„Linas Agro“ vadybininkų vizitas „Agronutrition“ trąšų gamykloje

2017 10 23

„Linas Agro“ vadybininkų vizitas „Agronutrition“ trąšų gamykloje

Praėjusią savaitę AB „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai lankėsi Prancūzijoje: į šalies pietuose esančią Tulūzą pakvietė partneriai – mikroelementinių trąšų gamybos kompanija „Agronutrition“. Vizito tikslas – iš arti pamatyti, kaip kuriamos ir gaminamos aukštos kokybės mikroelementinės trąšos, tapusios populiariomis dešimtyse pasaulio šalių, tarp jų - ir Lietuvoje. Apsilankymo metu prancūzai pasidalijo ir naujovėmis – kokia kryptimi žengiama kuriant ateities produktus, padėsiančius pasiekti dar didesnį pasėlių derlingumą.

AB „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai lankėsi Prancūzijoje: į šalies pietuose esančią Tulūzą pakvietė partneriai – mikroelementinių trąšų gamybos kompanija „Agronutrition“.

Europoje garsi monė

 „Linas Agro“ su Prancūzijos įmone „Agronutrition“ bendradarbiauti pradėjo prieš kelerius metus. Ši 1969 metais įkurta kompanija – Europoje gerai žinoma. Dabar priklauso „De Sangosse“ grupei. „Agronutrition“ gamina apie 140 pavadinimų aukštos kokybės ir ypač didelės koncentracijos vienanarių ir sudėtinių mikroelementinių bei NPK trąšų, skirtų lauko ir sodo augalams. Mūsų šalies ūkiai gerai žino ir naudoja javams, rapsams bei kitiems augalams skirtas trąšas Actiflow, taip pat Boronia, Starmax.

Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse naudojamos „Agronutrition“ trąšos gaminamos Prancūzijoje esančiuose trijuose fabrikuose. Visi jie įkurti šalies pietuose, Tulūzoje ir netoli jos. „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai turėjo progą apsilankyti Tulūzoje esančioje gamykloje, taip pat ir netoliese esančioje „Agronutrition“ mikroorganizmų laboratorijoje, kurioje tiriami dirvoje gyvenantys grybeliai ir bakterijos. Iš viso kompanija turi tris laboratorijas ir bandymų centrą.

Lietuvius pasitikęs kompanijos atstovas Valentin Bergeon (jis ne kartą lankėsi ir mūsų šalyje) kartu su savo kolegomis išsamiai ir profesionaliai supažindino su augalų tręšimo naujovėmis, mikroelementinių trąšų gamybos specifika, siekiant sukurti koncentruotus ir itin gerai augalų įsisavinamus produktus.

Skystų trąšų gamybos linija.

Maksimalios koncentracijos trąšos – lengvam pateikimui į augalus

„Agronutrition“ gamina įvairios formos trąšas: tirpalus, koncentruotas suspensijas, koncentruotas emulsijas, mikrogranules ir granules. Produktams naudojamos įvairios žaliavos, kurios parenkamos ir paruošiamos taip, kad maksimalus reikalingų maisto elementų kiekis patektų į augalus. Siekiama pagaminti maksimalios koncentracijos trąšas. Pavyzdžiui, Actiflow Zn 680 jau dabar yra labai koncentruota cinko trąša. O įmonės specialistai dirba toliau, siekdami cinko koncentraciją dar padidinti. Koncentruotuose suspensijose veikliosios medžiagos paruošiamos kuo vienodesnių ir labai mažų, mikronais matuojamų, dalelių dydžio, kad jos galėtų lengvai patekti į augalus per lapų žioteles.

Šiuos prancūzų argumentus patvirtina ir gamyboje gaunami rezultatai. „Trąšos Actiflow MCZ ir Starmax Mn iš tiesų labai efektyvios. Radviliškio rajono ūkininkai Stankūnai jomis tręšė žieminius kviečius rudenį ir pavasarį. Po tręšimo javai išsiskyrė sodria žaluma ir vešlumu, palyginus su kitų gamintojų produktais tręštais pasėliais. O gautas derlingumas pranoko augintojų lūkesčius – virš 9 tonų iš ha kviečių grūdų”, - apie gamyboje gaunamus rezultataus naudojant “Agronutrition” produktus sakė “Linas Agro” rinkos plėtros vadovė Lina Mikaliūnaitė.

Produktai ateities pasiūlai

Pasak „Agronutrition“ specialistų, tirpalų formos trąšose (pavyzdžiui, Starmax Mn) naudojamos druskos, kurios tirpsta vandenyje. Šiuo atveju taip pat sukuriami labai didelės koncentracijos produktai. Į jų sudėtį taip pat įeina paviršiaus aktyviosios medžiagos (PAM), kad veikliųjų medžiagų vanduo nenuplautų nuo lapų. Pavyzdžiui, boro, mangano ir molibdeno trąšose Boronia Mo6 kaip PAM naudojama natūrali, iš medienos išgaunama medžiaga lignosulfonatas. Tai – ekologiška medžiaga, padedanti suvienodinti ant augalų išpurškiamo tirpalo lašelių dydį, sumažinanti druskų kristalizavimosi galimybę. Be to, reikia mažiau vandens, norint išlaikyti reikiamą drėgmės kiekį.

Tarp daugybės rūšių ir pavadinimų „Agronutrition“ mikroelementinių trąšų yra tokių, kurios ateityje gali būti pasiūlytos mūsų šalies ūkiams. „Linas Agro“ pesticidų ir mikroelementinių trąšų prekybos vadovo Petro Kiseliovo nuomone, naujam sezonui planuojama pasiūlyti produktą su dideliu sieros kiekiu (rapsams ir kviečiams).

„Agronutrition“ specialistai mato perspektyvą tręšti augalus mikrogranulėmis, kurios įterpiamos kartu su sėkla. Prancūzai pirmieji Europoje pradėjo gaminti mikrogranules, kurios nesukietėja, nedulka, jas patogu įterpti sėjant sėklas. Pasak P. Kiseliovo, tręšimas mikrogranulėmis vertas dėmesio, todėl planuojama tai išbandyti ir Lietuvoje: atlikti tiksliuosius bandymus Žemdirbystės institute, o jiems davus teigiamų rezultatų, geriausių produktų pasiūlyti ir ūkiams.

Tulūzos fabrike – skystų trąšų gamyba

Tulūzoje esančiame fabrike, kuriame apsilankė „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai, per metus pagaminama ir sutaruojama iki 13 mln. litrų įvairių pavadinimų skystų trąšų. Fabrikas dirba trimis pamainomis. Fabriko darbuotojai džiaugiasi turimu vienu moderniausių žaliavų smulkinimo malūnu, kuris paruošia kuo vienodesnio dydžio daleles (galima pagaminti labai kokybiškas koncentruotas trąšų suspensijas).

Tulūzoje esančiame fabrike, kuriame apsilankė „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai, per metus pagaminama ir sutaruojama iki 13 mln. litrų įvairių pavadinimų skystų trąšų.

Fabrike yra cheminės analizės laboratorija, kurioje tikrinama žaliavų ir pačių produktų kokybė. Kiekvienas sukurtas naujas produktas taip pat testuojamas, tikrinamos jo laikymosi sąlygos ir pan. Laboratorijoje taip pat tiriamos trąšų maišymo su kitais augalų apsaugos produktais savybės ir galimybės. Tai daroma tam, kad ūkininkams būtų galima pateikti duomenis, su kuo trąšas galima maišyti, o su kuo ne. 

Erdviuose fabriko sandėliuose talpinama iki 3 tūkst. palečių su produkcija. Dirbama lanksčiai – iš sandėlių užsakovams galima išsiųsti produkcijos nuo vienos paletės, kurioje gali būti sudėti skirtingi produktai, iki krovininio automobilio. Produktai operatyviai pristatomi užsakovams: terminas – nuo 7 iki 14 dienų. Pasak fabriko specialistų, gamyba intensyviausia sausio mėnesį. Iš Tulūzos trąšos atkeliauja ir į Lietuvą – „Linas Agro“ yra vienintelė „Agronutrition“ produkcijos platintoja mūsų šalyje.

Fabrike yra cheminės analizės laboratorija, kurioje tikrinama žaliavų ir pačių produktų kokybė. Čia matome žaliavų pavyzdžius.

Nauja kryptis – mikorizės ir bakterijų panaudojimas augalininkystėje

Ypač įdomu buvo apsilankyti „Agronutrition“ kompanijos mikroorganizmų laboratorijoje, kurioje tiriama, kaip simbiozę su augalais sudarančius dirvos grybelius bei dirvožemyje gyvenančias laisvąsias bakterijas panaudoti, siekiant pagerinti augalų mineralinę mitybą, o kartu ir derlingumą. Laboratorijos specialistai papasakojo apie savo darbą ir tyrimų kryptis.

Mikorizės (dirvos grybelių ir augalų simbiozė – sugyvenimas) tyrimai čia atliekami jau 9 metus. Tyrimai įdomūs – analizuojama, kaip tam tikri grybeliai sugyvena su tam tikrais augalais. Grybeliai gyvena ant augalų šaknų ir grybiena įsiskverbia į jas. Grybeliai augalams tiekia mineralines medžiagas, o iš augalų gauna organinių medžiagų (cukrų). Tokie mainai naudingi abiems. Pavyzdžiui, grybeliai gali suskaidyti dirvoje esantį augalams „neprieinamą“ fosforą, kurį po to augalai gali pasisavinti. Todėl į dirvą įnešus tam tikrų grybelių preparato galima pagerinti augalų mitybą fosforu. Pasak laboratorijos specialistų, mikorizės efektas labiau pasireiškia mažiau derlingose dirvose, kuriose nepakankamas tręšimas ir pan. Laboratorijos specialistai jau sukūrė vieną grybelių preparatą. Netolimoje ateityje tikimasi sukurti antrąjį.

Kita laboratorijos darbo kryptis – dirvoje esančių laisvųjų bakterijų tyrimai. Per metus čia išanalizuojama daugiau kaip po 1000 dirvožemio mėginių – nustatomos ten esančių bakterijų rūšys. Po to tiriama, kokias funkcijas skirtingos bakterijos dirvoje atlieka. Dirvoje gyvenančios bakterijos gali skaidyti silicį, geležies junginius, netirpius fosfatus ir pan. Išlaisvintus mineralinius elementus jau gali įsisavinti augalai. Laboratorijos specialistai kuria skystus bakterijų preparatus, skirtus augalų sėkloms apdoroti arba purkšti ant dirvos bei pačių augalų. Kita bakterijų preparatų forma – mikrogranulės, skirtos įterpti su sėklomis. Yra sukurta ir preparatų, kuriuose bakterijos kartu su trąšomis, huminėmis rūgštimis. Tokie preparatai padeda pagerinti augalų mitybą ir taip padidinti derlingumą.

„Agronutrition“ kompanijos mikroorganizmų laboratorijoje, kurioje lankėsi „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai, tiriama, kaip simbiozę su augalais sudarančius dirvos grybelius bei dirvožemyje gyvenančias laisvąsias bakterijas panaudoti, siekiant pagerinti augalų mineralinę mitybą, o kartu ir derlingumą.

Šioje laboratorijoje galima ištirti bet kokio ūkio dirvožemį – nustatyti ten gyvenančių bakterijų sudėtį. Pagal tai sukuriamas bakterijų preparatas būtent to ūkio dirvoms. Šitokiu būdu padauginamos bakterijos, kurios, įneštos į dirvą, padeda augalams.

„Mikroorganizmų laboratorija, ten atliekami tyrimai ir jų rezultatai, specialistų idėjos ir užsidegimas paliko didelį įspūdį. Išgirdome labai įdomių minčių. Grybelių, bakterijų preparatų panaudojimas - viena iš naujų augalininkystės technologijų krypčių. Ypač aktualu tai tampa dėl to, kad siekiama vis mažinti pesticidų naudojimą žemės ūkyje. Šiuo metu derlingumas dažniausiai didinamas pasėlius tręšiant mineralinėmis trąšomis ir naudojant pesticidus. O bakterijų ir mikorizės naudojimas - vienas būdų pasiekti derlingumo ekologiškai. Šis kelias labai įdomus. Manau, mums irgi verta išbandyti šiuos preparatus“, - po apsilankymo „Agronutrition“ įmonėje sakė P. Kiseliovas.

Bendradarbiavimas tarp „Agronutrition“ ir AB „Linas Agro“ – sėkmingas, - tuo džiaugiasi Petras Kiseliovas (antras kairėje) ir Valentin Bergeon su savo kolegomis.

Prancūzijoje dirba 152 kompanijos darbuotojai. „Agronutrition“ produkcija dabar platinama daugiau kaip 50 pasaulio šalių. Įmonės metinė apyvarta, 1998 metais siekusi tik 3,5 mln. eurų, 2015 metais išaugo iki 60 mln. eurų. O skaičiuojant su Amerika (kompanija turi gamyklas JAV ir Argentinoje) – iki 100 mln. eurų. Mikroelementinių trąšų pardavimai kasmet auga visame pasaulyje. Ypač plečiasi rinka Azijoje. 

AB „Linas Agro“ informacija

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką