Pasėlių priežiūros specifika pajūrio regione

2017 06 12

Pasėlių priežiūros specifika pajūrio regione

Pajūrio regiono žemdirbiai augina tokių pačių rūšių augalus (javus, rapsus, ankštinius), kaip ir žemyninių rajonų ūkiai, tačiau darbus, technologijas koreguoja specifinės šios vietos klimato sąlygos. Trumpesnės ir dažnai besniegės žiemos, ankstyvas, nors vėsus, pavasaris, daugiau kritulių šiltuoju metų periodu. Dėl to rizikingiau sėti žieminius augalus, ypač - rapsus. Tad Klaipėdos rajono ūkiai dažniau nei kiti augina vasarinius augalus, tame tarpe – ir vasarinius rapsus, nors pastaraisiais metais plečiasi ir žieminių rapsų plotai. Aišku, kaip vieni pelningiausių augalų auginami ir žieminiai kviečiai, ankštiniai: žirniai, pupos.

Birželio 8 dieną Klaipėdos rajone vyko lauko diena, kurią organizavo AB „Linas Agro“ ir kompanija BASF. Gausiai susirinkę pajūrio krašto ūkininkai aplankė Romo Oreniaus ir Petro Montvydo ūkių pasėlius, susipažino su juose taikomomis technologijomis. Pasėlių būklę komentavo ir naudingų rekomendacijų pateikė BASF atstovai Roma Laurinkienė ir Vilius Venskutonis bei „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius, šiame regione dirbanti vadybininkė-konsultantė Stanislava Šimkienė.

Pasidairykime ir mes po pajūrio krašto pasėlius, apžvelkime priežiūros aktualijas, susipažinkime su naujomis žieminių rapsų ir žieminių kviečių veislėmis.

Šiuolaikinių veislių derlingumo potencialas gali atsiskleisti tik taikant tinkamas auginimo technologijas. Šį sezoną Romo Oreniaus ūkyje auginama 10-ties veislių žieminių rapsų kolekcija. Tai – NK Technik, SY Alister, SY Medal, Cristiano KWS, Factor KWS ir kt. veislės. Pasėliai peržiemojo sėkmingai, šiuo metu beveik visi priežiūros darbai baigti. Belieka laukti gero derliaus. Jį nukūlus, bus galima įvertinti gautus rezultatus.

Šiame žieminių rapsų pasėlyje taikyta „Linas Agro“ rekomenduojama priežiūros technologija. Rudenį ir pavasarį augalai buvo nupurkšti augimo reguliatoriumi Caryx. Gegužės viduryje nuo ligų naudotas efektyvus fungicidas Cantus Gold. Rapsai buvo kelis kartus patręšti tiek biriomis trąšomis, tiek ir nupurkšti ant lapų. Todėl augalai stiprūs, sveiki, formuoja gausų derlių.

Pasėlyje naudoti insekticidai, todėl surasti stiebinio paslėptastraublio pažeistą augalą buvo ne taip lengva. Rapsų augintojai, kurie laiku nepanaudoja insekticidų, savo laukuose paslėptastraublių pažeidimų (šių kenkėjų yra kelios rūšys) aptinka vis dažniau.

Lietingi ir gana šilti birželio orai ypač palankūs lapų septoriozei plisti. Todėl konsultantai ragina kviečių augintojus laiku panaudoti fungicidus, kurie apsaugotų augalus nuo šios bei kitų žalingų ligų. Mokslininkų bandymų duomenys rodo, kad išaugus kviečių vėliaviniam lapui, jeigu per 7 dienas pasėlis nenupurškiamas fungicidais, tai derliaus nuostoliai dėl septoriozės išplitimo gali būti labai dideli. Pradėjus kviečiams plaukėti, pasėliuose rekomenduojama panaudoti Librax kartu su kitais varpas nuo fuzariozės apsaugančiais produktais (pvz., Juventus).

Lauko dienos dalyviai apžiūri žieminių kviečių veislių kolekciją. Joje galima pamatyti tiek jau žinomas, tiek ir naujas veisles: Skagen, Rotax, Balitus, Etana, Ada, Famulus. Šiuo metų laiku labai aiškiai matosi veislių vegetacijos trukmė: ankstyvosios veislės jau išplaukėjusios, o vėlyvosios dar nevisiškai.

Viena naujausių ankstyvų veislių – Balitus. Šios austriškos veislės privalumai – labai aukštas derlingumo potencialas, nors ji yra ankstyva, ištvermingumas žiemą.

BASF konsultantas Vilius Venskutonis vasarinių rapsų pasėlyje pristato vadinamąją „švaraus lauko“ („Clear Field“) technologiją. Į šią technologiją įeina specialiai sukurta rapsų veislė, atspari imozamokso veikliajai medžiagai, ir BASF herbicidas. Auginant tokią veislę, pasėlis purškiamas specialiu herbicidu, kuris naikina įvairias, tame tarpe ir problemines piktžoles (garstukus ir pan.). BASF tikisi, kad jau šių metų rudenį toks herbicidas bus registruotas ir jį, auginant specialias, žymimas „CL“ raidėmis, veisles, bus galima naudoti rapsų pasėliuose. 

Vasarinių rapsų pasėliuose dabar tinkamas laikas panaudoti augimo reguliatorių Caryx. Jis pristabdo pagrindinio stiebo augimą, skatina gausesnį šoninių šakų formavimąsi, augalai būna stipresni, vienodo aukščio ir neišgula. O tai padidina derlingumo potencialą.

Šie ūkininko Petro Montvydo žirniai buvo pasėti labai anksti – kovo 30-ąją. Augalai jau suformavo žiedpumpurius, tuoj pradės žydėti. Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius, BASF konsultantai Vilius Venskutonis ir Roma Laurinkienė pataria žirnių augintojams pasėliuose panaudoti efektyvų fungicidą Signum, kuris apsaugo augalus nuo puvinių, taip pat saprofitinių grybelių, kurie gyvena ant žirnių stiebų. Pasėlis būna sveikesnis, derlingesnis, stiebai ilgiau išlieka statūs.

Vasariniai kviečiai Wicki, pasėti balandžio 8 dieną, priešsėlis buvo žirniai. Pasėlis nupurkštas augimo reguliatoriumi, herbicidais. Jau panaudotas ir fungicidas Capalo. Pasak konsultantų, šis fungicidas dvi savaites tikrai gerai apsaugos augalus nuo ligų. O po to rekomenduojama purkšti pasėlį fungicidais antrą kartą. Tuomet tiktų Librax, kuris apsaugos nuo žalingiausių lapų ligų, kartu pridėjus Juventus, kuris sustiprins apsaugą nuo varpų ligų. Vasarinių kviečių pasėliuose dėl palankių orų jau plinta amarai, lemai, todėl kartu prie fungicidų patariama įdėti ir insekticido.

Klaipėdos rajono ūkininkas Romas Orenius ir „Linas Agro“ vadybininkė-konsultantė Stanislava Šimkienė sutaria, kad tik bendras darbas padeda pasiekti gerų rezultatų.  

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką