Lauko diena po vėjo jėgainių sparnais: apie pasėlių priežiūrą sausros sąlygomis

2018 06 01

Lauko diena po vėjo jėgainių sparnais: apie pasėlių priežiūrą sausros sąlygomis

Antras mėnuo besilaikantys sausi, Lietuvos klimatui nebūdingai saulėti ir karšti pavasario orai skatina augalus sparčiai vystytis ir kuo greičiau subrandinti palikuonis – grūdus ar sėklas. Tuo tarpu augintojų tikslai kitokie – kad derlius užaugtų kuo didesnis, o sėklos ir grūdai būtų stambūs, kokybiški. Neįprastai spartus augalų vystymąsis skatina ieškoti sprendimų, padedančių šiuos tikslus pasiekti. Kaip prižiūrėti pasėlius įsivyraujančios sausros sąlygomis – tokia buvo pagrindinė tema lauko dienoje, vykusioje Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje.

Į šią lauko dieną savo klientus sukvietė AB „Linas Agro“ vadybininkas-konsultantas Edmundas Mačiulskis, besidarbuojantis Jurbarko, Kelmės, Raseinių, Šilalės ir Tauragės rajonuose. Apžiūrėti UAB „Rintauta“ ūkyje auginami žieminių rapsų ir kviečių, žirnių, vasarinių kviečių pasėliai. Dalis šio ūkio žemių yra Tauragės rajono pakraštyje, o kita dalis – jau Pagėgių savivaldybėje. Įdomu tai, kad šiose vietose įkurtas ir didžiulis vėjo jėgainių parkas, beveik iš bet kurio pasėlio matyti besisukantys vėjo „malūnų“ sparnai. Apie 400 ha žemės dirbančios UAB „Rintauta“ vadovas Marius Stanaitis sako, jog stengiamasi auginti tuos augalus, kurie dabartinėje rinkoje būtų pelningi. Todėl žiūrima į kainas, savikainą, skaičiuojama. O konsultantas E. Mačiulskis pastebi, jog ūkyje taikant intensyvias technologijas, laiku atliekant darbus, lanksčiai reaguojant į besikeičiančias sąlygas, pavyksta pasiekti gerų rezultatų.

Jūsų dėmesiui – fotoreportažas iš lauko dienos apie aktualius šio laikotarpio pasėlių priežiūros darbus ir jau padarytų sprendimų patirtį: 

Po penkerių metų pertraukos pernai ūkyje vėl buvo pasėta žieminių rapsų. Pasirinktos dvi veislės. Tiesa, dėl pernykščių lietingų orų, sėjos terminai stiprokai vėlavo. Po žiemos paaiškėjo, kad geriau atrodo NK Technik veislės pasėliai. Tuo tarpu kitos veislės laukai buvo gana prasti, netgi svarstyta, ar juos iš viso palikti augimui. NK Technik veislė, net ir pasėta vėlyvais terminais, parodė savo ištvermingumą žiemos sąlygoms, pavasarį augalai buvo gyvybingesni, greičiau atsigavo, ir vėliau pasėlis vystėsi geriau. Todėl iš šių metų rudens sėjai ūkis nutarė rinktis būtent NK Technik veislės rapsus.

Lauko dienos išvakarėse šie rapsai buvo patręšti per lapus ir ankštaras karbamidu (20 kg/ha) + Yelia NPK (4 kg/ha) trąšomis. Ir tai yra labai naudinga, siekiant išsaugoti užmegztas ankštaras ir sėklas jose. Išrovus ir apžiūrėjus augalą, matyti, kad giliau įsiskverbusi pagrindinė šaknis iš dirvožemio gilesnių sluoksnių dar sugeba pasiimti drėgmės, tačiau vis labiau sausėjant viršutiniam sluoksniui, augalui vis sudėtingiau pasisavinti reikiamą kiekį maisto medžiagų. Tręšimas per ankštaras ir lapus sumažina augalų badavimą ir tiesiogiai įtakoja būsimą derlingumą. Tręšimai per lapus gali sukurti šimtus kilogramų augalo masės. Todėl šio laikotarpio oro sąlygomis jie tiesiog būtini!

Rudenį dėl lietaus ir vėlavusių darbų žieminių rapsų pasėlio nebespėta nupuršti herbicidu. Pavasarį, nors atrodė, kad herbicidas buvo panaudotas laiku, nemaža dalis piktžolių liko nesunaikinta. Šiame pasėlyje kartu su rapsais konkuruoja vešlios trikertės žvaginės ir kitos pikžolės. Aišku, kad tai turės neigiamos įtakos rapsų derlingumui, bus sunkiau nuimti derlių.

Žieminių rapsų pasėliuose piktžoles būtina sunaikinti rudenį, ir tą puikiai padaro herbicidas Butisan Avant. Jeigu rudenį pasėliuose piktžolės lieka, jos konkuruoja su rapsais dėl šviesos, maisto ir augalų pasiruošimas žiemojimui labai sumažėja. Rizika, kad piktžolėti rapsai neperžiemos praktiškai padvigubėja.

Karšti orai skubina ir žirnių vystymąsi – šie Ingrid veislės augalai jau pasiekė stiebo ilgėjimo-butonizacijos tarpsnį. Pasėlis reikiamo tankumo, piktžolės išnaikintos hebicidais Basagran+Butoxone. Todėl šiuo metu pats svarbiausias darbas yra patręšti augalus per lapus mikro- ir makroelementų kompleksu. Jis padės augalams geriau ištverti sausrą ir apsirūpinti reikiamomis maisto medžiagomis. Receptas: boras Oligo Boron (1 l/ha) + molibdenas Wuxal Mo (1 l/ha) + mikroelementai Oligo Ranau (1 l/ha) + siera (jeigu nebuvo išberta amonio sulfato) Thiomax oil (2-3 l/ha).

Dar tik kalendorinio pavasario paskutinės dienos, o šie žieminiai kviečiai jau ne tik išplaukėjo, bet ir žydi. Ūkis planavo šiomis dienomis pasėlį purkšti fungicidu, kuris skirtas apsaugai nuo varpų fuzariozės. Tačiau atsižvelgus į tai, kad tikimybė augalams užsikrėsti šia liga dėl sauso oro yra nedidelė, vertėtų pagalvoti apie kiek kitokį sprendimą: tinkamesnis variantas būtų pasėlyje panaudoti fungicidą Viverda, kuris pirmiausiai apsaugo nuo lapų ir varpų septoriozės. Šios ligos užkrato kviečiuose yra daug (riziką didina ir tai, kad pernai dėl lietaus buvo prastesnės kokybės sėklos). Tris veikliąsias medžiagas turinti Viverda apsaugos varpą ir viršutinius lapus nuo ligų bei suteiks žalinimo efektą. O tai reiškia, augalai ilgiau galės išlikti žali ir sukurti didesnį derliaus priedą. Be to, viena šio fungicido veikliųjų medžiagų – piraklostrobinas – padeda sumažinti augalų stresą, patiriamą dėl nepalankių augimo sąlygų. Tai ypač aktualu šią vasarą.

Žieminius kviečius, kaip ir kitus augalus, šiuo laikotarpiu būtina pagal galimybes tręšti per lapus. Andrius Lukoševičius atkreipia dėmesį į naujas trąšas Thiomax oil, kuriose yra itin didelis sieros kiekis. Bandymai Prancūzijoje parodė, kad tręšiant javus per lapus šiomis trąšomis, pagerėja ir azoto įsisavinimas. Dėl tokios sinergijos didėja javų derlingumas. Todėl kviečių plaukėjimo tarpsnyje tręšiant per lapus į Yelia NPK (3-5 kg/ha) + Microfert (1 l/ha) arba Bratan Foliar (3-5 kg/ha) + Microfert (1 l/ha) mišinius, labai naudinga įdėti ir Thiomax oil (2-3 l/ha).

Net ir daug ko mačiusius agronomus toks intensyvus šių metų augalų vystymasis stebina. Šie vasariniai kviečiai buvo pasėti balandžio 10 d. O gegužės 31-ąją augalai jau pilnai išvystę vėliavinius lapus, jau sustorėjusi lapamakštė, neilgai trukus pasirodys varpa. Nors pasėlis ir anksti pasėtas, ir pakankamai patręštas, dėl sausros klostosi blogasis scenarijus – nyksta šalutiniai stiebai ir, ko gero, augale liks po vieną produktyvų stiebą. Gerai tik tai, kad šis pasėlis pakankamo tankumo – hektare turėtų išlikti apie 5,5 mln. vnt. produktyvių stiebų, kurių pakanka didesniam negu vidutinis derliui formuoti.

Šie vasariniai kviečiai jau kartą nupurkšti fungicidu. Augimo reguliatoriai naudoti du kartus. Šiemet, kai orai karšti ir sausi, reikėtų labai atidžiai rinktis augimo reguliatorių, skirtų vasariniams javams (kvietukams, miežiams), normas ir produktų veikliąsias medžiagas. Karštu oru net nedidelės augimo reguliatorių normos stipriai veikia augalus. Taip pat būtina atsižvelgti į realią pasėlio būklę, nes daug kur augalai ir taip žemoki. Praėjusių metų su kitokiomis oro ir augimo salygomis patirtis naudojant augimo reguliatorius šiam sezonui netinka.  

Ankstyvos sėjos, sparčiai besivystančiuose vasarinių kviečių pasėliuose metas galvoti apie purškimą fungicidais ant vėliavinių lapų. Šiuo išsivystymo tarpsniu labai tinkami fungicidai būtų Viverda (1-1,25 l/ha), Librax (1 l/ha) arba Globaztar (0,4 l/ha) + Maredo (0,5 l/ha). Šie fungicidai apsaugo nuo žalingiausių lapų ir varpų ligų ir dar papildomai suteikia žalinimo efektą.

Daugelyje dirvožemių, o ypač lengvesniuose, drėgmės atsargos sparčiai senka. Meteorologai paskutiniame paskelbtame šalies agrometeorologinių sąlygų žemėlapyje konstatuoja, kad jau beveik visur drėgmės trūksta: vyrauja sąlygos nuo nepakankamo drėgnumo iki sausringų ir labai sausų. O visiems pažįstamas sinoptikas Naglis Šulija anądien pastebėjo, kad oro drėgnumas dienomis per karščius pasiekia vos 20 proc. – toks būna tik stepėse ar pusdykumėse!

Todėl siekiant pagerinti nuo sausros kenčiančių augalų, ypač vasarojaus, būklę, būtina jiems kas 5-7 dienas skirti „lašelines“ – tręšti per lapus. Tuo tikslu į mišinį tręšimui per lapus reikėtu įdėti: Bratan Foliar (4-5 l ha-1) + Karbamido (10 l ha-1) + Thiomax oil (2-3 l ha-1) + Microfert (1 l ha-1).

Bendrai vertinant augalų priežiūrą, ypač tokiu sausringu periodu, labai pasiteisina su kiekvienu purškimu (naudojant fungicidus ar kitus augalų apsaugos produktus) pridėti NPK trąšų (Bratan Foliar, Ubinas NPK) ir Karbamido, kad augalai turėtų iš ko kurti organines medžiagas. Naudingos ir amino rūgštys Microfert, mažinančios augalų patiriamą stresą. Karbamidą, pasirenkant tinkamą dozę, patartina purkšti vakarais, kad augalai nebūtų nudeginti.

Kadangi tokie orai palankūs kenkėjams vystytis (javuose yra nemažai amarų, lemų), būtina nepamiršti ir insekticidų (Fastac, Kaiso ir pan.).

Lauko dienos dalyviams pasėlių priežiūros klausimais patarė „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius (dešinėje), vadybininkas-konsultantas Edmundas Mačiulskis (kairėje) ir BASF atstovas Vilius Venskutonis (centre).

AB „Linas Agro“ informacija 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką