Augalininkystės aktualijos 2017 m gegužės pirmoje pusėje: žiemkenčių pasėliai

2017 05 08

Augalininkystės aktualijos 2017 m gegužės pirmoje pusėje: žiemkenčių pasėliai

Galime pasidžiaugti, kad žiemkenčių – javų ir rapsų – pasėliai yra tikrai geresni nei buvo 2016 metais. Dabar svarbu tinkamai juos prižiūrėti, kad išsaugotume augalų derlingumo potencialą.

Žieminiai rapsai

Ne mažiau, kaip 65-70 % jų pasėlių galima įvertinti, kaip labai gerus. Likusieji įvairios būklės, pradedant gerais ir baigiant silpnais, dėl kurių ūkininkai dar nėra galutinai apsisprendę, ar juos palikti tolesniam auginimui. Praėjusi žiema ir šis pavasaris mums sudarė sąlygas pamatyti rapsų agrotechnikos pokyčių įtaką jų faktinei būklei. Didžiausią įtaką dabartinei žieminių rapsų būklei turi jų sėjos data, tręšimo intensyvumas ir dirvožemių našumas. Gerai matosi ir pasėlių purškimų augimo reguliatoriumi Caryx (0,7-1,0 l ha-1), mikroelementais ir biostimuliatoriais Microfert (1,0 l ha-1) + Oligo Boron (1,0 l ha-1) + Oligo Ranau (0,5-1,0 l ha-1) + Bratan Foliar (4 kg ha-1) įtaka. Pavyzdžiui, ankstyvos sėjos (iki 08.20 d.) rapsai balandžio pabaigoje jau turėjo iki 35-40 cm ilgio stiebą. Jo centriniame žiedyne buvo net iki 75-85 vnt. žiedpumpurių, kurie tuo metu buvo VII organogenezės etapo pradžioje. O stiebo lapų pažastyse buvo susiformavę iki 7-10 šalutinių 3-5 cm ilgio ūglių (VI organogenezės etapas) su savo būsimais žiedynais. Vidutiniškai augale buvo rasta apie 450-500 vnt. žiedpumpurių arba jų užuomazgų. Tai - geras augalo būsimo produktyvumo rodiklis. Esant palankioms augimo sąlygoms ir tinkamai agrotechnikai, iš tokių pasėlių hektaro bus nesunku gauti 5,5 ir daugiau tonų sėklų.

Didžiausią įtaką dabartinei žieminių rapsų būklei turi jų sėjos data, tręšimo intensyvumas ir dirvožemių našumas. Gerai matosi ir pasėlių purškimų augimo reguliatoriumi Caryx (0,7-1,0 l ha-1), mikroelementais ir biostimuliatoriais Microfert (1,0 l ha-1) + Oligo Boron (1,0 l ha-1) + Oligo Ranau (0,5-1,0 l ha-1) + Bratan Foliar (4 kg ha-1) įtaka.

Gaila, kad ankstyvos sėjos žieminių rapsų pasėlių turime mažai. Vyrauja rugpjūčio 21-30 dienomis sėtieji. Nors tokie rapsai atrodo gana gerai: stori stiebai, susiformavę žiediniai pumpurai centriniuose žiedynuose, išaugę šalutiniai ūgliai, tačiau jų pasėliai pastebimai retesni, o augalai žemesni.

Tuo tarpu rugsėjo pradžioje pasėtų žieminių rapsų pasėliai labiau nukentėjo nuo žiemos veiksnių ir daugiau išretėjo. Šių augalų stiebai plonoki, o jų ilgis balandžio pabaigoje tesiekė 8-15 cm. Augalai kol kas turi tik po 3-5 šalutinius ūglius (0,5-2,5 cm ilgio). Žinoma, šių augalų (V-VI organogenezės etapai) stiebeliai dar gerokai paaugs ir suformuos daugiau šalutinių ūglių. Dar per anksti spręsti, kiek šie augalai išaugins fiziologiškai išsivysčiusių žiedinių pumpurų, tačiau jų vidutinis produktyvumas vargu ar sieks 55-65 %, palyginus su ankstyvos sėjos rapsais. Jei šių vėlai sėtų ir  nusilpusių pasėlių tankumas yra mažesnis negu 10-15 vnt. m-2, o išlikę augalai lauke pasiskirstę netolygiai, tai juos geriau išarti ir pasėti vasarinius javus. Pastarųjų rūšį parenkame, atsižvelgę į dirvožemių našumą, pH reakciją ir į buvusį priešsėlį. Jei priešsėlis buvo pupiniai augalai, tai sėjame miglinius javus arba vasarinius rapsus. Jeigu priešsėlis buvo migliniai javai, pasirenkame pupinius augalus ar vasarinius rapsus. Jeigu dirvožemių našumas mažesnis nei 35 boniteto balai, tai sėjame vasarinius rapsus ar žirnius, o našesniuose dirvožemiuose – vasarinius kviečius ar pupas. Sėją vėluojant, geriausia pasirinkti vasarinius rapsus. Jei nenorite auginti vasarinių rapsų, tai sėkite žirnius ar vasarinius miežius. Be abejo, pasirenkant vasarojaus rūšį, būtina stengtis per daug nenukrypti nuo sėjomainos schemos. Pasirinkta vasarojaus rūšis bus 2017 m. rudens sėjos žieminių javų priešsėlis, todėl ji privalo atitikti pastarųjų reikalavimus.

Žieminiai javai

Mūsų atlikti ekspediciniai tyrimai parodė, kad šį pavasarį beveik visų rūšių žieminių javų (tarp jų - ir žieminių miežių) pasėliai geriau ar prasčiau peržiemojo, o dabartinė jų būklė (gegužės pirmoji pusė) yra šiek tiek geresnė už daugiamečius vidurkius. Žinoma, vizualiai geriausiai atrodo rugių ir kvietrugių pasėliai. Mūsų nuomone, jų augimą dar reikėtų paskatinti papildomu tręšimu azoto trąšomis (25-35 kg ha-1) prieš išplaukėjimą. Pirmiausiai tai darome hibridinių veislių rugių pasėliuose, nes šį pavasarį priesmėlių žemėse yra mažiau azoto, o pasėlių biometrika gera.

Gražiai atrodo ir didžioji žieminių kviečių pasėlių dalis. Vėlgi, panašiai, kaip žieminių rapsų, išryškėjo pasėlių būklės skirtumai dėl sėjos laiko, tręšimo intensyvumo ir žemių našumo skirtybių. Geriausios būklės yra tie žieminių kviečių pasėliai, kur buvo pasėtos sertifikuotos sėklos ir kurių sėja buvo baigta iki rugsėjo 20-25 dienos, o rudens ir pavasario pasėlių priežiūra atitiko optimalius reikalavimus. Šie pasėliai sėkmingai peržiemojo, anksčiau atnaujino pavasarinę vegetaciją ir dabar jau yra bamblėjimo fazėje (V-VI organogenezės etapai). Išsikrūmijimas – gausokas (2-3 stiprūs ūgliai augale). Tikėtina, kad per javapjūtę šių pasėlių vidutinis tankumas gali siekti net iki 6 mln. ha-1 vnt. produktyvių stiebų. Jei ūkininkai padidins azoto trąšų normas, tai net vidutinio našumo žemėse gali prikulti 7-8 t ha-1 grūdų.

Beje, sertifikuotų sėklų aukštą efektyvumą, lyginant su 2016 m., lėmė ir žemesnė ūkiuose paruoštų sėklų kokybė, ir sėklų įmonių skirtas didesnis dėmesys sėklininkystės teorijos praktiniam įgyvendinimui.

Galutinis žieminių kviečių pasėlių tankumas labiausiai priklausys nuo būsimų orų sąlygų gegužės mėnesį ir nuo sugebėjimo pasirinkti jų priežiūros darbų schemą ir viską kokybiškai atlikti.

Rugsėjo trečios dekados sėjos žieminių kviečių pasėlių didesnė dalis taip pat yra geros, o mažesnė dalis - vidutinės arba silpnos būklės. Šio sėjos laiko pasėliai, lyginant juos su optimalaus sėjos laiko pasėliais, vizualiai mažai tarpusavyje skiriasi. Jie beveik vienodai geri. Skirtumai pastebimi tada, kai lyginamas augalų išsikrūmijimo laipsnis ir šalutinių ūglių įsišaknijimas. Be abejo, daugiau šalutinių ūglių nunyks vėlyvesnės sėjos augaluose, ir jie gali būti mažesnio produktyvaus tankumo. „Gali būti“ nereiškia, kad taip ir bus. Galutinis pasėlio tankumas labiausiai priklausys nuo būsimų orų sąlygų gegužės mėnesį ir nuo sugebėjimo pasirinkti jų priežiūros darbų schemą ir viską kokybiškai atlikti. Egzistuoja aukšta tikimybė pasėliams pasiekti optimalių parametrų tankumą.

Spalio sėjos kviečių pasėliai yra silpnesni ir jie daugiau pažeisti žiemos veiksnių. Esame beveik tikri, kad kai kuriuos jų plotus teks atsėti, ir tą reikia skubiai atlikti. Jei išlikę mažiau nei 150 vnt. m-2 sveikų augalų, o jie lauke pasiskirstę netolygiai, tokį pasėlį geriau išbrokuoti ir vietoj jo sėti vasarinius kviečius. Jei vėluojama sėja, tai geriau pasirinkti vasarinius miežius.

Apie žieminių kviečių pasėlių priežiūros darbus gegužės mėnesį skaitykite tinklapyje www.rapsai.lt „Agrotechnikos pokyčiai 2017 metų gegužės mėnesį“ (2017.04.26).

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką