J. Eimontas. Permainingiems orams keliant nerimą, rinkos tikisi rekordinių derlių

2025 07 07

J. Eimontas. Permainingiems orams keliant nerimą, rinkos tikisi rekordinių derlių

Jei prieš kurį laiką permainingas nuotaikas pasaulio rinkose palaikė geopolitiniai neramumai, dabar estafetę perėmė nepastovios klimato sąlygos. Kol Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) orai palankūs pasėliams, ypač kukurūzams ir sojai, alinantys karščiai Europoje kelia nerimą. Nepaisant to, šį sezoną tikimasi kone rekordinio derliaus.

Prognozuojama, kad 2025–2026 metų sezoną kviečių derlius Europos Sąjungoje (ES) gali pasiekti 143,1 mln. tonų, arba 13 proc. daugiau nei ankstesniu laikotarpiu. Tai – bene didžiausios derliaus prognozės nuo 2018 metų.

Didesnio kviečių derliaus tikimasi ir didžiausioje pagal užauginamą kiekį šalyje Rusijoje: remiantis pasaulinio lygio trąšų gamintojo IKAR prognozėmis, šioje šalyje tikimasi užauginti apie 84,5 mln. tonų kviečių.

Gerų rezultatų tikisi ir rapsų augintojai, pavyzdžiui, Prancūzijoje lūkesčiai dėl rapsų derliaus – aukštesni nei vidutiniai. Ankstyvieji pranešimai apie laukiamą rapsų derlingumą iš visos Europos rinkos – taip pat pozityvūs.

Rinką formuoja konkurencija ir geopolitika

Birželio mėnuo išsiskyrė ryškiais kainų svyravimais: „Euronext“ MATIF kviečių biržos kaina pirmą kartą nuo 2022 metų gruodžio nukrito žemiau 200 Eur už toną ribos. Šis krytis pažymi sumenkusį Europos kviečių konkurencingumą prieš grūdus iš Juodosios jūros regiono, taip pat prasidėjusią javapjūtę pietinėse šalyse.

Geopolitinei padėčiai Artimuosiuose Rytuose stabilizavusis, ji nebesuteikė įprasto palaikymo biržos kainoms. Jas toliau formuoja derliaus prognozės ir derlingumo potencialas, taip pat paklausos ir pasiūlos santykio aktyvumas.

Tęsiant rekordų tematiką, toliau auga euro ir JAV dolerio santykis – jis pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius trejus metus.

Atsižvelgiant į pokyčius rinkose ir laukiamas prognozes, kviečių pirkimo konkursus praėjusią savaitę paskelbė Jordanija, Bangladešas, Egiptas, pastarasis, kaip nurodo skirtingi šaltiniai, galėjo įsigyti nuo 300 tūkst. iki 1 mln. tonų kviečių.

Tačiau kitose rinkose tvyro ne tokios džiugios nuotaikos. Dėl planuojamų įvesti importo į ES apribojimų, kviečių iš Ukrainos eksporto apimtys gali mažėti. Dėl Kinijos taikomos muitų politikos JAV sojos pupelių eksportas į šią šalį sumažėjo 57 proc., o bendra iš JAV įvežamų javų dalis nuo 26 proc. krito iki 10 proc.

Ateitis – tradiciškai nepastovi ir nerami

Vertinant trumpalaikes tendencijas, kviečių kainos kritimą ir toliau gali palaikyti tiek pilnėjantys aruodai, tiek ir dideli derliaus lūkesčiai. Kainas žemyn taip pat spaus stiprėjantis euras ir palankios orų sąlygos.

Ilguoju laikotarpiu auganti paklausa iš Kinijos gali palaikyti kukurūzų ir jų pakaitinių produktų kainas. Tuo metu dominuojanti Brazilija ir gausus sojų pupelių derlius riboja šių ankštinių augalų kainų augimą.

Tačiau kainų pokyčius į priešingą pusę gali nuvesti orų anomalijos, ypač Europoje: tai gali atsiliepti tiek būsimo derliaus kiekiui, tiek ir jo kokybei. Ketvirtus metus besitęsiantis Ukrainos ir Rusijos karas taip pat gali paskatinti kviečių brangimą. Galiausiai, vis labiau nenuspėjami JAV ir Kinijos apsišaudymai abipusiais muitais stimuliuoja nestabilumą pasaulinėje grūdų rinkoje.

Pagrindiniai tarptautinei grūdų rinkai įtaką darantys rodikliai

 

2025–07–04

2025–06–20

2024–07–04

Matif kviečių biržos kaina (gruodžio supirkimo kaina), Eur/t

206,00

219,50

232,50

Matif rapsų biržos kaina (lapkričio supirkimo kaina),  Eur/t

485,75

512,00

507,50

Dujų kaina (Dutch TTF), Eur/MWh

33,469

40,929

33,246

Brent naftos kaina, USD/barelis

68,30

78,39

87,43

Euro/dolerio santykis

1,17537

1,15227

1,08125

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką