Kaip tręšti žiemkenčių pasėlius rudens vegetacijos metu?

2019 09 17

Kaip tręšti žiemkenčių pasėlius rudens vegetacijos metu?

Nepaisant orų sąlygų kataklizmų, šią vasarą prikūlėme virš 5 mln. tonų grūdų, kurių didžiąją dalį sudarė žieminiai kviečiai. Pirminiai statistiniai duomenys rodo, kad vidutinis žieminių javų derlingumas šią vasarą buvo net 2,0–2,5 t ha-1 didesnis nei jų vasarinių rūšių. Tai esminis derlingumo dydžių skirtumas, kuris sumažino žieminių javų grūdų savikainą net 10–20 %. Todėl ir šį rudenį siūlome skirti didesnį dėmesį tokių pasėlių priežiūrai.

Kaip padidinti žiemkenčių peržiemojimo galimybes?

Tiek žieminių rapsų, tiek žieminių javų sėkmingas peržiemojimas priklausys nuo orų sąlygų 2019–2020 metų žiemą. Praėjusios keturios žiemos buvo palankios žiemkenčiams – didžioji jų dalis sėkmingai išgyveno. Tiesa, tam įtakos turėjo ir tai, kad rudens vegetacijos metu ūkininkai dėjo dideles pastangas, kad padidinti augalų žiemkentiškumo laipsnį, žinodami, kad dar nėra „vaistų“, kurie padėtų apsaugoti žieminių rapsų ar kviečių pasėlius nuo žemesnių (> 20–25 0C šalčio) temperatūrų besniegės žiemos atveju. Sunku bus pagelbėti ir ilgesnį laiko tarpsnį vandeniu užsemtiems žiemkenčių pasėliams, jei iš anksto nebūsime sukūrę paviršinio vandens nuleidimo sistemos.

Optimaliausi būdai padidinti žiemkenčių augalų atsparumą neigiamiems žiemos veiksniams yra tikslesnis veislių, dirvožemio rūšies ir tinkamos agrotechnikos pasirinkimas bei optimalus jos vykdymas. Rugsėjo ir spalio mėnesiais svarbu nedaryti klaidų, dirbant pasėlių priežiūros darbus, žinant, kad nuo rugsėjo vidurio orų temperatūra žada būti žemesnė, nei buvo per pastaruosius penkerius metus. Ypatingą svarbą įgyja tiksliniai tręšimai per lapus.

Kodėl ir kaip augalus tręšti per lapus?

Šis tręšimo būdas naudojamas siekiant optimizuoti pasėlių aprūpinimą mineraliniais elementais per visą aktyvios augalų rudens vegetacijos periodą. Taip tikimasi sumažinti vėsių orų ir minimumo dėsnio daromą neigiamą įtaką augalų augimui ir vystymuisi. Būtina iki žiemos pradžios suformuoti optimaliai išsivysčiusius – IV organogenezės etapą pasiekusius – ir aukšto žiemkentiškumo rapsų ir javų augalus. Nors apie rudeninę žieminių rapsų pasėlių priežiūrą jau esame rašę, priminsime, kad rugsėjo viduryje pastebėjome fosforo trūkumo požymius žemesnio našumo priesmėlio dirvožemiuose augančiuose rapsuose. Kai trūksta fosforo, rapsų augalai lėčiau auga, ima mėlynuoti jų lapų gyslos, o apatinė lapų pusė įgauna rausvai violetinį atspalvį. Esant fosforo trūkumui, susiformuoja silpnesnės būsimo žiedyno gemalinės užuomazgos. Būtent tokioje situacijoje pasėliai tręšiami per lapus.

Šio tręšimo darbiniame tirpale, šalia fosforo junginių, privalo būti ir kitų makro bei mikroelementų. Visą tai turi šis trąšų kompleksas: „Wilis NPK 10-53-10“ (2,0–3,0 kg ha-1) + „Oligo Boron“ (1,0 l ha-1) + „Oligo Ranau rapsams“ (1,0 l ha-1). Toks mišinys ne tik pigus, bet ir labai efektyvus. Analogiškai tręšiami ir žieminių javų pasėliai, tik mikroelementai turi būti tinkami javų augalams. Tai ypač svarbu žieminių rugių ir kvietrugių pasėliuose, nes jie sėjami į žemesnio našumo žemes ir tręšiami gerokai silpniau.

Žieminiai rugiai ir kvietrugiai krūmijimosi procesą (III–IV vystymosi etapus) užbaigia rudenį, o pavasarį, po trumpalaikės šaknų sistemos renovacijos, iš karto pradeda stiebo formavimo tarpsnį (V organogenezės etapą). Šioms javų rūšims mes skiriame per mažai dėmesio rudens priežiūros darbuose, todėl netenkame maždaug 3–4 grūdų varpoje. Tai prilygsta 0,5–0,8 t ha-1 grūdų derliui, nes rudenį dėl fosforo trūkumo dirvožemyje ar nepakankamo tręšimo susiformuoja silpnesnės varpų gemalinės užuomazgos.

Todėl šį rudenį siūlome žieminių rugių bei kvietrugių pasėlių priežiūros darbų schemą daryti panašią į žieminių kviečių, tačiau žemesnio intensyvumo. Šių dvejų javų rūšių kaip ir žieminių kviečių pasėlių rudeninė priežiūra susideda iš šių darbų:

  • 1–2 lapelių tarpsnyje (antras vystymosi etapas) esančių pasėlių tręšimas per lapus, kurio darbinis tirpalas sudaromas iš „BIOMAS mineral“ (0,1 l t-1) + „Iperen Humic“ (2 l ha-1) + „Microfert“ (1,0 l ha-1) + „Wilis NPK 10-53-10“ (1,0–2,0 kg ha-1) ir yra skirtas pirminiam šaknų sistemos, būsimo stiebo ir jo tarpubamblių gemalinių užuomazgų augimo intensyvumui didinti. Tirpalas turi ilgalaikį poveikį augimo stimuliavimui, padidėja pagrindinių maisto medžiagų kiekis dirvožemyje, augalai tampa atsparesni nepalankioms augimo sąlygoms;
  • krūmijimosi tarpsnio pasėlių tręšimas tirpalu „Actiflow MCZ“ (0,5–1,0 l ha-1) + „Wilis NPK 10-53-10“ (2–3 kg ha-1) + „Thiomax Oil“ (1,0 l ha-1). Šio tręšimo pagrindinė užduotis – stimuliuoti optimalių parametrų gemalinės varpos susiformavimą ir padidinti augalų žiemkentiškumo laipsnį. Krūmijimosi metu augalai praeina III ir IV organogenezės vystymosi etapus, kai formuojasi būsimos varpos gemalinė centrinė ašis (III etapas) ir jos segmentacija, t.y., plona ir ilga ašis, suskirstyta į trumpus fitomerus. Po to, ant kiekvieno fitomero išauga būsimų varpelių užuomazgos (IV etapas) – jų kiekis varpoje jau nepadidės, tačiau sumažėti gali, nes kitais augimo tarpsniais to padaryti neleidžia rugių ir kvietrugių genetinis kodas. Aukščiau minėtas purškimas mikro ir makroelementų tirpalu aprūpina augalus visais jiems reikalingais elementais ir užtikrina ne tik intensyvų augimą, bet ir kokybišką vystymąsi, sausų medžiagų kaupimąsi bei atsparumą žemoms temperatūroms ir grybinėms ligoms. Žieminių kviečių ir žieminių rapsų pasėlių rudeniniai priežiūrai ūkininkai paprastai lėšų netaupo. Todėl ir jų pasėliai dažniau tręšiami per lapus, o tręšimo darbiniai tirpalai sudaromi ne tik iš makro ir mikrotrąšų, bet ir iš daugelio biologiškai aktyvių preparatų.

Jau rudenį ties stulpais ar lauko pakraščiuose, kur liko mikroelementų trąšomis nesupurkštos vietos, galima pamatyti akivaizdžius skirtumus pasėliuose bei įvertinti kokie svarbūs ir naudingi yra teisingai parinkti ir laiku panaudoti mikroelementų trąšų mišiniai: Actiflow MCZ“ + „Wilis NPK 10-53-10“ + „Thiomax Oil“.
 
Su įvairesniais mūsų pasėlių priežiūros siūlymais susipažinti galite šio portalo skiltyje „Auginimo technologijos“.

Andrius Lukoševičius

Mob.: 8 686 56652AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas

Prof. Albinas Šiuliauskas

Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką