Baigiasi ruduo – kokius augalininkystės darbus būtina atlikti?

2019 10 21

Baigiasi ruduo – kokius augalininkystės darbus būtina atlikti?

Spalio pabaigoje ir lapkričio pirmąją savaitę kritulių kiekis Lietuvoje bus didesnis nei įprasta. Tai trukdys kokybiškai užbaigti likusių cukrinių runkelių kasimą ar kukurūzų, auginamų grūdams, nukūlimą. Jei pastarąjį darbą galima atlikti iki rudens vegetacijos pabaigos, tai cukrinius runkelius patartina nukasti bent iki spalio 25 dienos, kad jų šakniavaisiai suspėtų apdžiūti ir taip sumažėtų jų galimas žemėtumo perviršis. Ką daryti toliau?

Cukrinių runkelių priežiūra

Nukasus cukrinius runkelius, dirvą giliai (iki 12 cm) supurename, kad į žemę įterptume augalines liekanas ir paruoštume dirvas pavasario sėjai. Be to, purenant dirvas į paviršių iškeliami ir neiškasti jų šakniavaisiai. Daugkartiniai matavimai rodo, kad po cukrinių runkelių nukasimo dar galima surinkti iki 3–5 t ha-1 „pasimetusių“ šakniavaisių. Ekonominiai skaičiavimai rodo, kad jų vertė net 40–50 % viršija jų nurinkimo bei suvežimo į kaupus sąnaudas. Panašius rodiklius gauname ir surenkant „pasimetusius“ bulvių gumbus po bulviakasio.

Primename, kad likę žemėje nesurinkti bulvių gumbai bei runkelių šakniavaisiai žemina Jūsų dirvų sanitarinę būklę, nes jų mineralizacija vyksta pagal visiškai kitą schemą nei jų lapų ar kitų augalų ražienų.

Kukurūzų priežiūra

Po kukurūzų derliaus nuėmimo nereikėtų delsti su jų ražienų skutimu. Jei kitais metais čia vėl žadate sėti kukurūzus, tai dirvą reikia giliai suarti. Reikalingas ypač gilus arimas, jei tai jau trečiasis jų atsėliavimas.

Atsėliuojamų kukurūzų pasėliai dažnai būna padidinto piktžolėtumo. Daugiausiai žalos daro paprastasis varputis, baltoji balanda, šerytė ir rietmenė. Šias piktžoles kukurūzų pasėliuose pavasarį lengvai galima sunaikinti naudojant herbicidų mišinį Samson (0,5 l ha-1) + Temza (0,75 l ha-1). Tokiuose laukuose taip pat randama daug spragšių ir grambuolių lervų.

Spragšių lervos žiemoja giliai suformuotose guoliavietėse, kurias suardo gilus arimas. Taip jos gali žūti nuo maisto stygiaus, o tas, kurias arimas išmeta į dirvos paviršių, sulesa paukščiai. Spragšiai visame pasaulyje yra žalingi polifaginiai įvairių žemės ūkio augalų kenkėjai. Jų lervos augalų pasėlius pažeidžia ne ištisai, o židiniais. Spragšių lervų pažeidimams yra jautrūs javai, kukurūzai, cukriniai runkeliai, braškės, bulvės ir daržovės. Todėl atsėliuojant kukurūzus, rudeninis arimas yra būtinas. Spragšiai labiau mėgsta rūgštesnes dirvas, todėl kukurūzams parinktas dirvas dar ir  pakalkinkite. Tai padaryti nevėlu ir dabar.

Sėjomainos korekcija

Ruduo yra tinkamas laikas įvertinti ir esant poreikiui atlikti sėjomainos schemų korekcija. Į ją reikėtų įtraukti vasarinius rapsus, kurių vegetacijos trukmė labai ilga (apie 120 dienų), o šaknų biocheminė sudėtis yra nuodinga spragšiams. Be to, jie labai gerai stimuliuoja organinių liekanų mineralizaciją dirvožemiuose. Sėjomainos schema galėtų būti ir tokia: kukurūzai grūdams; vasariniai rapsai; kukurūzai silosui ar grūdams; pupos ir tarpiniai žieminiai pasėliai. Tokiu atveju būtų galima atsisakyti ir gilaus arimo tarp atsėliuojamų kukurūzų.

Spalio antrąją pusę baigiasi laikas, skirtas pjauti žoles pievose bei ganyklose. Jei to nepadarysite, nušienauti žolynai per likusį šiltąjį laiką (apie 3 savaites) išaugins atolą iš šaknyse esančių maistinių elementų. Tokių vėlai nupjautų žolynų žiemkentiškumas stipriai sumažėja, o jų iššalimo tikimybė padidėja. Jei jums būtina nušienauti savas ganyklas ar kitus žolynus, tai pjaukite žolę spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje. Nederėtų pamiršti ir žolynų patręšimo fosforo kalio trąšomis.

Andrius Lukoševičius

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką