Kukurūzų auginamų silosui nuėmimo laikas. Tranšėjos paruošimas. Pasėlių būklės priežiūra

2021 09 24

Kukurūzų auginamų silosui nuėmimo laikas. Tranšėjos paruošimas. Pasėlių būklės priežiūra

Kukurūzų auginamų silosui nuėmimo laikas

Artėja kukurūzų auginamų silosui nuėmimo laikas. Norint išvengti maisto medžiagų nuostolių ruošiant kukurūzų silosą labai svarbu juos nuimti optimaliu laiku. Kukurūzams bręstant juose didėja sausųjų medžiagų, kinta ir maisto medžiagų: baltymų, krakmolo, angliavandenių, ląstelienos kiekis.

 

  • Didžiausias maisto medžiagų kiekis būna pieninės – vaškinės brandos tarsnyje. Tuo metu kukurūzuose būna 32-34 proc. sausųjų medžiagų ir yra pats tinkamiausias metas ruošti kukurūzų silosą.
  • Jei bendras augalų sausųjų medžiagų kiekis yra mažesnis kaip 30 proc., kyla pavojus, sulčių nutekėjimui, atitinkamai sumažės ir cukraus kiekis. Šiuo metu, augalas dar nėra pasiekęs maksimalaus svorio, o krakmolo jame yra palyginti nedaug.
  • Kai sausų medžiagų kiekis yra didesnis nei 36 %, gali iškilti siloso suslėgimo problemų, dėl kurio bus prasta siloso kokybė, prastas virškinamumas ir pašaras bus sunkiai gyvulių  įsisavinamas.

Grūdo banda yra tinkamiausias rodiklis, kuris parodo derliaus nuėmimo laiką. Kaip jį nustatyti? Lauke apžiūrėjus keletą burbuolių galima nustatyti grūdų brandą, svarbiausia parinkti daugiausiai grūdų turinčias burbuoles ir apžiūrėti grūdus, esančius centrinėje burbuolės dalyje. Optimalus silosavimo laikas, kai grūduose po lygiai pasiskirsto miltingas, pieninis ir stikliškas sluoksniai bei kiekvienas iš jų užima trečdalį grūdo. Šis grūdo užpildymo tarpsnis parodo, kad augaluose yra apie 32-34 proc. viso augalo sausųjų medžiagų.

 

    

Tranšėjos paruošimas

Ruošiant silosą labai svarbu tranšėją ar kaupą užpildyti kuo greičiau. Idealus laikas tranšėjai užpildyti yra viena diena, šiam laikui ilgėjant, didėja rizika turėti blogesnės kokybės pašarą. Tranšėjos užpildymo metu kukurūzų masė turi būti gerai suslėgta sunkia technika, kad būtų išstumtas visas joje esantis oras, tuomet nedelsiant uždengiama plėvele ir kruopščiai prispaudžiama. Kokybiškai atlikus tranšėjos užpildymo ir uždengimo darbus, prasideda kukurūzų siloso fermentacijos procesas, kurio dėka turime kokybišką, gyvulių noriai ėdamą ir aukštos pašarinės vertės pašarą.

Fermentacijos procesui pagerinti gali būti naudojami silosavimo priedai - inokuliantai, kurių pagrindą sudaro pieno rūgšties bakterijos. Silosavimo priedai į silosuojamą žaliavos masę yra įterpiami jos smulkinimo ir pakrovimo į transporto priemones metu. Silosavimo priedų paskirtis yra kuo daugiau pagaminti pieno rūgšties ir kuo greičiau sumažinti siloso pH. Dėl to pagerėja siloso kokybė, skonio savybės, pagerėja pašaro virškinamumas ir įsavinamumas, taigi padidėja ir gyvulių produktyvumas.

Pasėlių būklės priežiūra

Siekdami kokybiško siloso pašaro, privalome pasirūpinti ir gera pasėlių būkle jų vegetacijos metu. Tik patręšti, nepiktžolėti ir sveiki kukurūzų pasėliai, užaugina didelį žalios masės derlių, kurio sudėtyje didelę dalį sudaro burbuolė. Būtent burbuolė yra vertingiausia kukurūzų augalo dalis. Todėl norėdami turėti kokybišką siloso pašarą, pirmiausia turime pasirūpinti gera kukurūzų pasėlių priežiūra.

Tręšimas. Tręšimo normos NPK trąšomis priklauso nuo dirvožemio kokybės ir nuo planuojamo kukurūzų derlingumo. Dalis azoto bei visa fosforo ir kalio trąšų norma turėtų būti išberta ir įterpta į dirvą prieš kukurūzų sėją. Tręšimo norma priklauso nuo planuojamo kukurūzų žalios masės derlingumo. Planuojant kukurūzų žalios masės derlingumą 40 t ha-1, vidutinė tręšimo norma turėtų būti: N–170 kg ha-1, P – 70 kg ha-1 , K – 120 kg ha-1. Visa trūkstama azoto trąšų norma išberiama kukurūzų augalams suformavus 7-9 lapus.

Piktžolių kontrolė. Piktžolių žala kukurūzų pasėliams yra labai didelė, nes kukurūzai yra jautrūs piktžolių konkurencijai. Dviejų purškimų herbicidais technologija leidžia efektyviai sunaikinti visas piktžoles, o jų švelnus veikimas nesukelia streso kukurūzų augalams.

  • Pirmajam purškimui pasirenkamas herbicidas „Arrat“ (0,2 kg ha-1) + „Sito Plus“ (0,1 l ha-1). Purškiama, kai kukurūzai yra 3-4 lapelių tarpsnyje;
  • Antrajam – „Samson Max“ (0,5 l ha-1) + „Temza“ (0,75 l ha-1). Purškiama, kai kukurūzai yra 5-8 lapelių tarpsnyje.

Kukurūzų tręšimas per lapus. Kukurūzai užaugina didelę augalų masę, todėl yra reiklesni mineralinėms medžiagoms. Siekiant užauginti didelį derlių, būtina intensyviau tręšti per lapus mikroelementų trąšomis. Naudojant mikroelementų trąšas, augalai paskatinami suformuoti stipresnę šaknų sistemą, intensyviau vykdyti fotosintezę, efektyviau išnaudoti maistines medžiagas ir, žinoma, formuoti didesnį, aukštesnės kokybės kukurūzų siloso ar grūdų derlių.

Kukurūzų pasėlių tręšimus per lapus rekomenduojama derinti su herbicidų panaudojimu:

Su pirmu purškimu herbicidu - „Wilis NPK“ (3,0 kg ha-1) + „Thiomax Oil“ (1,0 l ha-1) + „Microfert“ (1,0 l ha-1);

Su antru purškimu herbicidais:

  • „Actiflow MCZ“ (1,0 l ha-1) + „Actiflow Zn“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (2,0 l ha-1) arba
  • „Actiflow Zn“ (1,0 l ha-1) + „Actiflow Mn“ (1,0 l ha-1) + „Thiomax Oil“ (2,0 l ha-1).

Prižiūrėtuose pasėliuose užauginti kukurūzų augalai yra puiki žaliava kokybiško siloso ruošimui.

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką