„Agronutrition“ trąšos – kad augalai būtų aprūpinti mikroelementais

2017 03 24

„Agronutrition“ trąšos – kad augalai būtų aprūpinti mikroelementais

Siekdami užauginti aukšto derlingumo javus, rapsus ir kitus augalus, šiuolaikiniai ūkiai jau neįsivaizduoja pasėlių priežiūros be mikroelementinių trąšų. Jų gamyba ir naudojimas yra viena labiausiai augančių pramonės bei žemės ūkio šakų. Praėjusį sezoną AB "Linas Agro" pradėjo prekiauti Prancūzijos lapų trąšų lyderės – kompanijos "Agronutrition" gaminamomis mikroelementų trąšomis. Rinkoje šios trąšos išsiskiria iš kitų itin didele koncentracija ir efektyvumu, konkurencinga kaina, jas paprasta panaudoti, nes yra skystos.

Auganti rinka

Kovo 21 dieną mūsų šalyje lankėsi "Agronutrition" prekybos vadovas Baltijos šalims ir Skandinavijai Valentin Bergeon, kuris "Linas Agro" vadybininkams-konsultantams pristatė kompanijos veiklą ir supažindino su gaminama produkcija bei jos panaudojimo ypatumais. Tai – jau antrasis svečio vizitas Lietuvoje.

1969 metais įkurta "Agronutrition" šiuo metu priklauso pasaulyje gerai žinomos kompanijos "De Sangosse" grupei. Jos veiklos sritys apima lauko ir sodo augalų sveikatingumą (augalų apsaugą), biokontrolę, sėklininkystę ir kt. Gaminamos lipniosios medžiagos, lapų trąšos, biopreparatai, pesticidai. Kompanija turi dukterinių įmonių 15-koje pasaulio šalių. "De Sangosse" grupės apyvarta 2016 m. siekė 360 mln. eurų, iš kurių 20 proc. teko būtent lapų trąšoms. Grupės įmonėse dirba 9 tūkst. žmonių. "Agronutrition" produkcija parduodama daugiau kaip 50-tyje pasaulio šalių.

"Agronutrition" produkcija gaminama 3-uose fabrikuose Prancūzijoje, po vieną gamyklą įmonė turi JAV ir Argentinoje. O pernai nupirkta šeštoji gamykla Ispanijoje. Po šio įsigijimo „Agronutrition“ metinė apyvarta išaugo iki 100 mln. eurų, o darbuotojų skaičius – iki 200.

"Agronutrition" atstovas Valentin Bergeon (kairėje) ir AB "Linas Agro" pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas.

Vienos pigiausių trąšų

Per 15 metų „Agronutrition“ gaminamų produktų pavadinimų ir rūšių skaičius išaugo nuo 40 iki 150. Prancūzijoje esančiuose fabrikuose gaminamos koncentruotos suspensijos, mineraliniai tirpalai, koncentruotos emulsijos, mikrogranulės, kristalinės trąšos (milteliai). Kompanija turi tris modernias laboratorijas (dirvos biotechnologijų, mineralinės ir organinės chemijos), atliekama daugybė tyrimų tiek laukuose, tiek laboratorijos sąlygomis. Tikslas – sukurti veiksmingus ir stabilios sudėties produktus, kad jie būtų efektyvūs, gerai pasisavinami augalų, kuo ilgiau išsilaikytų ant lapų.

Skirtingiems produktams naudojamos skirtingos žaliavos (laisvosios amino rūgštys, jūros dumblių ekstraktai, huminės rūgštys, baltymų ekstraktai ir pan.). Nuo pat gamybos pradžios labai griežtai kontroliuojama žaliavų kokybė, nes siekiama, kad produktuose tolygiai pasiskirstytų elementai, kad nepakistų jų sudėtis, kad nebūtų išsisluoksniavimų ir pan. Priklausomai nuo produktų rūšies, jiems suteikiama net 18–36 mėnesių garantija. Po pagaminimo trejus metus laikomi pavyzdžiai, kad būtų galima bet kada patikrinti produktų stabilumą.

Europos, tame tarpe ir Lietuvos, rinkoje platinamos tik Prancūzijoje pagamintos trąšos. Vienintelė „Agronutrition“ trąšų platintoja Lietuvos rinkoje yra AB „Linas Agro“. Mūsų ūkiuose taikomoms javų, rapsų ir kitų augalų technologijoms yra parinktos reikalingiausios, efektyvios skystos mikroelementų trąšos: Actiflow MCZ, Actiflow Mn 560, Actiflow Zn 680, Starmax Mn, Boronia Mo 6. Pagal 1 gramo veikliosios medžiagos kainą šios trąšos yra vienos pigiausių mikroelementinių trąšų rinkoje. 

"Agronutrition" produktų pasiūla "Linas Agro" klientams

Trys svarbiausi mikroelementai

Praėjusį sezoną vienas populiariausių produktų buvo Actiflow MCZ, kuriuo ūkiai dažniausiai tręšė žieminius kviečius. Tai – didelės koncentracijos mangano, vario ir cinko skystos trąšos. "Šios trąšos duoda ilgalaikį ir stabilų poveikį, turi žalinimo efektą, nebūna augalų apnuodijimo atvejų", – apie jų ypatumus pasakojo V. Bergeon. Toks poveikis pasiekiamas dėl trąšose esančių veikliųjų medžiagų specialios formuliacijos. Yra žinoma, kad per didelis mikroelementų kiekis gali apnuodyti augalus. Tuo tarpu naudojant „Agronutrition“ pagamintas trąšas, veikliosios medžiagos į augalus patenka pamažu. Šitaip užtikrinamas ilgalaikis efektyvumas ir nebūna toksinio poveikio.

Actiflow MCZ galima tręšti per lapus kviečius, kukurūzus, bulves, žirnius, pupas, cukrinius runkelius. Bendroji norma – 1–2 l/ha, maksimali galima tirpalo koncentracija – 2 proc. Javų pasėliuose jas galima purkšti nuo krūmijimosi pabaigos iki bamblėjimo fazės. Kukurūzai, cukriniai runkeliai pirmą kartą tręšiami, augalams turint 6–8 lapelius, ankštiniai – augalams esant 5–15 cm aukščio. Vėliau, jeigu reikia, tręšimai kartojami kas 2–3 savaites.

Didžiausios koncentracijos mangano trąša

Actiflow Mn 560 yra didžiausios koncentracijos rinkoje mangano trąša (net 560 g/l mangano), skirta visiems augalams, esant šio elemento trūkumui ir profilaktiškai. Produkte esantis manganas lėtai atsipalaiduoja ir turi ilgalaikį poveikį. Kai augalai aprūpinti reikiamu mangano kiekiu, jie gali geriau įsisavinti ir azotą, dėl to didėja chlorofilo gamyba. Dažniausiai tręšiami kviečiai, kukurūzai, žirniai, pupos, cukriniai runkeliai, rapsai, bulvės, vaismedžiai. Bandymų rezultatai parodė, kad šia trąša nupurkšti kviečiai, praėjus 15 dienų po tręšimo, turėjo didesnį lapų plotą ir daugiau biomasės. O tai savo ruožtu turi įtakos ir didesniam derlingumui.

Actiflow Mn 560 norma javams – 1 l/ha, galima tręšti nuo 2 lapelių tarpsnio iki bamblėjimo pradžios. Norma ankštiniams augalams – 0,5–1 l/ha, galima tręšti nuo kelių lapelių tarpnio iki butonizacijos pradžios. 

Cinkas – ne tik kukurūzams

Actiflow Zn 680 – cinko trąša, kuri Europoje registruota ir ekologiniams ūkiams. Cinkas labai reikalingas augalų augimo hormonams. Šiuo mikroelementu per lapus tręšiami kukurūzai, linai, žirniai, pupos, vaismedžiai. Norma – 0,5–1 l/ha. Cinko ypač reikia kukurūzams. Pasak V. Bergeon, Prancūzijoje taip pat taikoma technologija, kai Actiflow Zn 680 trąšų kas antrus metus išpurškiama ant dirvos (3 l/ha) prieš augalų sėją arba iš karto po jos. Šitaip dirvos praturtinamos minėtu mikroelementu.

Augalų šaknims vystyti

Starmax Mn – tai startinės trąšos javams su dideliu kiekiu fosforo ir mangano. Jose dar yra azoto, cinko ir sieros. Visų šių elementų derinys skirtas augalų šaknynui greičiau vystytis. Pasak V. Bergeon, dažnai susidaro nepalankios sąlygos augalams įsisavinti fosforą iš dirvožemio. Tai – per žema dirvos temperatūra, netinkamas pH, labai smulkios dirvožemio dalelės (molis), mažas organinių medžiagų kiekis. O per lapus fosforas yra įsisavinamas net 20 kartų efektyviau negu per šaknis, nes eleminuojami limituojantys faktoriai. Todėl tręšti per lapus Starmax Mn labai efektyvu. Šios trąšos yra rūgštinės, todėl labai tinka maišyti su augalų apsaugos produktais, kurie dažniausiai sukuria šarminę terpę, ir dėl šios priežasties ženkliai krenta jų efektyvumas. Parūgštintą tirpalą dėl skirtingų mikroelementų ir lapo krūvių augalai gerai pritraukia prie lapų paviršiaus ir greičiau pasisavina jame esančias medžiagas.

Starmax Mn naudojamos javams, kukurūzams, rapsams tręšti. Norma – 3–4 l/ha. Javai pavasarį tręšiami nuo krūmijimosi pradžios, rapsai – stiebo ilgėjimo pradžioje, kai tik galima įvažiuoti į dirvą. Po to galima tręšti, jeigu reikia, kas 15 dienų.

Kai reikia boro

Boronia Mo 6 – visiems augalams tinkanti boro ir molibdeno trąša. Jos sudėtyje boras yra geriausiai augalų įsisavinamoje formoje. Produktas taip pat turi lignosulfonato, kuris pagerina prikibimą, mažina nutekėjimą nuo lapų, turi drėkinimo efektą, neleidžia veikliajai medžiagai susikristalizuoti, sumažina apdeginimų riziką. Tokiu būdu augalai pasisavina net daugiau kaip 90 proc. boro. 

Prancūzijoje ūkiai Boronia Mo 6 purškia ir ant lapų, ir ant dirvos. Rapsams naudojama 3 l/ha: 1–2 kartus rudenį, po to pavasarį stiebo ilgėjimo fazėje ir prieš žydėjimą. Cukriniams runkeliams naudojama 3 l/ha norma (maksimali tirpalo koncentracija – ne didesnė 1,5 proc.), kai augalų lapai uždengia eilutes. Ankštiniams – 1 l/ha (maksimali tirpalo koncentracija – ne didesnė 0,5 proc.), kai augalai turi 5–6 lapus, iki žydėjimo pradžios. Boronia Mo 6 galima maišyti su visais pesticidais. Darant mišinius, šią trąšą į purkštuvą rekomenduojama pilti paskutinę.

Kitas „Agronutrition“ mikroelementines trąšas irgi galima maišyti su daugeliu pesticidų. Jeigu dėl maišymo ar naudojimo kyla klausimų, visuomet galima pasikonsultuoti su „Linas Agro“ vadybininkais-konsultantais.

 

"Agronutrition" atstovas Valentin Bergeon (dešinėje) „Linas Agro“ specialistams parodė, kur galima rasti išsamios informacijos apie lapų trąšų ir augalų apsaugos produktų maišymo suderinamumą.

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką