Generiniai ir originalūs augalų apsaugos produktai: paaiškino, kuo jie skiriasi

2025 05 09

„Linas Agro“ pesticidų produkto ekspertas Petras Kiseliovas

„Linas Agro“ pesticidų produkto ekspertas Petras Kiseliovas

Tūkstančiai Lietuvos ūkininkų savo valdose naudoja tiek originalius, tiek ir generinius augalų apsaugos produktus, o jų santykis – nuolat kintantis. Ieškant tinkamiausių priemonių, dažniausiai vertinama jų kaina. Vis dėlto, pasak žemės ūkio ekspertų, tai neturėtų būti svarbiausias kriterijus.

„Situacija žemės ūkyje yra nuolat kintanti, o pokyčius gali nulemti įvairūs veiksniai: klimato, žemės ūkio produkcijos pirkėjų įpročių pokyčiai, geopolitiniai iššūkiai ir dar daugiau. Mūsų specialistų skaičiavimais, maždaug 40–45 proc. visų augalų apsaugos produktų gali sudaryti generiniai preparatai, o likusieji – originalūs, patentuoti. Todėl galima teigti, kad Lietuvos ūkininkai tikrai yra susipažinę su esamu pasirinkimu rinkoje“, – sako „Linas Agro“ pesticidų produkto ekspertas Petras Kiseliovas.

Originalūs ir generiniai produktai: kas skiriasi?

Kaip aiškina P. Kiseliovas, egzistuoja tam tikri skirtumai tarp originalių ir generinių augalų apsaugos produktų. Nurodoma, kad pastarieji, nors ir turi tiek pat veikliosios medžiagos kaip ir originalieji, skiriasi savo papildoma sudėtimi, kuri gali turėti lemiamos reikšmės ūkio rezultatams.

„Yra buvę tokių situacijų, kai panaudojus generinius augalų apsaugos produktus, nebuvo pasiektas norimas rezultatas, ko nebūtų nutikę naudojus originalias priemones. Žinoma, jos – brangesnės, tačiau jų sudėtis – kokybiškesnė, labiau ištirta, o poveikis pasėliams įvertintas ekstensyviais tyrimais“, – teigia ekspertas.

Naujų produktų įvedimas užtrunka ne vienerius metus

Specialistų teigimu, naujų augalų apsaugos produktų kūrimas prilygsta naujų vaistų sukūrimui: tai – ilgas, laikui imlus procesas, reikalaujantis daug finansinių, žmogiškųjų ir kitų išteklių. Vertinama, kad nuo produkto sukūrimo iki jo įvedimo į rinką vidutiniškai gali prireikti 8 ar net 12 metų. Tačiau generiniai apsaugos preparatai į rinką įsilieja lengviau, bet tik po dar ilgesnio laiko tarpo.

„Įmonės investuoja didžiules lėšas, jog galėtų sukurti unikalius augalų apsaugos sprendimus ir juos patentuoti, o pats patentas galioja du dešimtmečius. Jam pasibaigus, rinkoje pasirodo generiniai preparatai, kuriuos sukurti kainuoja kur kas mažiau, nes technologija, pasibaigus patento galiojimo laikotarpiui, tampa viešai prieinama“, – sako „BASF Agro Lietuva“ pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.

Jis taip pat pabrėžia, kad patento galiojimo laikotarpiu originalų apsaugos produktą sukūrusi įmonė nuolat tobulina jo sudėtį, gerina naudingąsias ir kitas savybes.

„Visa tai daroma siekiant kuo labiau atitikti besikeičiančius rinkos reikalavimus: oro, vandens temperatūrą, poveikį ligoms, priemonės patekimą į augalą ir jos veikimą jame. Be to, bendrovė prižiūri, kad visą patento galiojimo laikotarpį jų sukurtas produktas būtų veiksmingas. Jei veiksmingumas – krenta, imamasi atitinkamų priemonių, pavyzdžiui, kuriami specialūs mišiniai, jog poveikis augalams išliktų toks pat, kaip ir pirmaisiais produkto įvedimo metais“, – paaiškina S. Nainys.

Vertina ekonominį naudingumą, bet ir mažina „šešėlį“

Kaip teigia P. Kiseliovas, kalbinami ūkininkai, nors ir renkasi originalius augalų apsaugos produktus, nevengia generinių preparatų, labiausiai – dėl jų teikiamos ekonominės naudos.

„Generiniai preparatai – pigesni, tad ir ūkiams juos naudoti gali apsimokėti labiau, mažiau mokant už tą pačią veikliąją medžiagą. Žinoma, paties produkto prireikia daugiau, nes jo specifika vis tiek skiriasi nuo originalaus sprendimo. Tačiau tik patys ūkininkai gali ir turi įsivertinti, ką labiausiai apsimoka naudoti“, – komentuoja ekspertas.

Kitas generinių augalų apsaugos produktų privalumas: mažinama nelegalių priemonių rinkos apimtis. Be to, kaip sako „Linas Agro“ atstovas, tai leidžia apsaugoti pasėlius ir aplinką nuo kenksmingų preparatų.

„Nelegali augalų apsaugos produktų rinka, nors ir vilioja itin žemomis kainomis, kupina nepatikrintų, nesertifikuotų priemonių, kurios į mūsų šalį neretai patenka iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Rusijos, Baltarusijos. Neaiškios sudėties, netinkamai pažymėtos prekės gali būti itin kenksmingos pasėliams, taip pat aplinkai, žmonių ir gyvūnų sveikatai. Todėl perdėtas taupymas gali turėti labai neigiamų pasekmių, kurias pašalinti kainuos kur kas daugiau“, – pabrėžia P. Kiseliovas.

Svarbiausia – kilmės šalis

Vis dėlto, kaip pastebi tiek žemės ūkio specialistai, tiek ir teigia patys ūkininkai, kaina nėra vienintelis kriterijus, lemiantis konkrečių augalų apsaugos produktų pasirinkimą. Tvirtinama, kad jų kilmės šalis – vienas svarbiausių veiksnių.

„Bet kuris sprendimas atsiremia į kainą, nes ūkis yra verslas, kur viskas skaičiuojama centų tikslumu. Tačiau svarbu ir tai, iš kur į ūkį atkeliauja trąšos, mikroelementai, augalų apsaugos ir kiti produktai. Jei ant pakuotės yra nurodyta, jog kilmės šalis – Europos Sąjunga, tai jau vertinama kaip atitiktis aukštiems standartams. Mūsų regione taikomi itin griežti kokybės, aplinkosaugos ir kiti reikalavimai, todėl jei augalų apsaugos produktai, tiek originalūs, tiek generiniai, yra pagaminti čia, jiems yra taikoma pirmenybė“, – teigia „Linas Agro“ pesticidų produkto ekspertas P. Kiseliovas.

Generiniai ir originalūs augalų apsaugos produktai: paaiškino, kuo jie skiriasi

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką