Grūdų ir rapsų rinkos apžvalga: kainos Lietuvoje, žieminių kviečių derlingumo prognozės ES

2017 04 18

Grūdų ir rapsų rinkos apžvalga: kainos Lietuvoje, žieminių kviečių derlingumo prognozės ES

Leidinys „Agrorinka“ Nr. 6 informuoja, kad Lietuvoje daugumos rūšių grūdų ir rapsų supirkimo kainos 2017 m. kovo pabaigoje–balandžio pradžioje buvo didesnės negu prieš mėnesį. Taip pat, pranešama, kad Europoje žieminių kviečių pasėlių būklė 2017 m. derliui yra gera, ir prognozuojamas didesnis derlingumas už pernykštį.

Kainos buvo didesnės negu prieš mėnesį. Lietuvos įmonėse superkamų rugių vidutinė supirkimo kaina 13 savaitę (03 27–04 02), palyginti su prieš mėnesį (9 savaitę (02 27–03 05)) buvusia kaina, išaugo 10,26 proc. (iki 129,56 EUR/t). Kviečių vidutinė supirkimo kaina analizuojamu laikotarpiu padidėjo 5,87 proc. (iki 166,28 EUR/t), o rapsų – 6,08 proc. (iki 423,81 EUR/t). Tačiau pašarinių miežių (II klasės) vidutinė supirkimo kaina 13 savaitę, palyginti su 9 savaitę buvusia kaina, sumažėjo 0,6 proc. (iki 135,65 EUR/t), o kvietrugių – 1,02 proc. (iki 139,54 EUR/t).

Žieminių kviečių pasėliai geri ir turėtų būti derlingesni negu pernai. Europos Komisijai priklausančios ES pasėlių derlingumo prognozių sistemos (MARS) duomenimis, kviečių derlingumas Bendrijoje turėtų būti daug didesnis negu praėjusiais metais, nes žieminių kviečių pasėliai nuo šalčių beveik nenukentėjo.

EK informuoja apie daug žadančias kviečių derlingumo perspektyvas naujam sezonui. Daugelyje Bendrijos šalių žieminių javų pasėliai yra geros būklės, nepaisant itin šaltų orų, Vidurio ir Rytų Europoje buvusių sausio mėnesį ir pirmoje vasario pusėje. Vakarų Europoje vasario pabaigoje ir kovo pradžioje vyravo ypač švelnūs orai. Šalčių pasitaikydavo rečiau nei įprastai.

MARS duomenimis, Prancūzijoje, didžiausioje kviečių augintojoje, po sausringos žiemos prasidėjęs lietus papildė dirvožemio vandens atsargas, o kartu pagerino ir javų pasėlių būklę. Daugelyje Prancūzijos regionų praėjusių metų gruodį iškritęs kritulių kiekis buvo gerokai mažesnis už vidurkį. Tačiau vasario pradžioje gausiai prilijo, ir drėgmės trūkumas kovo pradžioje jau buvo atstatytas. EK duomenimis, Prancūzijoje žieminių kviečių pasėliams kritulių trūkumas žiemos metu neturėjo įtakos, bet drėgmės žieminiams javų pasėliams trūko Centrinėje ir Pietinėje Vokietijoje.

EK duomenimis, žieminiai kviečių pasėliai Rusijoje peržiemojo su nedideliais nuostoliais, o Ukrainoje jie nukentėjo šiek tiek labiau. Tikslesnes kviečių derlingumo prognozės Ukrainoje MARS numato pateikti artimiausiu metu.

Suomijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje žieminių javų pasėlių būklė vertinama kaip gera. Nuo praėjusių metų gruodžio iki šių metų vasario Baltijos šalyse kritulių iškrito vidutiniškai 20 proc. mažiau nei įprastai, o Suomijoje – 45 proc. Tačiau nuo kovo pradžios iškrito pakankamas kritulių kiekis, todėl žieminių pasėlių būklė turėtų atsistatyti ir būti gera, prognozuoja EK.

MARS duomenimis, minkštųjų kviečių vidutinis derlingumas 2017 m. derliui ES šalyse turėtų siekti 6,02 t/ha, tai būtų 7,7 proc. daugiau negu pernai ir 3,0 proc. viršytų paskutinių penkerių metų vidurkį. Prancūzijoje prognozuojamas kviečių derlingumas 2017 m., palyginti su labai mažu derlingumu 2016 m., turėtų būti didesnis net 35 proc.

ES kviečių, miežių, kvietrugių ir rapsų derlingumas 2016-2017 m.

Parengta pagal “Agrorinka” informaciją

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką