Kaip tręšti ekologiškai auginamus pasėlius: veiksmai nuo augalų sėjos iki jų sudygimo

2020 09 10

Kaip tręšti ekologiškai auginamus pasėlius: veiksmai nuo augalų sėjos iki jų sudygimo

Sveikas gyvenimo būdas tampa neatsiejama daugelio mūsų gyvenimo dalimi ir skatina daugiau judėti, sveikiau maitintis ir saugoti gamtą. Sveikos mitybos šalininkai vis dažniau renkasi ekologiškus produktus, kurie yra užauginti nenaudojant pesticidų ar mineralinių trąšų. Užauginti tokią produkciją atsieina brangiau, tad, plečiantis ekologiškiems pasėliams, ūkininkams verta apsvarstyti, kaip pasitelkus natūralias trąšas užtikrinti geresnį šių augalų derlių.

Išsiskiria kokybe, konkuruoja kaina

Ekologiškai užauginti augalai yra auginami natūraliomis sąlygomis, kurias nulemia gamta ir dirvožemio savybės. Dėl augančio ekologiškų produktų poreikio didėja ir ekologiškų ūkių skaičius, kurių bendras plotas Lietuvoje dar prieš keletą metų viršijo 200 tūkst. ha.

Nors ekologiškos produkcijos vartojimas šalyje auga, didelė jos dalis yra eksportuojama ir į Europos jungos šalis. Eksportuojamos prekės visada susiduria su didžiule konkurencija, kuri reguliuoja prekių pardavimo kainas. Todėl, net ir ekologiškai auginant įvairius augalus, labai svarbi jų savikaina, ypač jei eksporto rinkose susiduriama su Ukraina, Kinija ir kitomis pigią ekologišką produkciją tiekiančiomis šalimis. Lietuviška produkcija išsiskiria kokybe, kuri yra vertinama visoje Europoje, tad, norint neprarasti rinkos, reikia ieškoti būdų, kaip sumažinti ekologiškos produkcijos savikainą.

Kaip sumažinti ekologiškai auginamų augalų savikainą

Augalų poreikis gauti maisto medžiagų išlieka net ir ekologiškuose ūkiuose, todėl juose padidintas dėmesys turi būti skiriamas dirvožemio pažinimui, jo derlingumo išsaugojimui, o vėliau – ir derlingumo didinimui. Dirvožemio savybės nulemia dirvožemio granuliometrinę sudėtį, organinių medžiagų kiekį, drėgmės išlaikymo galimybę, aeracijos intensyvumą, maisto medžiagų balansą, fitosanitarines savybes, dirvožemio gyvybingumą ir kitus visoms augalų rūšims svarbius dalykus. Nuo pastarųjų priklauso, kaip augalas augs ir koks bus jo derlingumas.

Ilgą laiką dirvožemio būklė buvo gerinama po derliaus nuėmimo liekančiais šiaudais ir į dirvą įterpiamu mėšlu, kurio užtektinai turi gyvulininkystę vystantys ūkiai. Vis dėlto, tik grūdines kultūras auginantiems ūkininkams sudėtinga subalansuoti augalų mitybą ir išlaikyti ar net padidinti dirvožemio derlumą.

Linas Agro“ jau keletą metų bendradarbiauja su ekologiškai ūkininkaujančiais ūkininkais ir ieško būdų, kaip saugiai padidinti augalų derlingumą ir sumažinti jų savikainą. Didelė dalis ūkyje patiriamų išlaidų yra mažai kintančios (žemės dirbimas, sėja, pasėlių priežiūra, derliaus nuėmimas, technikos nusidėvėjimas, darbuotojų atlyginimai ir t. t.), todėl savikainą sumažinti galima tik nuosaikiai didinant auginamos produkcijos derlingumą.

Augalų derliaus didėjimui labiausiai įtakos turi subalansuotas tręšimas svarbiausiais makro- ir mikroelementais. Todėl nuo šių metų „Linas Agro“ siūlo ekologiškai auginamų pasėlių priežiūros technologiją, kuri užtikrins intensyvų sveikų augalų augimą, didesnę toleranciją nepalankioms gamtinėms sąlygoms, didesnį augalų derlingumą ir žemesnę būsimo derliaus savikainą. Be to, technologija padės išsaugoti ar net padidinti dirvožemio humuso kiekį bei derlumą. 

Tręšimo technologija ekologiškų pasėlių priežiūrai

Apvėlimas mikroorganizmais

Ruošiantis pasėlių sėjai, nepriklausomai nuo augalo rūšies, jų sėklos pirmiausia turėtų būti apveliamos mikroorganizmais „Biomas Grow (0,1 l/t-1), „Biomas Universal (0,1 l/t-1) ir Biomas Protect (0,1 l/t-1), kurie ne tik skatina augalų šaknų vystymąsi, padidina mineralinių medžiagų prieinamumą, dirvoje sukaupia papildomai azoto ir stabdo jo išsiplovimą, didina augalų natūralų atsparumą įvairiems patogenams, bet ir didina dirvožemio gyvybingumą, humuso kiekį ir augalų derlingumą. Sėklos apvėlimas mikroorganizmais yra pigiausias ir efektyviausias būdas gauti visas mikroorganizmų teikiamas naudas, nes, nors mikroorganizmų išpurškimas ant sudygusių pasėlių yra toks pat efektyvus, bet išlaidos hektarui būna didesnės.

Tręšimas prieš sėją

Tolesnis žingsnis yra pasėlių tręšimas prieš sėją EcoPlant humi ekologiškomis augalinės kilmės trąšomis, kurių sudėtyje yra augalams gyvybiškai svarbių makroelementų. „EcoPlant humi“ yra labai koncentruotos organinės-mineralinės trąšos, kurių sudėtyje yra net iki 75 proc. veikliųjų medžiagų. Išbėrus šias trąšas augalai aprūpinami kaliu, fosforu, magniu, siera, kalciu, svarbiausiais mikroelementais ir huminėmis rūgštimis, kurių tonoje yra net 20 l. Kalis dalyvauja daugelyje biocheminių reakcijų, todėl yra būtinas augalams. Jis didina ląstelių osmosinį slėgį ir tokiu būdu skatina kitų elementų įsavinimą per šaknis. Taip pat suaktyvina augalo biocheminius procesus ir taip sustiprina atsparumą ligoms. Trąšose esantis fosforas skatina šaknų sistemos formavimąsi, todėl augalai greičiau įsitvirtina, lengviau įsavina maisto medžiagas ir būna atsparesni nepalankioms augimo sąlygoms. Trąšose esantis kalcis (iki 16 proc.) neutralizuoja rūgštėti linkusias dirvas ir taip pagerina augimo sąlygas augalams. Be to, padeda išvengti išlaidų dėl papildomo kalkinimo. Trąšose esanti siera reikalinga augalams visos jų vegetacijos metu, nes dalyvauja amino rūgščių gamybos cikle ir skatina azoto įsisavinimą.

EcoPlant humi“ trąšos yra pagamintos iš saulėgrąžų lukštų pelenų ir praturtintos huminėmis rūgštimis. Šios trąšos lėtai tirpsta, todėl neišsiplauna ir jas efektyviai panaudoja augalai. Tręšimą „EcoPlant humi“ trąšomis derinant su mikroorganizmų panaudojimu apveliant sėklas arba išpurškiant juos ant sudygusių pasėlių, mikroorganizmai fosforo ir kalio prieinamumą augalams padidina vidutiniškai 23 proc., todėl išbertos trąšos būna efektyvesnės.

Augimo skatinimas

Seniai žinoma, kad azotas yra vienas labiausiai augalų augimą skatinančių ir derlių didinančių elementų. Todėl siekiant paskatinti augalų augimą rudenį arba užtikrinti intensyvų augalų augimą pavasarį, pasėliai tręšiami „OrgaMax“ trąšomis, kurių sudėtyje yra net 12 proc. azoto, iki 30 proc. sieros, iki 16 proc. amino rūgščių, įvairių mikroelementų ir net 65 proc. organinių medžiagų.

Šios trąšos ne tik suaktyvina augalų augimą, bet ir praturtina dirvožemį organinėmis medžiagomis. Tai visiškai augalinės kilmės trąšos, kurios leidžia be didesnių pastangų padidinti augalų derlingumą. Yra žinoma, kad javų augalams 1/t grūdų derliui užauginti reikia 27 kg/ha-1 azoto veikliosios medžiagos, rapsų augalams – 55 kg/ha-1. Išbėrus 150–300 kg/ha-1 „OrgaMax“ trąšų į dirvą yra įnešamas 18–36 kg/ha-1 azoto kiekis, kuris gali padidinti javų derlingumą iki 1,3 t/ha-1, rapsų – iki 0,65 t/ha-1. Didinant tręšimo intensyvumą, augalų derlingumas taip pat didėja.

„OrgaMax“ sudėtyje esantis azotas ir kiti elementai yra organinės formos, todėl jie yra apsaugoti nuo išsiplovimo ir efektyviai sunaudojami augalų, kai jie intensyviausiai auga. Be to, „EcoPlant humi ir „OrgaMax“ trąšos yra registruotos naudoti ekologiniuose ūkiuose, jose nėra chloro, todėl gali būti naudojamos ir chlorui jautrių augalų tręšimui: įvairioms daržovėms, salotoms, vaismedžiams ir, žinoma, javams, rapsams, pievoms, kukurūzams, cukriniams runkeliams ir t. t.

Pasėlių priežiūra augalams sudygus

Augalams sudygus ir apskritai per visą vegetacijos periodą augalai susiduria su begale sudėtingų sąlygų (rudeninis augimas, žiemojimas, pavasarinės šalnos, sausros ir t.t.), kurios lemia jų augimą. Atsižvelgdami į šiuos iššūkius, galime padėti augalams jų pasėlius purkšdami biostimuliatorių ir mikroelementų trąšomis, taip pat mikroorganizmais, jei pastarieji nebuvo naudoti sėklos beicavimui.

Rudenį žieminių javų pasėlius rekomenduojama nupurkšti tirpalu, sudarytu iš amino rūgščių „Microfert“ (1 l/ha-1) ir mikroelementų komplekso „ZM-GROW“ (1 l/ha-1), kurio sudėtyje yra mangano, cinko ir sieros. Žieminių rapsų pasėliams rekomenduojama prie minėto tirpalo pridėti boro „Detera Boron“ (1 l/ha-1). Šie tirpalai paskatina augalų augimą, fotosintezės intensyvumą, augalai efektyviau įsavina azotą ir intensyviau kaupia sausąsias medžiagas, dėl to pagerėja augalų išsivystymas ir žiemojimas, nes jie atlaiko žemesnę neigiamą temperatūrą.

Pavasarį, atsinaujinant augalų vegetacijai, rekomenduojama pakartoti rudenį naudotą purškimą mikroelementais javų pasėliuose „Microfert“ (1 l/ha-1) + „ZM-GROW“ (1 l/ha-1), o žieminių rapsų pasėliams papildomai pridėti „Detera Boron“ (1 l/ha-1). Šie purškimai skirti sužadinti augalų vegetacijos ir šaknų sistemos atsinaujinimą, paskatinti fotosintezės intensyvumą, žaizdelių po žiemos gijimą. Šis purškimas ne tik stimuliuoja augalų augimą, bet ir turi ilgalaikį poveikį dėl jo sudėtyje esančių mikroelementų, kurie dalyvauja metabolizmo procesuose, taip pat fermentų hormonų gamybos cikluose. Taip užtikrinama, kad augalai galės efektyviau išnaudoti turimą potencialą per visą vegetaciją.

Šiaudus apipurkšti specialiu preparatu

Po derliaus nuėmimo dirvoje liekantys šiaudai turėtų būti apipurškiami „Biomas Organic“ preparatu, kurio sudėtyje yra Trichoderma reesei grybas. Jis skatina humifikacijos procesus dirvoje, o šiauduose esantį anglį paverčia vertingu humusu. Tai yra paprasčiausias būdas padidinti humuso kiekį dirvoje.

Verta atsižvelgti, kad jei šiaudai apariami be pirminio apdorojimo, dirvoje prasideda puvimo procesas, kurio metu išsiskiria metano dujos, nuodijančios augalus. Tuomet ne tik pablogėja augalų augimas, bet kartu su metano dujomis anglis išgaruoja į atmosferą. Išsaugoti anglį reikalinga tam, kad ji galėtų būti paversta į humusą ir padėtų augalams lengviau apsirūpinti maisto medžiagomis, intensyviau augti.

 

AB „Linas Agro“ informacija

 

Ekologiškai auginamų pasėlių priežiūra ir iššūkiai. Ekologiškos produkcijos vartojimo augimas, savikainos mažinimo problemos ir galimybės.

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką