Naujiena Lietuvos rinkoje – veganiškos žemdirbystės trąšos

2020 08 13

Naujiena Lietuvos rinkoje – veganiškos žemdirbystės trąšos

Kas yra veganiška žemdirbystė? Tai griežtai specializuotos augalinės produkcijos gamybos šaka, kurios auginimo technologijose negalima naudoti ne tik tradicinių mineralinių trąšų ir pesticidų, bet ir jokių kitų gyvulinės kilmės preparatų. Tai apima ir kaulų miltus, gyvulių mėšlą ar srutas, net jeigu jie būtų pagaminti ir sertifikuotame ekologiniame ūkyje. Trąšų, pesticidų funkcijas atliekantys preparatai gali būti pagaminti tik iš augalinės masės, išaugintos šios specializacijos ūkiuose. Kitaip tariant, kalbame apie maisto produktų, skirtų veganų mitybai, ir augalinės produkcijos ar žaliavų gamybą.

Auganti paklausa

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apie 250-300 tūkstančių vegetarų. Norint aprūpinti tokį skaičių žmonių, veganiškos žemdirbystės pasėlių plotai turėtų užimti nemažiau kaip 13-15 tūkstančių hektarų. Tai pakankamas motyvas kurtis specializuotiems veganiškos žemdirbystės ūkiams ar jų kooperatyvams.

Tai, beje, tik vietinės rinkos poreikių tenkinimas. Gerai įdiegti šios augalininkystės srities technologijų ypatumai, pagamintos produkcijos pripažinimas tarptautiniu mastu atveria didesnes eksporto galimybes. Auganti paklausa, tenkinančios augintojus produkcijos supirkimo kainos, žinoma, didins ir augintojų skaičių. Nežiūrint to, kad ekologiški produktai yra brangesni, pastaruoju metu vis daugiau vartotojų yra pasirengę sumokėti aukštesnę kainą, kad būtų garantuoti dėl produktų kokybės ir saugumo. Be to, anksčiau ekologiškų produktų būdavo sunku gauti – jie buvo parduodami specializuotose parduotuvėse ir vietiniuose turguose. Dabar lietuviškų ekologiškų produktų galima pamatyti didelių prekybos centrų lentynose ne tik Lietuvoje, bet didžiosiose Europos valstybėse.

Verta atkreipti dėmesį, kad veganiškos trąšos visiškai tenkina įprastinės ekologinės augalininkystės, sodininkystės, daržininkystės bei žolininkystės reikalavimus. Jos naudojamos ir chemizuotuose ūkiuose, kuriuose norima ne tik praturtinti dirvožemį organinėmis medžiagomis, bet ir užauginti sveikesnę produkciją. Todėl, šią produkciją vartoja ir vegetarai, ir visavalgiai.

Vegetarinę ar veganinę mitybą žmonės renkasi dėl skirtingų priežasčių – religinių, kultūrinių, etinių, sveikatos ar tiesiog keisdami mitybos įpročius. Kai kurie gyvulinės kilmės produktų atsisakę žmonės mano, kad tokiuose produktuose gali būti nepageidaujamų cheminių medžiagų. Dalis asmenų keičia įpročius, nes yra susirūpinę dėl mėsos industrijos poveikio aplinkai, kovoja su miškingumo bei biologinės įvairovės mažėjimu. Nemaža dalis veganų prieštarauja gyvūnų skerdimui dėl maisto poreikių.

Naujienos pasiekė Lietuvą

Šiais metais Europos ir Ukrainos trąšų gamintojai Lietuvai pasiūlė dvi trąšų rūšis, kurios tenkina ir veganiškos ir ekologinės žemdirbystės reikalavimus. Ukraina yra penkta – šešta pasaulyje, pagal augalininkystės ūkio gamybos apimtis. Ji nusileidžia tik JAV, Kinijai, Indijai, Rusijai ir iš dalies Prancūzijai. Europoje Ukraina garsėja aukštos kokybės selekcijos centrais, gerai išvystyta pramone, biotechnologijomis. Ukraina gamina įvairių biologinių preparatų, tarp jų ir skirtų žemės ūkiui. Čia žemdirbystės tradicija tęsiasi virš dviejų tūkstančių metų, juodžemiai našiausi Europoje, o ekologinės žemdirbystės tradicijos ypač gilios.

Siūlomos trąšos

 EcoPlant Humi ir OrgaMax. Abi šių trąšų rūšys, vadovaujantis veganinės žemdirbystės reikalavimais, yra pagamintos iš augalinių liekanų ir jose nėra pramoninės kilmės mineralinių elementų.

EcoPlant Humi yra pagamintos iš saulėgrąžų lukštų pelenų ir praturtintos huminėmis rūgštimis (2 proc.) trąšos granuliavimo procese. Trąšoje randama: P (3,0-6,0); K (25-31); Mg (7,2-11); S (6,0-9,0); Ca (9,0-16); taip pat mikroelementų – boro, vario, geležies, mangano; molibdeno ir kobalto. EcoPlant Humi trąšose esantis kalcis neutralizuoja rūgštėti linkusias dirvas ir taip ženkliai pagerina augimo sąlygas augalams, dirvožemis tampa gyvybingesnis, o užaugintas derlius būna didesnis ir aukštesnės kokybės.

OrgaMax trąša. Ši trąša yra visiškai augalinės kilmės. OrgaMax organinės trąšos yra dekstrozės (cukraus išgavimo) iš kukurūzų, tapijokos, cukranendrių šalutinė produkcija, kurioje gausu mineralinių elementų: azoto, sieros, amino rūgščių ir net 65 proc. organinės medžiagos. Panašiu būdu Lietuvoje cukrus išgaunamas ir iš cukrinių runkelių. Šis produktas yra 100 proc. augalinės kilmės ir jame nėra pramoniniu būdu pagamintų mineralinių trąšų priedų. Cukraus ir vandens „pašalinimas“ iš augalinės masės stipriai padidina augalams reikalingų mineralinių elementų koncentraciją galutiniame produkte, kurie yra ypač reikalingi veganinėje ar ekologinėje žemdirbystėje. Šioje trąšoje yra 12 proc. azoto; 3,0 proc. kalio, 21-30 proc. sieros; 8 proc. amino rūgščių ir net 65 proc. augalinės kilmės organikos.

Platus panaudojimas

Ekologinės ir veganinės žemdirbystės sistemose, kurioms ir yra skirtos šios trąšos, dažniausiai tręšiami daržo ir sodo augalai, taip pat kviečiai, bulvės ir kukurūzai, kuriems reikia daugiau kalio, sieros, magnio ir viso asortimento mikroelementų. Azoto šaltinis yra auginami pupiniai augalai arba koncentruotos OrgaMax organinės trąšos. Užsienio specialistų nuomone, pagal veganinės žemdirbystės sistemą išauginta augalinė produkcija yra švariausia sanitariniu požiūriu. Tai yra labai svarbu tiems žmonėms, kurie savo mityboje naudoja daug termiškai neapdorotų augalinių produktų. Net iš sertifikuotų ekologinių ūkių pirkta produkcija gali pernešti kai kurių ligų pradus, nes šiuose ūkiuose naudojamas gyvulių mėšlas. Dėl šios priežasties veganinę žemdirbystę kartais pasirenka sodininkai-mėgėjai ar kaimo turizmo sodybų šeimininkai. Tas yra labai svarbu šių sodybų svečiams su mažamečiais vaikais ar senjorams. Šios trąšos nepamainomos privačiose sodybose, siekiant užauginti sveikos augalų produkcijos, tad jomis galima tręšti daržoves, įvairias salotas, vaismedžius, vaiskrūmius, uogynus ir kitus augalus.

 

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

 

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką