Prasidėjo žiemkenčių pasėlių priežiūros darbai: ką reikėtų žinoti apie mikroelementus?

2019 04 05

Prasidėjo žiemkenčių pasėlių priežiūros darbai: ką reikėtų žinoti apie mikroelementus?

Kovo trečią dešimtadienį kai kuriuose laukuose jau matėme dirbančią žemės ūkio techniką. Pirmieji darbai prasidėjo sausesnėse priesmėlių žemėse: vienose iš jų buvo tręšiami žiemkenčių pasėliai, kitose purenamos dirvos vasarojaus sėjai. Matėme ir ankstyvus žieminių kviečių akėjimo darbus – taip ir pasėliai „iššukuojami“, dirvos paviršius supurenamas, ir sunaikinama dalis sudygusių piktžolių. Dėl to raginame ir kitus ūkininkus nuakėti žieminių javų, išskyrus rugių, pasėlius. Tačiau šiuo metu pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas žiemkenčių (javų ir rapsų) pavasariniam tręšimui.

Laiku patręšti pasėliai atneš didesnį derlių

Be vandens, saulės energijos ir iš oro gaunamo anglies dioksido, augalams reikia dar 14 mineralinių elementų, kuriais jie paprastai apsirūpina iš dirvožemio ir įvairių trąšų. Makroelementų – azoto (N), fosforo (P) ir kalio (K) – reikalingi gana dideli kiekiai. Šiek tiek mažiau svarbūs yra magnis (Mg), kalcis (Ca), natris (Na), chloras (Cl) ir siera (S). Mikroelementų – boro (B), vario (Cu), geležies (Fe), mangano (Mn), molibdeno (Mo) ir cinko (Zn) – reikia dar mažiau.

Siekiant aukšto derlingumo, svarbu atsižvelgti į visas technologines rekomendacijas ir laiku patręšti pasėlius tiek makro-, tiek mikroelementais.  Iš makro trąšų dažniausiai pasirenkamos azoto, o žieminiams migliniams javams ir žieminiams rapsams svarbios trąšos su siera. Pastarosios augalams pritrūkus, ją galima kompensuoti ir daugkartinių tręšimų per lapus metu, naudojant ypač koncentruotą skystą sieros produktą Thiomax Oil. Pirmajam tręšimui renkantis amonio salietrą ar KAS, taikykite vidutinę normą – 80-100 kg ha-1 azoto. Po 7-10 dienų reikėtų išberti ir trąšas su siera, amonio sulfatą, norma 150-200 kg ha-1 fiziniu svoriu arba 33-44 kg ha-1 azoto ir 36-48 kg ha-1 sieros. Likusią normos dalį (60-80 kg ha-1) reikėtų atiduoti bamblėjimo (javų) ar butonizacijos (rapsų) tarpsnių metu.

2018 metų rudenį dėl lėšų deficito ir kompleksinių NPK trąšų trūkumo rinkoje, kai kurie ūkiai prieš žieminių javų ir rapsų sėją skyrė sumažintas fosforo ir kalio trąšų normas. Šį pavasarį absoliučios žiemkenčių pasėlių dalies dabartinė būklė leidžia prognozuoti padidintus derlingumo dydžius, tačiau jų praktinei realizacijai nepakaks fosforo bei kalio. Todėl minėtuose pasėliuose šį pavasarį reikėtų papildomai išberti apie 100-200 kg ha-1 kompleksinės trąšos NPK 16-16-16. 

Tręšimas per lapus – vienas naudingiausių būdų

Augalų vegetacijos atsinaujinimo ir augimo paskatinimas prailgina augalų augimo periodą bei ženkliai padidina derlingumą. Tręšimai per lapus padeda suformuoti stipresnes šaknis, užtikrina geresnę mitybinę aplinką. Esant nepalankioms augimo sąlygoms, kuomet augalai patiria stresą, būtent taip galima sustiprinti augalus, subalansuoti ir užtikrinti  intensyvų jų augimą, pamaitinti. O pasėliuose, kuriuose formuojasi aukštas derliaus potencialas, mikroelementinės trąšos net ir palankiomis augimo sąlygomis – gyvybiškai būtinos normaliam augalų augimui ir vystymuisi.

Augalai dažnai nesugeba įsavinti mineralinių medžiagų per šaknis dėl įvairiausių sąlygų (sausra, drėgmės perteklius, rūgščios dirvos ir t.t.), todėl tręšimas per lapus – itin vertingas, o naudojant kokybiškus produktus yra labai aukštas efektyvumas. Kuo augimo sąlygos sudėtingesnės, tuo labiau šis tręšimo būdas atsiperka.

Kaip tręšiami žieminiai pasėliai?

Žieminių rapsų augalų pavasarinei vegetacijai atsinaujinus, jų pasėliai tręšiami per lapus mikroelementų ir biostimuliatorių Microfert 1,0 l ha-1 + Oligo Boron 1 l ha-1 + Thiomax Oil 3-5 l ha-1 + Karbamidas 10 kg ha-1 + Wilis NPK 3-5 kg ha-1 mišinio tirpalu. Darbinį tirpalą taip pat galima sudaryti ir iš šių preparatų: Fertiplius MGB 1,0 kg ha-1 + Magnio sulfatas 5 kg ha-1 + Starmax Mn 3-5 kg ha-1 + Oligo Boron 1,0 l ha-1. Taip tręšiant,  „prabudę iš žiemos miego“ augalai aprūpinami tiek biostimuliatoriais, tiek mineraliniais elementais, siekiant suaktyvinti ir pagreitinti žieminių rapsų vystymosi ir augimo procesus.

Žieminių kviečių pasėlių dabartinė būklė taip pat yra labai gera arba gera. Tačiau ne visi prieš sėją buvo patręšti optimaliomis fosforo bei kalio tręšimo normomis. Todėl tokius pasėlius balandžio pradžioje reikėjo papildomai patręšti 100-200 kg ha-1 kompleksine trąša NPK 16-16-16. Dar nevėlu tai padaryti ir dabar. Augalų vegetacijai pilnai atsinaujinus, galima pradėti pasėlių tręšimą per lapus. Darbinių tirpalų sudarymui naudojami gana panašūs preparatai, kaip ir žieminiams rapsams. Žieminių kviečių tręšimui per lapus siūlomi net trys sudėčių variantai. Pirma: Bratan Foliar 3-5 kg ha-1 + Microfert 1,0 l ha-1 + Thiomax Oil 3-5 l ha-1 + Karbamidas 10 kg ha-1. Antra: Wilis NPK 3-5 kg ha-1 + Microfert 1,0 l ha-1 + Thiomax Oil 3-5 l ha-1 + Karbamidas 10 kg ha-1. Trečia: Starmax Mn 3-4 l ha-1 + Microfert 1,0 l ha-1 + Karbamidas 10 kg ha-1 + Magnio sulfatas 4-5 kg ha-1.

Tręšimas per lapus: ką reikėtų žinoti apie naudojamus preparatus?

Microfert. Tai natūralios organinės trąšos ir biostimuliantas, kurio pagrindą sudaro amino rūgštys ir peptidai bei augalams reikalingi mikroelementai (Fe, Mn, B, Zn, Co, Mo). Sudėtyje esančių mikroelementų derinys padeda gydyti ir apsaugoti augalus nuo bet kokios rūšies chlorozės. Augalai tampa atsparesni ir lengviau išgyvena nepalankiomis sąlygomis, pavyzdžiui, sausros, dirvožemio druskingumo, šalčio, šerkšno, krušos. Pavasarį galime sulaukti sausros, tad šis preparatas padėtų sumažinti jos neigiamus padarinius. Be to, gydo užpuolus virusinėms ar grybelinėms ligoms – tai padeda sumažinti nuostolius, atsiradusius vėluojant fungicidų purškimams.

Oligo Baron. Skystos vienanarės mikroelemento boro trąšos, skirtos augalų profilaktiniam tręšimui ir jo poreikio tenkinimui. Preparatas naudojamas laistymui arba purškimui per lapus, pastebėjus boro trūkumą augaluose. Rapsai purškiami prasidėjus vegetacijai iki žydėjimo pradžios; kukurūzai – 4-8 lapelių fazėje; cukriniai runkeliai – 4-6 lapelių fazėje.

Thiomax Oil. Aukštos koncentracijos skystos sieros (S) trąšos su boru, molibdenu ir magniu, skirtos rapsams, cukriniams runkeliams, javams ir kitiems augalams tręšti per lapus profilaktiškai ir esant sieros trūkumui. Sudėtis subalansuota rapsų ir javų mitybos poreikiams, tačiau tinka ir kitiems augalams.

Wilis NPK. Aukštos kokybės fosforo ir 6 svarbiausių mikroelementų trąšos, skirtos įvairių augalų tręšimui per lapus.

Fertiplus MGB. Tai vandenyje tirpios organinės kilmės granulės (WDG), lengvai ir greitai augalų įsisavinamos, kurių pagrindą sudaro aminorūgštys ir oligopeptidai. Jose yra Mg, boro ir kitų mikroelementų, tinkamų cukrinių runkelių, rapsų ir javų tręšimui per lapus. Jas galima naudoti ir ekologiniuose ūkiuose.

Starmax Mn. Startinės trąšos su aukštu fosforo kiekiu javams, taip pat manganu (Mn) ir cinku (Zn). Tręšimui per lapus skirtas tirpalas maitina augalus nuo pat ankstyvų vystymosi stadijų, skatina šaknų sistemos augimą. Fosforas ir cinkas stiprina augalų šaknis, manganas gerina fotosintezės procesus. Javai per lapus tręšiami nuo krūmijimosi pradžios iki antrojo bamblio tarpsnio. Jei būtina, po 10-15 dienų purškimas pakartojamas. Norma 3-5 l ha-1, didžiausia tirpalo koncentracija – 2,5 %. Kukurūzai tręšiami nuo 4-6 lapų tarpsnio. Norma 3–5 l ha-1, didžiausia darbinio tirpalo koncentracija – 2,5 %.

BRATAN FOLIAR 18-18-18 + 3MgO + mikro. (2-5 kg ha-1) vandenyje tirpios NPK trąšos su mikroelementais augalų tręšimui per lapus arba laistymui. Jos pasižymi puikiu tirpumu vandenyje, yra parūgštintos, todėl lengvai augalų įsavinamos ir ypač efektyvios. Jų sudėtis: 

  1. Bendrasis azotas (N)                   18,0 %
  2. Nitratinis azotas (N-NO3)             5,1 %
  3. Amoniakinis azotas (N-NH4)        2,7 %
  4. Amidinis azotas (N-NH2)             10,2 %
  5. Fosforo pentoksidas (P2O5)*       18,0 %
  6. Kalio oksidas (K2O)**                   18,0 %
  7. Magnio oksidas (MgO)**                3,0 %
  8. Boras (B)**                                   96 mg/kg
  9. Varis (Cu), EDTA chelatas*         64 mg/kg
  10. Geležis (Fe), EDTA chelatas*      560 mg/kg
  11. Manganas (Mn), EDTA chelatas* 280 mg/kg
  12. Molibdenas (Mo)**                          40 mg/kg
  13. Cinkas (Zn), EDTA chelatas*          80 mg/kg

* tirpūs vandenyje ir neutraliame amonio citrate;

** visiškai tirpūs vandenyje.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką