TOP 7 klausimai apie anglies kreditų programą: ką svarbu žinoti ūkininkams?

2025 05 15

TOP 7 klausimai apie anglies kreditų programą: ką svarbu žinoti ūkininkams?

Ūkininkavimas jau kuris laikas nebėra vien tik procesas, kurio metu užauginama žemės ūkio produkcija: vis daugiau dėmesio skiriama tvarioms praktikoms, pavyzdžiui, anglies ūkininkavimui. Jį propaguojantys ūkiai ne tik prisideda prie klimato kaitos mažinimo, bet ir gali tikėtis papildomų pajamų už parduotus anglies dioksido kreditus, rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.

„Anglies dioksido kreditų rinka – besivystanti, tad ir kupina naujų galimybių ūkininkams. Žemdirbiai, taikantys tausojančius žemės dirbimo metodus, gali iš atmosferos pašalinti anglies dioksidą, „užrakindami“ anglį žemėje, ir gauti papildomų pajamų parduodant anglies taršos sertifikatus savanoriškoje tarptautinėje rinkoje. Tačiau norint tai padaryti, būtina atitikti tam tikrus kriterijus ir apskritai suprasti, kas yra anglies kreditų programa“, – sako AB „Linas Agro“ pavaldžios bendrovės „Geoface“ projektų vadovas Giedrius Žiūraitis.

Kas yra anglies dioksido kreditų programa?

Pasak G. Žiūraičio, anglies ūkininkavimas, kuriuo ir remiasi anglies dioksido kreditų rinka, yra paprastas ekonominis sprendimas, naudingas visiems: ūkininkas gali gauti papildomų pajamų, o jo turima žemė tampa produktyvesnė. Vienas tokių būdų – neariminė žemdirbystė, kai nuo arimo pereinama prie minimalaus žemės dirbimo arba tiesioginės sėjos.

„Lietuvos ūkininkai susiduria su dirvožemio erozija, biologinio aktyvumo mažėjimu ir kitomis problemomis, kurios kyla dėl intensyvaus žemės dirbimo, taip pat siauros sėjomainos. Neariminė žemdirbystė leidžia dirvožemyje „užrakinti“ anglį. Pavyzdžiui, vadinamoji „strip-till“ technologija, kai dirbama tik ten, kur bus paguldytos sėklos, arba „no-till“, kai sėjama tiesiai į nedirbtą dirvą. Gaunamų anglies kreditų skaičius yra tiesiogiai proporcingas žemės dirbimo tipui: kuo mažiau trikdomas dirvožemis, tuo daugiau kreditų galima gauti“, – teigia specialistas.

Kaip prisijungti prie šios programos?

Pasak eksperto, anglies dioksido kreditų rinkoje norintis dalyvauti ūkis turi atitikti bent 3 iš 5 tvarių žemės dirbimo praktikų, svarbiausios iš jų – šios: mažinamas žemės dirbimo intensyvumas – pereiti nuo arimo prie minimalaus žemės dirbimo arba tiesioginės sėjos, tarpinių pasėlių sėjimas – auginti augalus, kurie pagerina dirvožemio struktūrą ir padeda sulaikyti anglį ir maisto medžiagas, naudoti daugiau organinių trąšų.

„Jei ūkis neatitinka bent trijų praktikų, jis negalės dalyvauti anglies ūkininkavimo programoje. Svarbiausia sąlyga: net 80 proc. anglies dioksido kreditų kiekio priklauso nuo žemės dirbimo pokyčių. Tai reiškia, kad kuo labiau pereisite prie tiesioginės sėjos ar minimalaus žemės dirbimo, tuo daugiau kreditų galėsite gauti ir vėliau juos parduoti rinkoje. Taip pat svarbu pabrėžti, jog ūkininkui prisijungti prie anglies dioksido kreditų programos nieko nekainuoja – tereikia kreiptis į šios programos atstovus Lietuvoje“, – teigia G. Žiūraitis.

Ar bet kuris ūkis gali prisijungti prie anglies dioksido kreditų programos?

Nors iš pirmo žvilgsnio gali skambėti sudėtingai, prisijungti anglies dioksidų kreditų programos – paprasta, ir tai gali padaryti praktiškai bet kuris ūkis. Prie šios programos jungtis galima ir su dalimi valdomos žemės.

„Mažiausias prie tvaresnės žemdirbystės perėjęs ūkis į anglies dioksido kreditų programą įtraukė vos 13 hektarų plotą, didžiausias – net 4000 hektarų. Lietuvoje į anglies ūkininkavimo programą esame įtraukę beveik 40000 hektarų laukų, o iki liepos šį skaičių tikimasi išplėsti beveik dukart – iki 70000 hektarų“, – sako „Linas Agro“ valdomos bendrovės atstovas.

Kokios naudos iš anglies dioksido kreditų programos gali tikėtis ūkininkas?

Kaip teigia G. Žiūraitis, anglies ūkininkavimas galėtų tapti įprasta praktika ūkiuose: tai leistų tiek pagerinti dirvožemio kokybę, tiek ir gauti papildomų pajamų už anglies dioksido kreditus.

„Skaičiuojama, kad prie anglies dioksido kreditų programos prisijungę ūkininkai savo ūkių pelningumą gali išauginti iki 15 procentų. Skaičiavimai atlikti įvertinus, kiek vidutiniškai grynojo pelno iš vieno hektaro gauna ūkininkas ir kiek vidutiniškai anglies dioksido kreditų galima gauti iš to paties ploto žemės. Tada įvertinamos tikėtinos pajamos, gaunamos pardavus anglies taršos sertifikatus: šiuo metu vieno jų kaina rinkoje – apie 35 eurus“, – paaiškina ekspertas.

Kaip bus apskaičiuotas anglies sukaupimas dirvožemyje?

Norint sužinoti, kiek galima uždirbti iš anglies dioksido kreditų pardavimo, specialistai paaiškina, kaip apskaičiuojamas dirvožemyje sukauptos anglies kiekis. Specialus algoritmas įvertina konkrečiame ūkyje taikomas tvarias praktikas ir jų pokyčius per laiką, taip pat dirvožemio gebėjimą sukaupti anglį pagal klimatą ir dirvožemio tipą. Pabrėžiama, kad kuo didesnis pokytis pasiekiamas mažinant dirvos dirbimą ir išskiriamas emisijas, tuo daugiau kreditų galima gauti.

Kaip parduoti anglies taršos sertifikatus?

Anglies dioksido kreditų programoje dalyvaujančių ūkininkų anglies taršos sertifikatai, sugeneravus pirmuosius, bus parduodami savanoriškoje tarptautinėje rinkoje. Nurodoma, kad patiems ūkininkams daryti nieko nereikia – tuo pasirūpins konkrečios anglies dioksido kreditų programos atstovai Lietuvoje.

Ar dėl nenuspėjamos geopolitinės situacijos kyla rizika neparduoti anglies taršos sertifikatų?

Nors JAV vyriausybė oficialiai pasitraukė iš Paryžiaus klimato susitarimo, pasak tvarios žemdirbystės eksperto, šis sprendimas tiesiogiai nepaveikia savanoriškosios rinkos, kurioje generuojami ir parduodami anglies dioksido kreditai.

„Lietuvos ūkiuose gautų savanoriškų anglies taršos sertifikatų paklausa yra tarptautinė ir tiesiogiai nepriklausanti nuo JAV federalinės klimato politikos. Paprastai tariant, nors JAV pasitraukimas yra politiškai reikšmingas, jis nekeičia pagrindinių rinkos dinamikos ar finansinių galimybių anglies ūkininkams. Savanoriška anglies dioksido kreditų rinka plečiasi, o nauji pasiekimai atveria dar didesnį potencialą žemės ūkio projektams. Šie kreditai išlieka strateginiu turtu bendrovėms visame pasaulyje“, – sako „Geoface“ projektų vadovas G. Žiūraitis.

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką