Kaip užsiauginti kokybiškus vasarinių javų sėklinius pasėlius

2018 04 30

Kaip užsiauginti kokybiškus vasarinių javų sėklinius pasėlius

Šio pavasario masinė sėja prasidėjo vėliau nei daugiamečiai vidurkiai. Tuo tarpu vasarojui skirtų dirvų plotas net 28-32 % viršija pernykštį lygį. Reikia labai sumaniai organizuoti darbus, kad suspėtume šį padidėjusį plotą užsėti nors iki gegužės antros dekados pabaigos. Iki šiol sėjos darbai vyko per lėtai, nes žemės džiūvo ne taip greitai, kaip norėtųsi. Be to, daliai ūkių pristigo savos gamybos kokybiškų sėklų. Per mažai jų buvo sukaupusios ir specializuotos sėklininkystės įmonės. Susidarė deficitas kokybiškų vasarinių kviečių ir vasarinių miežių sėklinių grūdų.

Balandžio trečią dekadą atlikome telefoninę ūkininkų apklausą, o po to dar aplankėme eilę pažangesnių ūkių ir padarėme išvadas:

  • 2018 metų vasarojaus sėja vyksta lėtesniais tempais nei buvo 2015-2017 metais. Šio reiškinio priežastys labai įvairios. Apie tai rašėme ankstesniuose straipsniuose.
     
  • Retas ūkininkas sėklinius pasėlius įrengia, vadovaudamasis oficialiomis rekomendacijomis. Ar nepasikartos sėklų deficito situacija ir 2019 metų pavasarį? Dažniausios klaidos yra per menkas pasėlių tręšimas fosforo ir kalio trąšomis ir per žema naudojamų sėklų kokybė. Yra ūkių, kurie sėja nekondicines sėklas ir tik dėl to gauns 1,0-1,5 t ha-1 mažesnį derlių. Būtina gerinti sėklinių pasėlių agrotechniką, kuri galėtų kažkiek kompensuoti žemos kokybės sėklų sukeliamus nuostolius. Tyrimų duomenys rodo, kad sėklinio pasėlio būsimo derliaus grūdų (sėklų) biologines savybes labai gerina tręšimas aukštomis fosforo ir kalio trąšų normomis (P80-100 K100-120) ir nuosaikiomis azoto (N100-120) normomis. Nepatartina vėlinti ir sėklinių pasėlių sėjos. Optimalus sėklinių grūdų baltymingumas negali viršyti 12,5 % reikšmės.
     
  • Per mažas dėmesys skiriamas žemių ir priešsėlių parinkimui bei dirvų priešsėjiniam paruošimui. Gerai ištirta, kad migliniams sėkliniams pasėliams būtina parinkti aukštesnio našumo žemes ir juos sėti po rapsų, ankštinių augalų (žirnių, pupų ar žolių), o prieš tai gerai paruošti dirvas sėjai. O praktinė patirtis rodo, kad dažniausias priešsėlis sėkliniams vasariniams javams būna žieminiai javai, auginti po rapsų ar žirnių.

Patariame suteikti sėjos laiko pirmumą visų javų rūšių sėkliniams pasėliams. Iš vasarinių javų daugiausiai sėjame kviečių ir miežių, dėl to nuo jų ir pradėkime. Norime pranešti visiems ūkiams, kad AB „Linas Agro“ dar gali pasiūlyti aukštos kokybės C1 kategorijos vasarinių kviečių TybaltGoplanaMandarynaOstka Smolicka ir Arabella sertifikuotų sėklų. Atkreipkite dėmesį - Jums siūlomos sąlyginai nebrangios pirmos generacijos sėklos, kuriomis apsėtiems vasarinių kviečių plotams taikoma ES parama – apie 18 EUR/ha (kai 1 t sėklos apsėjamas plotas yra 4-5 ha ir gaunama parama tokiam plotui susidaro 72-90 eurų). Iš šių sėklų išauginti grūdai dar tiks ir 2019 metų sėklinių pasėlių sėjai.

Jei pasirinksite aukštos generacijos sertifikuotas sėklas, tai išauginsite sėklinius grūdus ir su geromis veislinėmis, ir geromis biologinėmis savybėmis, kuriuos dar galėsite naudoti sėklinių pasėlių įrengimui.

Be to, ūkininkams būtina išmokti skirti veislinę sėklų kokybę nuo biologinės. Veislinė sėklos kokybė vertinama generacijos etapais: pirminio dauginimo, superelitinė, elitinė, pirmosios generacijos, antrosios ir t.t. Biologinę sėklinių grūdų kokybę (sėklų gyvybingumas, dygimo energija ir daigumas) nulemia sėkliniams pasėliams parinkti dirvožemiai ir taikoma agrotechnika.

Jau minėta, koks yra sėklinių pasėlių auginimo technologijų skirtumas nuo gamybinių pasėlių agrotechnikos – tinkama sėjomaina, aukštesnės PK ir žemesnės azoto trąšų normos, dažnesnis tręšimas per lapus mikroelementų ir biostimuliatorių tirpalais, tikslesnė augalų apsauga ir savalaikis derliaus nuėmimas. Sėkliniams pasėliams parinkus šiuolaikinę agrotechnologiją, galima išauginti net tokios aukštos kokybės sėklinius grūdus, kurių biologinės savybės kartais gali net viršyti atvežtinės sertifikuotos sėklos biologines savybes, tačiau ne genetines. Iš tokių gerų biologinių savybių sėklų pasėlių galima prikulti daugiau grūdų, bet jų genetinė atmintis – atkurti pirmines veislės savybes – atsparumą ligoms, kenkėjams, išgulimui bei varpų produktyvumo elementų reikšmes - gali būti per daug nusilpusi. Jei pasirinksite aukštos generacijos sertifikuotas sėklas, tai išauginsite sėklinius grūdus ir su geromis veislinėmis, ir geromis biologinėmis savybėmis, kuriuos dar galėsite naudoti sėklinių pasėlių įrengimui.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką