Naujovė – fermentuotos organinės trąšos iš Latvijos

2018 03 23

Naujovė – fermentuotos organinės trąšos iš Latvijos

Augalininkystės ūkiai ilgainiui susiduria su humuso, o kartu ir dirvožemių derlingumo mažėjimo problema. Taip atsitinka tuomet, kai nepavyksta subalansuoti sėjomainų, tręšimo mineralinėmis trąšomis. Efektyvius šios problemos sprendimo būdus siūlo agronomijos mokslas ir verslas – Latvijoje iš fermentuoto paukščių mėšlo pradėtos gaminti organinės granuliuotos trąšos. Latviai ūkininkai jas jau išbandė ir sėkmingai naudoja. O nuo šio pavasario organinių trąšų „Organiq“ Lietuvos ūkiams gali pasiūlyti AB „Linas Agro“, pradėjusi bendradarbiauti su kaimyninės šalies įmone. 

Kas yra „Organiq

Tai – organinės aukštos kokybės fermentuotos, pasterizuotos ir granuliuotos NPK trąšos, turinčios 3 % azoto, 7 % fosforo ir 1,2 % kalio. Kaip organinės trąšos, jos išsiskiria itin aukštu fosforo kiekiu – 83 kg tonoje.

Šiose trąšose, be to, yra nemaži kiekiai mangano, cinko, vario, boro, molibdeno, daug – 10,8 % kalcio, 2,6 % magnio ir 2,7 % sieros. Organinės medžiagos sudaro 63 % trąšų kiekio. Trąšų pH – 6,4. Granulių drėgnis – 8,8 %.

Produkcija sufasuota į 500 kg ir 1 tonos didmaišius. Granules lengva paskleisti ūkiuose turimomis įprastomis mineralinių trąšų barstyklėmis.

Svarbiausi naujųjų trąšų „Organiq“ privalumai – aukšta kokybė, dėl fermentacijos ir pasterizacijos aiški ir nekintanti sudėtis, be kvapo, be piktžolių sėklų ir patogeninių mikroorganizmų, granuliuotos, lengva paskleisti, dirvoje maisto medžiagos „išlaisvinamos“ pamažu.

Unikali gamybos technologija

„Sukūrėme unikalią trąšų gamybos technologiją, kuria, beje, jau domisi ir užsieniečiai“, - pasakoja Peteris Vilks, Jiecavoje įsikūrusios įmonės „Egg Energy“ komercijos direktorius. Trąšų žaliava – vištų mėšlas gaunamas iš dedekles laikančios įmonės „Balticovo“. Dujų gamybos stotyje mėšlas fermentuojamas pasitelkiant specialias bakterijas. Po to masė pasterizuojama pagal ES patvirtintus stantartus – 1 valandą kaitinama +70 °C temperatūroje. Dėl to trąšose nelieka gyvų piktžolių sėklų, patogeninių organizmų (ligų sukėlėjų). Iš gautos masės formuojamos 5 mm diametro granulės. Trąšos yra bekvapės, laikant nebevyksta jokios reakcijos, todėl maisto medžiagų sudėtis išlieka nepakitusi.

Trąšų „Organiq“ privalumai – aukšta kokybė, dėl fermentacijos ir pasterizacijos aiški ir nekintanti sudėtis, be kvapo, be piktžolių sėklų ir patogeninių mikroorganizmų, granuliuotos, lengva paskleisti, dirvoje maisto medžiagos „išlaisvinamos“ pamažu.

„Kadangi mėšlą gauname iš vieno tiekėjo, trąšų sudėtis yra stabili. Šiemet planuojame pagaminti iki 7,5 tūkst. tonų šių trąšų, o vėliau pasiekti planuojamą 10 tūkst. tonų per metus gamybos apimtį“, - pasakoja įmonės „Egg Energy“ komercijos direktorius.

Dujų stotyje gaunamos dujos parduodamos energijos tinklams. O iš dalies jų išgaunama šiluma, kuri panaudojama trąšų pasterizacijai ir granulių džiovinimui.

Mokslininkai atliko bandymus

Pasak P.Vilks, skaičiuojama, jog 2-3 tonos tokių granuliuotų trąšų pakeičia 10 tonų šviežio vištų mėšlo, be to, „Organiq“ granulėmis pakanka tręšti dirvas kas kelerius metus.

Gamintojai rekomenduoja šias trąšas naudoti derinant su pasėlių tręšimu mineralinėmis trąšomis. Tai, kad toks tręšimo būdas efektyviausias, patvirtino ir pernai Latvijos žemės ūkio universitete mokslininkų atliktų bandymų rezultatai. Pavyzdžiui, be trąšų gauta 3,28 t/ha vasarinių kviečių, tręšiant tik „Organiq“, derlingumas siekė 5,16 t/ha, o tręšiant „Organiq“ + mineralinės trąšos, gauta 6,44 t/ha kviečių grūdų.

Kitas bandymas atliktas, auginant bulves. Jas tręšiant vien mineralinėmis trąšomis, derlius siekė 42,18 t/ha. O tręšiant kombinuotai: „Organiq“ + mineralinės trąšos, užauginta 45,18 t/ha bulvių. Pastebėta, jog tręšimas organinėmis trąšomis gerino produkcijos kokybę: pirmu atveju prekinė produkcija sudarė 80 %, o taikant kombinuotą tręšimą, prekinių bulvių buvo 84 %.

Tokius tyrimus Latvijos žemės ūkio universiteto mokslininkai planuoja tęsti penkerius metus. Tuomet bus galima pateikti detalesnius naujų organinių trąšų efektyvumo rodiklius. Tačiau jau dabar aišku, kad geriausiai pasiteisina kombinuotas augalų tręšimas, kad derinamos organinės trąšos su mineralinėmis.

„Organinių trąšų poveikis dirvai ir augalams yra ne vien tiesioginis. Šios trąšos, be to, kad turi augalų mitybai reikalingų elementų, ilgainiui dar gerina dirvų struktūrą, didina humuso kiekį ir pan. Organinių trąšų pranašumai ypač išryškėja lengvose arba sunkiose dirvose – gerėja jų struktūra, sukuriamos palankesnės sąlygos augalams augti. O tai, savo ruožtu, turi teigiamos įtakos derlingumui“, - sako Andrius Lukoševičius, „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas.

Trąšos „Organiq“ fasuojamos į didmaišius. Mažiausia rekomenduojama norma hektarui – 500 kg.

Naudojimo rekomendacijos

Organinėmis trąšomis „Organiq“ galima tręšti įvairius augalus įvairiuose dirvožemiuose. Tačiau, suprantama, jog daugeliu atveju labiau verta tręšti pelningesnius augalus arba naudoti trąšas siekiant pagerinti lengvų ar sunkių dirvų būklę.

Mažiausia rekomenduojama norma hektarui – 500 kg. Trąšas geriausiai įterpti į dirvą prieš sėją. Kartu galima derinti tręšimą ir mineralinėmis NPK trąšomis.

„Iš šių organinių trąšų matomą efektą galima gauti jau pirmaisiais metais po panaudojimo. Tręšiant įprastomis organinėmis trąšomis, tokių rezultatų iš pradžių nesimato“, - pastebi P. Vilks.

Šiuo metu gamintojai domisi galimybėmis trąšas „Organiq“ sertifikuoti kaip ekologiškas. 

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką