Agrotechnikos pokyčiai 2017 metų gegužės mėnesį

2017 04 26

Agrotechnikos pokyčiai 2017 metų gegužės mėnesį

Sinoptikai pakeitė gegužės orų prognozes. Anksčiau jie sakė, kad minėtą mėnesį, panašiai kaip ir balandį, vyraus vėsūs ir lietingi orai. Šią savaitę (04.24) jau žadama 3–5 °C šiltesnė (15–25 °C) ir su nuosaikiais krituliais gegužė. Jei prognozės pasitvirtins, tai ne tik dirvos greičiau pradžius, išaugs sėjos darbų našumas, bet suintensyvės ir neseniai pasėtų vasarojaus sėklų dygimas, jau sudygusių augalų augimas bei vystymasis. Sustiprės ir žiemkenčių augimas bei vystymasis.

Nebuvo palankių orų pasėliams purkšti

Tačiau, jei šiltų orų prognozės išsipildys, kai kuriuose šalies regionuose dėl sumažėjusio kritulių kiekio ir karščio galimos nedidelės sausros. Žinoma, jos labiau tikėtinos smėlio, priesmėlio ir durpžemių dirvose, nes priemolių ir molių žemėse yra sukauptos didelės drėgmės atsargos, kurių turėtų pakakti visai gegužei. Be to, šį mėnesį prognozuojamos 8–12 lietingos dienos.

Orų sąlygų pokyčiai beveik visada keičia ir sėjos bei pasėlių priežiūros darbus. Jau nebetinka ankstesnė rekomendacija, kurioje siūlėme mažinti vasarinių javų sėklų įterpimo į dirvą gylį bei didinti sėklų normas. Dabar vėl galioja klasikinės rekomendacijos (www.rapsai.lt).

Ypač koreguoti agrotechniką reikės gegužės antroje pusėje, kai bus sudygę beveik visi pavasario sėjos augalai, o žiemkenčių pasėliai ruošis plaukėjimo tarpsniui. Tada vėl bus labai efektyvūs tręšimai per lapus trąšų ir biostimuliatorių tirpalais, neužmirštant fungicidų ir insekticidų. Dabar, orams pagerėjus, reikėtų baigti žieminių javų pasėlių purškimus tiek trąšų, tiek biostimuliatorių ar augimo reguliatorių tirpalais. Jeigu reikia, naudojame ir herbicidus.

Dėl šaltokų ir lietingų balandžio orų nepavyko žiemkenčių pasėlių patręšti per lapus trąšų ir biostimuliatorių tirpalais, taip pat nebuvo palankių dienų purkšti pasėlius augimo reguliatoriais, herbicidais. Dėl to, orams pagerėjus, skubėkite atlikti vėluojamus pasėlių priežiūros darbus žiemkenčių pasėliuose.

Ankstyvasis pavasaris, kuris tęsėsi nuo kovo pradžios iki balandžio trečios dekados, turėjo specifinės įtakos tiek žiemkenčių pavasarinės vegetacijos atsinaujinimui, tiek augalų pirminiam augimui bei vystymuisi ir pasėlių pirminės priežiūros darbams. Dėl šaltokų ir lietingų orų nepavyko žiemkenčių pasėlių patręšti per lapus trąšų ir biostimuliatorių tirpalais, taip pat beveik nebuvo palankių dienų purkšti pasėlius augimo reguliatoriais, herbicidais. Dėl to, orams pagerėjus, skubėkite atlikti vėluojamus pasėlių priežiūros darbus žiemkenčių pasėliuose. Galimi tokie purškimo variantai:

  • Žieminiai rapsai:
  1. Augimo reguliatorius Caryx (0,7–1,0 l ha-1) + biostimuliatorius Microfert (1,0 l ha-1) + trąšos Bratan Foliar (4–5 kg ha-1) + Oligo Ranau (1,0 l ha-1);
  2. Caryx (0,7–1,0 l ha-1) + trąšos Oligo Boron (1,0 l ha-1) + Oligo Ranau (1,0 l ha-1) + Bratan Foliar (4–5 kg ha-1) + Magnio sulfatas (3 kg ha-1).
  • Žieminiai kviečiai:
  1. Augimo reguliatoriai Moddus Start (0,2 l ha-1) + Cycocel (0,5 l ha-1) + trąšos Actiflow MCZ (1,0 l ha-1) + Bratan Foliar (3–5 kg ha-1) + biostimuliatorius Microfert (1,0 l ha-1);
  2. Herbicidai Avoxa + Cleave (0,8 l ha-1) + trąšos Oligo Brava (1 l ha-1) + Microfert (1,0 l ha-1) + Ubinas NPK (3-5 kg ha-1) + Magnio sulfatas (3 kg ha-1);
  3. Herbicidai Avoxa + Biathlon (0,05 kg ha-1) + trąšos Oligo Brava (1 l ha-1) + Microfert (1,0 l ha-1) + Ubinas NPK (3–5 kg ha-1) + Magnio sulfatas (3 kg ha-1).
  • Žieminiai miežiai:
  1. Augimo reguliatoriai Moddus Start (0,3 l ha-1) + Cycocel (0,5 l ha-1) + trąšos Actiflow MCZ (1,0 l ha-1) + Bratan Foliar (5 kg ha-1) + Microfert (1,0 l ha-1);
  2. Herbicidai Biathlon (0,05 kg ha-1) + Axial (0,7 l ha-1) + trąšos Starmax Mn (4–5 l ha-1) + Microfert (1,0 l ha-1).

Sėjos tempai

Šį pavasarį dėl nepalankių balandžio orų lėtokai vyko vasarojaus sėja. Iki balandžio 20 dienos Lietuvoje buvo pasėta tik apie 35 % planuojamo vasarojaus ploto. Šį rodiklį palyginome su 2007-2016 metų sėjos tempų vidurkiu minėtai datai. Šiek tiek nustebome, kad šių metų sėjos tempas labai mažai skiriasi nuo 10 metų vidurkio. Taigi, peikti šį pavasarį lyg ir neturime teisės, nes nėra „įrodomų įkalčių“. Jis tik nepateisino mūsų lūkesčių – daug anksčiau pradėti ir baigti pavasario sėją.

Be abejo, skirtinguose šalies rajonuose ar net kaimynystėje esančiuose ūkiuose sėjos darbų tempai gali būti labai nevienodi. Lietuvoje jau yra pavienių ūkių, kurie iki balandžio 25 dienos baigė vasarinių javų sėją. Tačiau yra ir tokių smulkesnių ūkių, kurie dėl perteklinės dirvožemių drėgmės dar net nepradėjo sėjos arba nesiryžo sėti į šlapokas žemes. Neskubėjo sėti ir maži ūkiai, kurių šeimininkai prastai žino agrotechnikos taisykles.

Šilti orai būtų dovana

Gegužės pirmos dekados viduryje laukiama ilgalaikės šilumos banga būtų tikrai netikėta „dangaus dovana“ ūkininkams. Įrodyta, kad cukrinių runkelių, vasarinių ir žieminių kviečių, vasarinių miežių fotosintezės intensyvumas nuosekliai didėja, šylant orams iki +22–24 °C. O kukurūzų, pupų ir grikių fotosintezė intensyvėja net iki +25–28 °C orų temperatūros. Tačiau fotosintezės produktyvumo (sausųjų medžiagų prieaugis) didėjimas dar priklauso nuo augalo aprūpinimo visais jam reikalingais elementais. Esant nors vieno elemento santykiniam trūkumui, pasireiškia atitinkamo laipsnio minimumo dėsnis. Apie jį ūkininkai gerai žino. Vadinasi, pakartotiniai antžeminiai tręšimai azotu, tręšimai per lapus makro- ir mikroelementais šį gegužės mėnesį bus labai svarbūs. Apie šiuos tręšimus ir jų normas, o taip pat, kokias trąšų formas pasirinkti, atsižvelgiant į augalų rūšį, jau ne kartą rašyta www.rapsai.lt.

Ką reiškia šiluma augalų augimui ir vystymuisi? Fiziologiniai tyrimai rodo, kad orų temperatūrai pakilus vienu laipsniu, šilumamėgių javų (vasariniai kviečiai, miežiai, pupos ir grikiai) fotosintezės produktyvumas vidutiniškai padidėja apie 2–5 %, priklausomai nuo drėgmės režimo dirvožemiuose. Taigi, turime realią progą (jei nesukliudys nenumatyti veiksniai) 2017 metais išauginti bent 10–15 % didesnius kultūrinių augalų derlius, palyginus su daugiamečiais vidurkiais. Šiam tikslui pasiekti būtina sąlyga – nedaryti grubesnių agrotechninių klaidų pasėlių priežiūroje ir 10–20 % padidinti azoto trąšų normas.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką