Karas Ukrainoje lemia agrokultūrų rinkas

2022 05 13

Karas Ukrainoje lemia agrokultūrų rinkas

 

USDA (Jungtinių Valstijų Agrokultūros departamentas) pateikė ataskaitą, kaip keisis svarbiausių agrokultūrų rinka.

Kukurūzai

Rusijos karo veiksmai Ukrainoje „atims“ iš Pasaulio apie 23 mln. tonų kukurūzų. Taip pat dėl prastos sėjos ir nepalankių orų JAV, stipriai sumažins derlių – 16,5 mln. tonų.

Didžiausią eksporto sumažėjimo įtaką daro Ukrainos situacija. Prognozuojama, kad Ukrainos kukurūzų eksportas sumažės 14 mln. tonų ir sieks tik 9 mln.

Prognozuojamas būsimo derliaus likutis sumažintas 4,26 mln. tonų, bet jis yra didesnis nei vidutiniškai tikėjosi rinkos. Taip pat padidintas einamojo sezono pereinamasis likutis. Panašiu kiekiu kiek sumažintas būsimasis.

Bendrai įvertinus šias žinias, matosi, kad rinkos per daug jautriai nesureagavo. Augimas buvo santūrus, galima tikėtis, kad kainos pokyčiai kukurūzuose pasireikš artėjant sezonui ir ryškėjant derliaus problemoms Ukrainoje ir JAV.

 

Kviečiai

USDA ataskaita buvo labai reikšminga kviečiams. Būsimo derliaus pereinamasis likutis buvo sumažintas net 12,7 mln. tonų. Tai ženkliai mažesnis likutis nei tikėjosi rinkos ( -5 mln.). Visa tai pastebimai matėsi MATIF kainų pokyčiuose, kur augimas buvo pakankamai ženklus (+11 eur/t).

Ukrainos derlius sumažėjo 11,5 mln. tonų iki 21,5 mln. Tonų. Tai pats mažiausias lygis nuo 2012 m. sezono. Ženkliai derlius sumažėjo ir Australijoje, tai lėmė prastos oro sąlygos ( -6,3 mln.), bet derlius vis vien išliks didelis, apie 30 mln. tonų.

Tuo tarpu kitoje Pasaulio pusėje, Kanadoje, derliaus kiekis ženkliai išaugo (augimas 11,3 mln.) net iki 33 mln. tonų.

Numatoma, kad būsimo derliaus didžiausia pasaulio eksportuotoja bus Rusija. Tikimasi, kad ji sugebės eksportuoti 39 mln. tonų kviečių. Įdomus faktas, kad kviečių derlius Rusijoje prognozuojamas rekordinio lygio, apie 83 mln. tonų.

Šios bendros apimties žinios buvo reikšmingos kainų pokyčiams rinkose, tiek MATIF, tiek CBOT. Tikimasi, kad augimas toliau tęsis ir šiomis dienomis.

 

Soja

Sojos skaičiai (derlius, vartojimas, eksportas, likučiai) visur augantys ir teigiami. Šis produktas gelbės pasaulį nuo žaliavų ir maisto trūkumo.

Prognozuojama, kad Brazilijoje bus rekordinis derlius, net iki 149 mln. tonų (augimas 24 mln. tonų). Taip pat derlius didės Argentinoje, Paragvajuje, JAV. Tik Ukraina dėl karo su Rusija praras derliaus potencialą ir jis mažės 1,5 mln. tonų iki 2,3 mln. tonų.

Po teigiamu prognozių ir optimizmo sojos ataskaitoje rinkų reakcija buvo santūri. Nesimatė rimtų pokyčių tiek CBOT sojos, tiek MATIF rapso rinkose.

Greičiausiai šias rinkas veiks naujienos, susijusios su orais, politiniais sprendimais, naftos kainomis, palmių aliejumi (ar visa aliejaus rinka). Todėl yra sunku pasakyti, kokia perspektyva artimiausiu metu laukiama šių produktų kainose, galimi pokyčiai į visas puses.

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką