Lietuvos laukuose sėjama vis daugiau sertifikuotų sėklų

2019 03 26

Lietuvos laukuose sėjama vis daugiau sertifikuotų sėklų

"Skaičiuojama, kad nuo 2010 metų Lietuvoje sertifikuotų sėklų kiekis išaugo trimis kartais. Anuomet buvo sertifikuota virš 25 tūkst. tonų, o 2018 metų derliui – virš 81 tūkstančių." - rašo valstietis.lt

Šiemet prognozuojamas stabilus augimas

Sertifikuotas sėklas ruošiančių ir Baltijos šalyse prekiaujančių žemės ūkio įmonių „Linas Agro“ ir „Dotnuva Baltic“ sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas teigia, kad Lietuvoje sertifikuotomis sėklomis apsėjama vidutiniškai apie 20 proc. laukų. Tačiau iki Vakarų Europos dar toli: „Nors tokiomis sėklomis apsėjamų plotų procentas didėja, Vakarų Europoje matome visai kitokį skaičių – jis vidutiniškai siekia apie 50 procentų. Jei ir toliau sieksime šio regiono derlingumo lygio, turėsime naudoti vis daugiau sertifikuotos sėklos ir naujų veislių. Tad mūsų šalyje išliekanti augimo tendencija, tikėtina, ateityje tik didės.“

Kalbant apie pasėlių struktūrą, numatoma, kad šiemet bus mažesnis vasarinių augalų sertifikuotų sėklų poreikis, nes pasėta daug žieminių javų, rapsų ir vasarojui likę mažesni plotai. Pastarieji dveji metai buvo sudėtingesni, tačiau šiemet sulaukus geresnių gamtos sąlygų, sertifikuotų sėklų naudojimas, anot bendrovės atstovo, tikėtina, tik augs.

1 pav. Lietuvoje ūkiuose sėjamų sertifikuotų javų sėklų kiekis kasmet didėja.

Derlingumas ir atsparumas ligoms

Nors mokslininkai ir praktikai teigia, jog sertifikuotos sėklos leidžia pasiekti didesnį derlingumą, ir pasėliai būna atsparesni ligoms, daugelis ūkininkų javus vis dar sėja naudodami savo ūkiuose užaugintus grūdus. Tačiau kokybiškoms sėkloms paruošti ūkiuose nėra galimybių.

„Sertifikuotoms sėkloms paruošti reikia turėti atitinkamą ir kokybišką įrangą, kuri yra pakankamai brangi. Sertifikuotos sėklos yra gerai išvalytos, frakcionuotos, kokybiškai išbeicuotos. Be to, sėklos ruošiamos iš kruopščiai atrinktų sėklinių pasėlių derliaus. Veislės būna pirmo ar antro atsėlio, kas lemia genetinių savybių išsaugojimą. Visa tai teigiamai įtakoja būsimą derlių, nes sertifikuotos sėklos pasižymi tolygesniu dygimu, yra geriau apsaugoti nuo patogenų.“, – sako S. Augas ir priduria, jog rinktis reikėtų ištirtas ir vietos klimatinėmis sąlygomis patikrintas veisles.

 

Išlaidos sertifikuotai sėklai  atsiperka

Anot S. Augo, kiekvienam ūkiui svarstančiam apie sertifikuotų sėklų įsigijimą, reikėtų objektyviai įvertinti pastarųjų naudą konkrečiu atveju, o nesivadovauti nuogirdomis neva jos reikalauja tik didelių investicijų.

„Pirmiausia, reikėtų įsivertinti, kokią naudą sertifikuotos sėklos atneš konkrečiam ūkiui. Tą galima labai paprastai apskaičiuoti, lyginant su kaštais, kurių prireiks sėklas paruošti savomis jėgomis. Ar turima visa kokybiškam paruošimui reikiama technika, darbo jėga? Įsivertinus galimas išlaidas, reikėtų pasidomėti ir sertifikuotų sėklų kainomis – kokia tai yra investicija į hektarą? Ir tik tuomet priimti sprendimą“, – pataria S. Augas.

Siekiant įvertinti tiek savame ūkyje ruošiamų, tiek perkamų sertifikuotų sėklų kainas, svarbu atsižvelgti ir į norimą gauti derlių. Su sertifikuotomis sėklomis apsėti pasėliai bus 10-15 proc. derlingesni, lyginant su nesertifikuotomis. Be to, daugelis ūkių pamiršta, jog, pavyzdžiui, grūdus, iš kurių ruošia sėklą, galima parduoti ir gauti pajamas, o už deklaruotus sertifikuota javų sėkla apsėtus laukus laukia ir valstybės parama.

2018 metais susietoji parama už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus buvo 14,21 euras už hektarą arba 64 EUR sertifikuotos sėklos tonai. Tad skirtumas hektarą apsėjant savame ūkyje paruošta sėkla ir perkant sertifikuotas siekia apie 10-20 eurų. Tačiau didesnis jų derlingumas ne tik padeda pilnai padengti šį skirtumą, bet ir atneša pelną“, – sako bendrovės „Dotnuva Baltic“ Sėklininkystės skyriaus vadovas.

Sertifikuota ar savo ūkyje paruošta sėkla?

 

Sertifikuotos sėkls

Savame ūkyje ruoštos sėklos

Vas.kviečių sėklų/grūdų kaina

380 €/t

190 €/t

Valstybės parama

64 €/t

-

Beicas + beicavimo darbai

-

45 €/t

Valymo + rūšiavimo darbai

-

10 €/t

Selekcinis mokestis

-

12 €/t

Iš viso išlaidos:

316 €/t

257 €/t

Išlaidos 1 ha

70 €/ha

57 €/ha

Skirtumas

13 €/ha

 

Derliaus priedas, reikalingas padengti didesnes išlaidas sertifikuotai sėklai

 68 kg/ha

 

1 lent. Sertifikuotos sėklos kaina nuo ūkinės didesnė tik 10-20 eur/ha, tačiau 10-15 proc. aukštesnis derlingumas ne tik padengia skirtumą, bet ir atneša pelną.   

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką