Rapsų pasėliuose – anksčiau nematytas kenkėjas

2017 04 10

Rapsų pasėliuose – anksčiau nematytas kenkėjas

Kėdainių rajone „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai žieminių rapsų pasėliuose pastebėjo iki tol praktiškai nematytų pažeidimų: prie augalo šaknies kaklelio atsiradusių gumbelių. Jų viduje yra gelsvai balta lervutė, ruda galva. Tokių gumbų pastebėta tiek puikiai peržiemojusiuose rapsuose, tiek ir prastos būklės pasėliuose. Kai kuriuose laukuose pažeisti 3–4 augalai/m-2. Pažeidimai ne per visą lauką, o židiniais. Tai yra iki tol ūkių praktikoje mažai matyto kenkėjo – kopūstinio šakninio paslėptastraublio – tipiniai pažeidimai. Šis netikėtas „radinys“ rapsų pasėliuose paskatino plačiau supažindinti augintojus su minėtos rūšies paslėptastraubliu, o kartu priminti ir apie kitų rūšių paslėptastraublių daromą žalą bei apsaugos nuo jų būdus.

Ant rapso šaknies matosi išauga – gumbas. Tai yra iki tol augalininkystės praktikoje mažai paplitusio kenkėjo – kopūstinio šakninio paslėptastraublio pažeidimai.

Kenkia lervos

Dauguma augintojų žino, kad rapsams kenkia trijų rūšių paslėptastraubliai: kopūstinis stiebinis, rapsinis ir ankštarinis. Kaip atrodo jų pažeisti rapsai, taip pat aišku, ir daugelis ūkininkų savo pasėliuose juos yra matę. Rapsams kenkia paslėptastraublių lervos. Kurioje vietoje jos įsikuria, priklauso nuo kenkėjo rūšies.

Kopūstinio stiebinio paslėptastraublio lervutės gyvena rapsų lapkočių vidurinėse gyslose, taip pat ūgliuose. Jos ten išgraužia takus. Vienoje augalo vietoje gali kenkti kelios lervos. Jos maitinasi augaluose 23–25 dienas, t.y. iki rapsų žydėjimo pabaigos. Vėliau išlenda į paviršių ir dirvoje virsta lėliukėmis. Lervų pažeisti rapsai iš pradžių nesiskiria nuo sveikųjų, o vėliau stiebai pradeda gelsti ir linkti, nuo stipraus vėjo gali išlūžti.  

Rapsinio paslėptastraublio lervos irgi gyvena rapsų ūgliuose, tačiau arčiau žiedynų. Viename ūglyje gali būti daug lervų. Pažeisti žydinčių rapsų ūgliai deformuojasi, susiraito. Ant jų atsiranda netaisyklingos formos sustorėjimų, išlinkimų. Įtrūkę ūglio kraštai atsiskiria, dėl to ūglys tampa plokščias. Stipriai pažeisti rapsai žydi nevienodu laiku, nes išleidžia šoninių ūglių, kurie pražysta vėliau. Tokie rapsai ir noksta netolygiai. Bręstant rapsams, lervos nukrinta ant žemės ir dirvoje virsta lėliukėmis.

Ankštarinio paslėptastraublio lervos gyvena rapsų ankštarose. Vienoje ankštaroje gali būti kelios lervos. Jos maitinasi sėklų užuomazgomis ir augančiomis sėklomis. Viena lerva sunaikina 4–7 sėklas. Nokstančiose ankštarose lieka lervų, kuriose iškrenta į dirvą ir ten virsta lėliukėmis, išgraužtos angos. Per paslėptastraublio padarytas skylutes į ankštaras kiaušinėlius padeda ir ankštarinis gumbauodis. Jo lervos taip pat maitinasi rapsų sėklų užuomazgomis. Dėl to abiejų kenkėjų daroma žala tampa dar reikšmingesnė.

Įvairių šalių mokslininkai, tyrinėję paslėptastraublių plitimą rapsų pasėliuose, nustatė, kad dėl šių kenkėjų daromos žalos derlius gali sumažėti 20–30 proc. ar net daugiau.

Kaip minėta, jau pernai rudenį ir šiemet pavasarį „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai ir kai kurie ūkininkai savo laukuose rado dar vienos rūšies – kopūstinio šakninio paslėptastraublio (dar vadinamo ir šakniagumbiniu) – pažeistų augalų. Pažeidimai tipiški šios rūšies paslėptastraubliui – prie šaknies kaklelio matomos apvalios išaugos. Jas prapjovus, viduje randama balkšvų lervučių. Iš kiaušinėlių jos išsirito rudenį ir susiformavusiose šaknų išaugose peržiemojo. Vėliau jos išlįs į paviršių ir dirvoje virs lėliukėmis. Birželio mėnesį išsirita nauji vabalai. Literatūroje rašoma, kad lervų labiau pažeisti augalai, ypač, jeigu pasėlis silpnas, menkai patręštas, nepalankūs orai, blogiau auga ir prasčiau dera. Pavasarinės generacijos šakniniai paslėptastraubliai gali kenkti vasariniams rapsams.

Perpjauta rapso šaknis, kurios šonuose matosi šakninio paslėptastraublio padarytas pažeidimas – gumbas ir lerva jame.

LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. Roma Semaškienė teigia, kad ir į mokslininkus dėl šio kenkėjo jau rudenį kreipėsi nemažai rapsų augintojų. Tačiau išsamios informacijos apie kopūstinį šakninį (šakniagumbinį) paslėptastraublį nėra daug. „Sename augalų apsaugos vadove jis įvardintas kaip svarbus kenkėjas, bet anksčiau, sėjant insekticidu beicuotas rapsų sėklas, beveik neplito. Todėl apie jį informacijos buvo pateikiama mažai“, – pastebi mokslininkė.

Reikia naikinti vabalus

Rapsų viduje esančių lervų sunaikinti jau negalima. Todėl reikia naikinti paslėptastraublių vabalus, kai jų atsiranda pasėliuose, kol patelės dar nespėjo padėti į augalus kiaušinėlių. Visų rūšių paslėptastraublių vabalai yra labai panašūs. Nepatyrusieji, ne specialistai išoriškai jų gali net neatskirti. Vabaliukai maži, vos 3–3,5 mm ilgio, tamsiai pilki, tamsiai rudai ar melsvai juodi. Nelygu rūšis, šiek tiek skiriasi vabaliukų forma, atspalvis ir dydis. Tipiškas visų paslėptastraubių požymis – ilgas lenktas straubliukas.

Kopūstinis šakninis paslėptastraublis (Ceutorhynchus pleurostigma).

Skirtingų rūšių paslėptastraublių vabalai rapsuose pradeda migruoti skirtingu laiku. Kopūstinio stiebinio paslėptastraublio vabalų pasėliuose pradedama matyti anksti pavasarį, kai dirva įšyla iki +8–9 °C. Patelės deda kiaušinėlius rapsų stiebo ilgėjimo fazėje, pradėjus formuoti šoninius ūglius. Rapsinio paslėptastraublio vabalų pavasarį atsiranda, kai dirvos temperatūra 10 cm gylyje pasiekia +6 °C. Jų masinė migracija į rapsų pasėlius prasideda, kai oras sušyla iki +12 °C. Patelės deda kiaušinėlius nuo pumpurų susiformavimo iki rapsų žydėjimo pradžios. Ankštarinio paslėptastraublio vabalai į rapsus atskrenda žiedinių pumpurų formavimosi ir žydėjimo pradžioje, maitinasi kartu su rapsiniais žiedinukais. Kiaušinėlius deda į 1–3 cm ilgio ankštaras.

Norinti tiksliau nustatyti vabalų atsiradimo metą, augalų apsaugos agronomai rekomenduoja rapsų pasėliuose išdėlioti geltonos spalvos gaudykles. Tai – dubenėliai, į kuriuos įpilta vandens su kokiu nors lipniu priedu (lipnioji medžiaga, indų ploviklis), kad vabalai neišropotų. Gaudyklė statoma bent 10–20 m nuo pasėlio pakraščio, augalų augimo aukštyje. Nedideliuose laukuose pakanka vieno indo, o dideliuose reikėtų skirtingose vietose padėti kelis. Jeigu šiose geltonose gaudyklėse randama vabaliukų, vadinasi, jų pasėliuose jau yra, jie gali padaryti žalos. Reikia naudoti insekticidus.

Taip atrodo geltona kenkėjų gaudyklė rapsų pasėlyje. Tiesa, ji čia pastatyta per aukštai, reikėtų, kad būtų augalų augimo aukštyje, bet nepaslėpta, kad vabalai matytų geltoną, juos viliojančią spalvą.

Žinant kenkėjų vystymosi ciklą, pasirenkamas pasėlių purškimo insekticidais laikas. Pasak „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovo Andriaus Lukoševičiaus, nuo stiebinio ir rapsinio paslėptastraublių pirmą kartą turėtų būti purškiama jau dabar, atsinaujinus rapsų vegetacijai ir augalams pradėjus formuoti steibą bei šonines šakas. Tinka Fastac (0,2 l/ha) arba Karate Zeon (0,15 l/ha), kurių patogu įdėti į šiuo laiku pasėliuose naudojamus gaivinamuosius-maitinamuosius trąšų tirpalus. Kiti žieminių rapsų purškimo insekticidais laikotarpiai – stiebo ilgėjimo ir butonizacijos tarpsniai. Tuo laiku naikinami žiedinukai ir kiti kenkėjai. Naudojami Plenum (0,15 l/ha), Mospilan (0,2 l/ha) ar Proteus (0,75 l/ha), pastarasis insekticidas efektyvus ir nuo paslėptastraublių. Šie purškimai taip pat dažniausiai derinami su rapsų tręšimais per lapus.

Šakninio paslėptastraublio nauji vabalai išsirita birželį. Literatūroje rašoma, kad patelės kiaušinėlius į rapsų šaknies kaklelį padeda rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje. Išsiritus lervai, aplink ją ima augti gumbas. A. Lukoševičiaus nuomone, nuo šių kenkėjų padėtų apsisaugoti insekticidinis beicas. Tačiau EK uždraudus naudoti neonikotinoidų beicus, žieminių rapsų sėklos jais nebeicuojamos. Todėl, jeigu pasėliuose atsiranda šakninių paslėptastraublių, lieka vienas sprendimas – purkšti kontaktiniais insekticidais (Fastac – 0,2 l/ha arba Karate Zeon – 0,15 l/ha), kurie sunaikintų vabalus. Dr. R. Semaškienė rekomenduoja insekticidus naudoti, rudenį rapsams esant BBCH 12–19 fazėje, kai geltonoje gaudyklėje randami 2–3 vabalai per 3 dienas. Vasarinius rapsus nuo šakninio paslėptastraublio Lenkijoje rekomenduojama purkšti BBCH 20–29, bet pirmiausiai irgi reikia žiūrėti į gaudyklę.

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką