-1.

 AB „Linas Agro“ mūsų šalies ūkiams gali pasiūlyti net trijų rūšių kalkakmenįsmulkintą (dalelių dydis - 1-7 mm, CaCO3 – 94 %); granuliuotą smulkesnį (granulių diametras - 2-4 mm, CaCO3 – 95 %) arba granuliuotą stambesnį (granulių diametras - 4-7 mm (CaCO3 – 95 %).

Be abejo, vasaros metu didesnio kiekio rūgščių žemių nepakalkinsime, tačiau tuos laukus, kuriuose 2018 metų rudenį bus sėjami žieminiai rapsai, o po jų 2019 metais sėsime žieminius kviečius, būtų gerai pradėti kalkinti jau dabar. Tada patirsime kalkinimo darbų maksimalų ekonominį atsipirkimą.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir mikroelementų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką