Mikroelementai – aukštesniam pasėlių derlingumui

2017 05 05

Mikroelementai – aukštesniam pasėlių derlingumui

Agronomai skaičiuoja, kad trąšos lemia labai didelę augalų derlingumo dalį: nelygu dirvožemiai, taikoma agrotechnika, augalų apsauga, dėl trąšų poveikio derliaus priedas gali sudaryti net 40-60 proc. Šiuolaikinės technologijos rekomenduoja pasėlius tręšti ne tik pagrindiniais augalų maisto elementais – azotu, fosforu, kaliu, magniu, siera, bet ir svarbiausiais mikroelementais. Jie ypač rekomenduojami naudoti, taikant intensyvias auginimo technologijas ir siekiant aukštesnio nei vidutinis pasėlių derlingumo. Tręšimas ne tik makro-, bet ir mikroelementais, taip pat svarbus mažiau derlingose dirvose auginamiems augalams net tuomet, kai rekordinio derlingumo jose neplanuojame.  

Esant nors vieno elemento santykiniam trūkumui, pasireiškia augalų mitybos minimumo dėsnis. Dėl to mažėja augalų derlingumas. Kadangi šių metų balandžio orai buvo kaip reta nepalankūs pasėliams nupurkšti, gegužės mėnesį pakartotiniai antžeminiai tręšimai azotu ir tręšimai per lapus makro- ir mikroelementais yra labai svarbūs.

Svarbiausi mikroelementai, įtakojantys augalų mitybą ir derlingumą

Pasaulyje žinomos mikroelementinių trąšų gamintojos, Prancūzijos lapų trąšų lyderės, kompanijos „Agronutrition“ specialistai pateikia skaičius, rodančius, kiek įvairių rūšių augalams reikia skirtingų mikro- ir makroelementų (žr. lentelę).

Įvairių rūšių augalų poreikis mikro-  ir makroelementams bei jautrumas, esant jų trūkumui

Augalų rūšis ir planuojamas derlingumas

Varis (Cu++), g/ha

Manganas

(Mn++), g/ha

Cinkas (Zn++), g/ha

Molibdenas (Mo),

g/ha

Boras (B),

g/ha

Geležis (Fe++),

g/ha

Kalcis (Ca++), kg/ha

Magnis (Mg++),

kg/ha

Siera (S),

kg/ha

Kviečiai,

10 t/ha

200

***

1050

***

1000

*

5

*

100

*

 

*

45

32

60

Rapsai,

3,5 t/ha

50

*

1930

***

570

*

20

***

370

***

680

*

107-119

10-25

40-50

Žirniai:

5 t/ha

60

**

80

***

275

*

6

***

31

**

375

*

66-109

13-22

***

13-21

Kukurūzai,

11,5 t/ha grūdų

90

**

1795

***

600

***

6

*

75

**

1400

*

10-29

10-29

16

Jautrumo skalė: * - nejautrūs, ** - jautrūs, *** - labai jautrūs.   Šaltinis: „Agronutrition“, ©Linas Agro

Varis

Vario augalams reikia labai mažų kiekių, bet jis yra būtinas įvairių enzimų veiklai, fotosintezės reakcijoms, grūdų formavimuisi. Todėl vario trąšas javams turime „atiduoti“ iki tol, kol susiformuoja varputė, t.y. iki antrojo bamblio tarpsnio.

Manganas

Manganas yra viena pagrindinių medžiagų, būtinų fermentų gamybai, taigi, - ir augalo sveikam vystymuisi. Manganui veikiant susintetinami fermentai, kurie yra atsakingi už maisto medžiagų pernešimą augale. Manganas suteikia atsparumą ligoms, gerina augalo šaknų sistemos vystymąsi, skatina naujų ūglių formavimąsi. Todėl manganas yra labai reikalingas žiemojantiems augalams. Jis svarbus ir visais kitais augalų augimo tarpsniais, nes padeda iš dirvos įsisavinti azotą. Todėl mikroelementų trąšomis, kuriose yra mangano, javus patartina tręšti nuo 2 lapelių iki 1-ojo bamblio tarpsnio.

Cinkas

Cinkas dalyvauja augalo ląstelių kvėpavimo procese kaip katalizatorius. Cinkas - vienas svarbiausių mikroelementų augalams ir yra būtinas normaliam jų augimui bei vystymuisi, taip pat svarbus angliavandenių transformacijos procese. Cinkas sustiprina chlorofilo gamybos energiją bei reguliuoja cukrų gamybą. Šis elementas dalyvauja ir auksinų gamyboje, kurie atsakingi už augalo augimą į ilgį bei šaknų vystymąsi, nes jam veikiant absorbuojamas vanduo ir taip užtikrinamas ląstelių tįsimas.

Molibdenas

Molibdenas augalams reikalingas dėl chlorofilo atsinaujinimo, azoto, fosforo ir geležies metabolizmui. Taip pat labai svarbus azoto fiksacijai, tačiau tai labiau reikšminga ankštiniams augalams. Ankštiniams augalams – žirniams, pupoms – molibdenas ypač svarbus, nes jo reikia gumbelinių bakterijų veiklai. O kuo aktyvesnės ant augalų šaknų gyvenančios gumbelinės bakterijos, tuo daugiau jos sukaupia azoto, tuo geriau augalai auga ir dera. Javus, kuriems trūksta molibdeno, taip pat žirnius, pupas galima tręšti per lapus labai koncentruotomis skystomis šio elemento trąšomis Wuxal Mo. Šios trąšos ypač tinka, norint saugiai sureguliuoti molibdeno trūkumą rūgščiose ir lengvose dirvose.

Boras

Boras labai svarbus elementas, turintis įtakos vandens patekimui į ląsteles, cukraus pernešimui augalo viduje. Tai, savo ruožtu, užtikrina tinkamą augalo augimą, naujų lapų formavimąsi. Vėliau boras „atsakingas“ ir už žiedadulkių vystymą bei jų sudygimą, vaisių bei lapijos susidarymą. Boras yra vienas reikšmingiausių mikroelementų rapsams, nes jo augalams ypač reikia svarbiausiais vystymosi tarpsniais: augimo pradžioje, kai formuojasi viršūninis pumpuras ir šoniniai ūgliai, taip pat – butonizacijos metu. Rapsai boru (pavyzdžiui, trąšomis Oligo Boron ar Boronia Mo 6) tręšiami tiek rudenį, tiek pavasarį.

Geležis

Geležis dalyvauja susidarant chlorofilui – fotosintezėje. Šie procesai, išnaudojant saulės energiją, yra tiesiogiai atsakingi už augalo organinės medžiagos formavimą bei normalų augimą.

Normaliam augalų augimui užtikrinti yra svarbūs visi mikroelementai. Todėl siekiant aukšto javų, rapsų, ankštinių augalų derlingumo, labai svarbu laikytis technologinių rekomendacijų ir laiku patręšti pasėlius tiek makro-, tiek ir mikrotrąšomis.


Tręšimai per lapus makro- ir mikroelementais šiemet ypač svarbūs

AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovo Andriaus Lukoševičiaus teigimu, javų, rapsų, ankštinių augalų augimo sąlygos būna labai įvairios ir dažnai gana nepalankios, kad augalai galėtų tinkamai įsisavinti iš dirvos įvairias jiems būtinas maisto medžiagas. Pavyzdžiui, rudenį dirvos būna per daug drėgnos, šaltos, augalams trūksta šviesos ir tiesioginių saulės spindulių. Panašios sąlygos buvo ir pirmuosius du šio pavasario mėnesius, kai dirvos ilgai nesušilo, buvo pernelyg drėgnos, naktimis vyravo stiprios šalnos. Vasaros periodu augalams įsisavinti reikiamą kiekį maisto medžiagų iš dirvos dažnai trukdo sausros. Normaliam augalų augimui užtikrinti yra svarbūs visi mikroelementai. Todėl javų, rapsų, ankštinių augalų priežiūros technologijose dažniausiai ir rekomenduojame naudoti mikroelementų kompleksus, kurie turi daugelį svarbiausių tos rūšies augalams elementų. Pavyzdžiui, javams tinka mikroelementų kompleksai Oligo BravaActiflow MCZ, rapsams – Oligo Ranau ir pan.

„Kalbant apie kiekvieno mikroelemento reikšmę, žinotina, jog peržiemojusiems javams ir rapsams ankstyvo pavasario periodu labiausiai reikalingi ne tik makro- ir mikroelementai, bet ir amino rūgštys bei peptidai, kurie padeda augalams greičiau atsigauti po žiemos. Vėliau, intensyvaus augimo ir vystymosi periodu, javams reikia didesnių kiekių magnio, cinko, mangano. Šie elementai užtikrina intensyvesnį augalų augimą ir vystymąsi, ypač tuomet, kai būna nepalankios sąlygos. Varis ypač svarbus javams, kuomet formuojasi varpų ir grūdų užuomazgos“, - teigia A. Lukoševičius.

Siekiant aukšto javų, rapsų, žirnių, pupų ir kitų augalų derlingumo, labai svarbu laikytis visų technologinių rekomendacijų ir laiku patręšti pasėlius tiek makro-, tiek ir mikroelementais. Sekite patarimus, atsisiuntę mobiliąją programėlę RapsaiLT technologijos.

AB "Linas Agro" informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką