Ką žada 2020-ieji derliaus metai?

2020 03 04

Ką žada 2020-ieji derliaus metai?

Šalies regionuose vyksta bendrovių „Linas Agro“ ir „Dotnuva Baltic“ organizuojamas konferencijų ciklas „Agrorinkos pulsas: ką žada 2020-ieji derliaus metai“, kur įvairių regionų žemdirbiams pateikiamos grūdų rinkos prognozės ir inovatyvūs sprendimai bei produktai. Po šiltos žiemos prognozuojamas rekordinis derlius, kad toks subyrėtų ir į aruodus, verta įsiklausyti į agro rinkos ekspertų patarimus, kaip neišbarstyti gausų derlių žadančio potencialo, - rašo portalas valstietis.lt.

Pirmdienį įvyko pirmoji konferencija Šakiuose, o vakar abiejų bendrovių atstovai su žemdirbiais susitiko Panevėžyje. „Linas Agro“ pardavimų vadovas Sigitas Rymko ir „Dotnuva Baltic“ pardavimų vadovas Dangis Valaitis Šakiuose pasveikino į tradicinį renginį susirinkusius žemdirbius, o šių bendrovių profesionalų komanda aptarė naujoves ir rekomendacijas šiam sezonui. Savo ruožtu ūkininkai kėlė nemažai aktualių klausimų, o aktyviausieji sulaukė dovanų. 

Globalių veiksnių poveikis rinkoms

Šiemet tikimasi rekordinio žieminių kviečių ir rapsų derliaus. Pirmųjų pasėta šiek tiek daugiau nei pernai, o rapsų net 14 proc. daugiau nei pernai. O kokios bus kainos ir galimybės parduoti? Grūdų rinkos prognozes pateikęs „Linas Agro“ grūdų prekybos vadybininkas Svajūnas Banelis pabrėžė, kad pasaulines grūdų rinkas veikia globalūs faktoriai, tai ir JAV, ir Kinijos prekybos karas, Brexit, klimato pokyčiai ir, žinoma, koronaviruso protrūkis, kuris MATIF biržoje iškart nutempė kainas žemyn.

Ko šiemet galima tikėtis grūdų rinkose? Ukrainoje prognozuojamas 7 proc. mažesnis žieminių kviečių derlius, ES – 6 proc., o Rusijoje laukiama 7 mln. t didesnio derliaus, be to, čia planuojama aktyvi eksporto programa, tad tai turės įtakos MATIF biržos kainoms.

Rapsų ES prognozuojama išauginti šiek tiek daugiau nei pernai. Nėra jų pertekliaus, tačiau nėra norimo kainų lygio, nes perdirbėjai iš Kanados importuoja Canola sėklas. „Šiemet tikimasi, kad kaina gali būti sąlyginai aukšta. Pasibaigus koronaviruso protrūkiui, dėl kurio sulėtėjo Kinijos ekonomika ir sumažėjo vartojimas, rapsų kainos, tikėtina, išaugs“, – prognozes dėstė grūdų prekybos vadybininkas.

Jis padrąsino ūkininkus šiemet drąsiau sėti ankštines kultūras, kurioms atsiranda paklausa.

Aplinkai draugiški produktai

Visame pasaulyje vis plačiau kalbama apie biologinius produktus ir jų poveikį augalams bei žemei. Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, apie trečdalis planetos žemės dėl intensyvaus ūkininkavimo yra nualinta. Ir Lietuvoje čia problemų daug.

Dėl klimato kaitos, griežtėjančių reikalavimų cheminiams produktams auga ūkininkų dėmesys produktams, kurie yra draugiški aplinkai. Tai buvo akivaizdu ir Šakiuose vykusiame renginyje, kur ūkininkai aktyviai domėjosi „Biomas“ linijos preparatais. Pasak „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovo Andriaus Lukoševičiaus, šie biologiniai produktai duoda tiesioginę naudą augalų augimui, o dėl gauto derliaus priedo jie atsiperka su kaupu. Tai patvirtina Lietuvoje atliekami mokslininkų tyrimai. Ne mažiau svarbu ir tai, kad jie gerina dirvožemį, jo struktūrą, didina humuso kiekį ir kt. Kitaip tariant, skatinamas natūralus dirvodaros procesas, o tai – jau ilgalaikis efektas.

Revoliucinė naujovė javų apsaugai

Augalų apsaugos priemonių naujienas ir iššūkius, su kuriais susiduriama šioje srityje, pristatė „Linas Agro“ pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas. „Dėl išsivystančio ligų sukėlėjų atsparumo mažėja rinkoje esančių efektyvių produktų, griežtėja reikalavimai juos užregistruoti. O visuomenė vis labiau spaudžia, kad būtų naudojama kuo mažiau cheminių produktų. Nemažai jų jau uždrausta ir numatyta uždrausti“, – tendencijas nusakė „Linas Agro“ atstovas.

Jis pristatė BASF kompanijos sukurtą revoliucinę naujovę augalų apsaugos srityje. Ši kompanija paskelbė perversmą javų apsaugos produktų rinkoje, pristatydama naują fungicido veiklią medžiagą, priklausančią triazolų grupei, kuri yra ypač aktyvi prieš žalingiausias ligas. Naujos veiklios medžiagos prekinis pavadinimas – „Revysol®“. Šios medžiagos pagrindu sukurti du efektyvūs fungicidai – „Balaya®“ ir „Revytrex®“, kuriais prekiaus „Linas Agro“. 

Tiesioginės sėjos privalumai

Kalbant apie tvarią žemdirbystę ir sveiką dirvožemį, specialistai rekomenduoja taikyti minimalaus žemės dirbimo technologijas. „Dotnuva Baltic“ Technikos skyriaus vadovas Raimundas Janarauskas pristatė no-till technologiją – tai neaktyvus žemės dirbimas arba tiesioginė sėja, turinti daugybę privalumų – ją taikant išlaikoma dirvos struktūra, daugėja humuso, sliekų ir kt. Tai kitokia žemės dirbimo filosofija, kaip mėgsta sakyti jos gerbėjai, jos tikslas – ne daugiau dirbti, bet daugiau uždirbti.

Parengta pagal www.valstietis.lt

Visą straipsnį paskaityti galite http://valstietis.lt/naujienos/ukininku-zinios/agrorinkos-pulsas-nuo-revoliuciniu-produktu-augalams-iki-inovatyviu-sprendimu-dirvozemiui/

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką