Ar trąšų mažinimas gali būti ekonomiškai naudingas?

2021 09 27

Ar trąšų mažinimas gali būti ekonomiškai naudingas?

Teigiamas tręšimo poveikis augalams buvo pastebėtas dar neatmenamais laikais, kai pasėliai buvo tręšiami mėšlu, medžių pelenais arba auginami užliejamose pievose, kur buvo gausu įvairių organinių ir mineralinių medžiagų. Nors žemdirbyste užsiimantys žmonės suprato, kad pasėlių tręšimas didina jų derlingumą, tačiau ilgus šimtmečius nežinojo, kodėl taip yra. Ir tik 1840 m. vokiečių mokslininkas Justus Von Liebigas padarė pirmuosius atradimus, kad normaliam augalų augimui yra būtini 10 elementų, iš kurių svarbiausi yra azotas, fosforas ir kalis (NPK).

Per pastaruosius 200 metų įvyko daug pokyčių, mokslas pasiekė daugybę laimėjimų. Tai leido labai aiškiai nustatyti, kokie makro- ir mikroelementai yra būtini normaliam augalų augimui, kokiuose procesuose kiekvienas jų dalyvauja ir koks tiksliai kiekis reikalingas, norint užauginti planuojamą skirtingų augalų derlių. Tačiau ir šiomis dienomis vyksta daugybė diskusijų, kokiomis trąšų normomis tręšti skirtingus pasėlius, nes kiekvienas laukas turi skirtingą granuliometrinę sudėtį, skirtingą organinių ir mineralinių medžiagų, humuso kiekį, drėgmės išlaikymo galimybes ir t. t. Lygiai taip pat yra svarbūs ir dirvožemio gyvieji organizmai, kurie dalyvauja dirvodaros procesuose. Visa tai nulemia trąšų efektyvumą ir jų naudojimo poreikį.

Pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje nuolat ir intensyviai buvo tobulinamos įvairių augalų auginimo technologijos ir didžioji dalis ūkininkų jau yra įdiegę jų laukuose tinkamiausias auginimo technologijas. Tačiau 2021 m. ypač išaugus įvairių žaliavų kainoms bei susiformavus jų deficitui pasaulio mastu, azoto, fosforo ir kalio trąšos tapo brangesnės, nei buvo bet kada anksčiau. Nors trąšų nauda yra nenuginčijama pasėlių derlingumui, tačiau išaugusios kainos verčia kritiškai vertinti trąšų naudojimo ekonominį efektyvumą. Tai labai sunkus sprendimas, nes, mažinant investicijas į pasėlių priežiūrą, mažėja rizika patirti nuostolį. Tačiau mažėja ir pasėlių derlingumas, o tai didina būsimos produkcijos savikainą bei mažina ūkio pelningumą.

Vis dėlto labai padidėjusios trąšų kainos paskatino dalį ūkininkų jau šį rudenį sumažinti priešsėjinio tręšimo NPK trąšomis normas. Kyla natūralus klausimas: kaip tai paveiks pasėlių kokybę?

Vertinant tręšimo įtaką augalams, svarbu suprasti, kad augimo sąlygas augalams nulemia ne tręšimo norma, apie kurią daug kalbama, o augalams prieinamų elementų kiekis dirvožemyje, nuo kurių ir priklauso augalų augimo intensyvumas. Yra net keletas faktorių, kurie nulemia augalų mitybos aplinką ir augimo sąlygas:

  • dirvožemyje esantis elementų kiekis ir jų forma, kurią augalai gali įsisavinti;
  • tręšimo norma, kuri papildo elementų kiekį dirvožemyje, kuriuos gali įsisavinti augalai;
  • dirvožemio pH, nuo kurio priklauso skirtingų elementų pasisavinimo iš dirvožemio efektyvumas;
  • gamtinės sąlygos, nuo kurių taip pat labai priklauso skirtingų elementų pasisavinimo efektyvumas.

Vadinasi, jeigu dirvožemis yra turtingas svarbiausių elementų ir turime palankias sąlygas augalams augti, net mažesnės trąšų normos naudojimas pirmaisiais metais neturėtų reikšmingai pabloginti pasėlių būklės. Bet jei dirvožemis yra lengvi priesmėliai, kuriuose mažai mineralų ir organinių medžiagų, žema dirvožemio temperatūra, rūgštūs arba šarminiai dirvožemiai, drėgmės trūkumas ar jo perteklius, visa tai sunkina mineralų įsisavinimą ir blogina augalų augimo sąlygas. Todėl mažinant tręšimą NPK trąšomis, ypač žemesnio boniteto balo laukuose, būtina ieškoti būdų, kaip pagerinti augalų augimo sąlygas, kad pasėliai užaugintų pakankamą masę, gerai pasiruoštų žiemoti, o pavasarį su didele energija pradėtų vegetaciją ir užaugintų gausų derlių. Visa tai priklauso nuo augalui prieinamų maisto medžiagų kiekio ir ligų bei kenkėjų išplitimo intensyvumo.

Kaip pagerinti augalų mitybą?

Svarbiausiais augalų augimo etapais augalus pamaitinti galima tręšiant per lapus tuo metu kritiškai svarbiais elementais. Tai greitas ir efektyvus elementų atidavimas, kuriuos augalas pradeda naudoti jau kelios valandos po purškimo, jis nepriklauso nuo gamtinių sąlygų. Ankstyvuose tarpsniuose augalams ypač svarbus lengvai prieinamas fosforas, todėl pasėliuose kartu su augalų apsaugos produktais galima išpurkšti ir fosforo trąšas „Starmax Mn“ (1–2 l/ha-1) arba „Wilis NPK“ (2–5 kg/ha-1). Tręšiant per lapus „Bratan Foliar“ (2–5 kg/ha-1) arba „Ubinas NP“K (2–5 kg/ha-1) trąšomis, augalai aprūpinami visais azoto, fosforo ir kalio elementais. Tai ypač geras sprendimas, kai dirvožemyje gausu judriojo fosforo, judriojo kalio ir azoto, bet trumpuoju periodu augalai negali jo įsisavinti dėl sausros, žemos temperatūros, žemo pH ar pan. Šios trąšos yra visiškai tirpios vandenyje ir lengvai augalų įsisavinamos per lapus.

Ilgalaikiai sprendimai, gerinantys augalų mitybą

Siekiant ilgalaikio poveikio augalų mitybos aplinkai pagerinti, ypač kai mažinamos priešsėjinio NPK tręšimo normos, augalus efektyviai aprūpinti svarbiausiais elementais padeda mikroorganizmų „Biomas Grow“ (0,1 l/ha-1) naudojimas. Jo sudėtyje esantys mikroorganizmai dirvoje esantį netirpų fosforą ir kalį paverčia į augalams prieinamą formą. Mikroorganizmai gyvena ir dauginasi augalų šaknų zonoje, todėl sinergijoje su augalo šaknimis aprūpina augalus svarbiausiais elementais, kurie turi labai stiprų biostimuliacinį poveikį augalų šaknų sistemos formavimui ir vėliau visos antžeminės augalų masės augimui. Taip pat fiksuoja atmosferos azotą ir kaupia jį dirvoje organine forma, kuri yra saugi dėl išplovimo rizikos. „Biomas Grow“ turėtų būti išpurškiamas pasėliuose, kai jie sudygsta – nuo 1 lapelio tarpsnio iki tol, kol lapais uždengia dirvos paviršių. Jis gali būti maišomas su trąšomis ir augalų apsaugos produktais, todėl galima maišyti ir išpurkšti su bet kuriuo važiavimu purkštuvu į žieminių rapsų ar žieminių javų pasėlius. „Biomas Grow“ gerina dirvos struktūrą, drėgmės režimą ir svarbiausia, kad mikroorganizmai, keičiantis gamtinėms sąlygoms bei dirvožemio būklei, augalams užtikrina stabiliai geras mitybos sąlygas. Tai labai pagerina pasėlių būklę net esant sudėtingoms gamtinėms sąlygoms.

Naudojant mažesnes NPK tręšimo normas, trąšų efektyvumą vidutiniškai 23 proc. galima padidinti ant pasėlių išpurškus mikroorganizmų produktą „Biomas Grow“ (0,1 l ha-1), kuris keičia augalų augimo sąlygas.

Pasėlius galima tręšti ir naujos karto trąšomis „BIO Mineral“. Tai didelės koncentracijos azoto, fosforo ir kalio trąšos, apveltos jų prieinamumą augalui didinančiais mikroorganizmais Bacillus Megaterium ir Bacilus Subtillis. Šie mikroorganizmai, įterpti į dirvą kartu su trąšomis, ne tik atpalaiduoja dirvožemyje esantį netirpų fosforą ir kalį, bet kartu neleidžia į netirpius junginius sujungti trąšose esančius elementus. Todėl augalai turi didesnį kiekį lengvai prieinamų elementų, kurie leidžia augalams suformuoti didesnę šaknų sistemą, būti sveikesniems, sukaupti daugiau sausų medžiagų ir taip maksimaliai sėkmingai pasiruošti žiemoti.

Ar galima padidinti augalų atsparumą ligų užkratui?

Daugelis ligų pradų gyvena dirvožemyje. Nuo dirvožemio būklės, jo fitosanitarinių savybių priklauso, su kokiomis problemomis susidurs augalai. Susiklosčius palankioms patogenų plitimui sąlygoms, jie ima sparčiai daugintis ir išplinta pasėliuose, kuriuose vėliau pažeidžia augalus. Vienas iš būdų pagerinti augalų augimo sąlygas dėl neigiamo ligų poveikio – jų pasėliuose išpurkšti mikroorganizmų produktą „Biomas Protect“ (0,1 l ha-1). Šio produkto sudėtyje yra net trijų rūšių bakterijos, kurios dirvožemyje augalų šaknų zonoje slopina patogenų gyvybingumą ir paplitimą. Jos gerina dirvožemio fitosanitarines savybes, didina augalų imunitetą ligų pradams, todėl pasėliai yra sveikesni ir mažiau pažeidžiami įvairių ligų. Šie mikroorganizmai didina augalų atsparumą ir neigiamiems aplinkos veiksniams, tokiems kaip sausra, temperatūros svyravimas, per didelis drėgmės kiekis ir t. t. Sveikesnis dirvožemis, sveikesni ir jame augantys augalai.

„Biomas“ mikroorganizmų naudojimo technologija

„Biomas“ mikroorganizmus naudoti yra patogu ir paprasta. Šių produktų sudėtyje esančios bakterijos yra sporų formos, todėl juos galima maišyti su pesticidais ir trąšomis. Juos reikia išpurkšti ankstyvuose augalų vystymosi tarpsniuose, kad kuo ilgesnį laiką padėtų augalams sėkmingai augti.

Kaip naudoti „Biomas“ produktus žiemkenčių pasėliuose:

  • Pirmiausia, po derliaus nuėmimo, šiaudų humifikacijai pagerinti prieš skutimą ant šiaudų ir ražienų turėtų būti išpurškiamas „Biomas Organic“ (0,1 l ha-1). Šiaudai ir visa kita šalutinė produkcija yra vertinga trąša, o „Biomas Organic“ padeda išnaudoti organines liekanas formuodamas dirvožemyje humusą bei gerindamas fitosanitarines savybes.
  • Kitas žingsnis pasėliams sudygus – pasėlių purškimas mikroorganizmais, kurie gerina augalų mitybos sąlygas ir fitosanitarines dirvožemio savybes, todėl labai pagerėja augalų augimo sąlygos. Mikroorganizmus „Biomas Grow“ (0,1 l ha-1) ir „Biomas Protect“ (0,1 l ha-1) galima išpurkšti kartu maišant su augalų apsaugos produktais ar trąšomis, skirtomis tręšti per lapus.
  • Pavasarį rekomenduojama pakartoti purškimą „Biomas Grow“ (0,1 l ha-1), kad pagerėtų augalų šaknų regeneracijos procesas ir būtų užtikrintos geresnės augalų mitybos bei augimo sąlygos per visą jų vegetacijos periodą.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką