Orai palankūs padidinti žieminių miežių derlingumą

2017 06 07

Orai palankūs padidinti žieminių miežių derlingumą

Sinoptikai prognozuoja lietingą ir šiltą birželį. Tokios orų sąlygos turi ir pliusų, ir minusų. Jeigu prognozės išsipildys, tai visą šį mėnesį pasėliams užteks drėgmės, tačiau jausis saulės energijos stygius, o tai mažins javų atsparumą išgulimui. Žinant, kad birželį saulės spinduliuotė būna labai stipri, tai net ir vyraujant debesuotiems orams, jos pakanka vidutinio, o kartais net aukšto intensyvumo fotosintezei vykti. Šilti orai skatins biocheminius procesus augaluose, kuriant organinius junginius, reikalingus tiek jų atsargų kaupimui stiebuose, tiek grūdų mitybai. Sukauptos stiebuose sausosios medžiagos vėliau bus panaudotos grūdų masės didinimui.

Du papildomi tręšimai, ir tona didesnis derlingumas

Šių metų birželio orų sąlygos yra ypač palankios hibridiniams žieminiams miežiams, kurie šiuo laiku būna X–XI organogenezės etapuose. Jų metu vyksta itin spartus sausųjų medžiagų kaupimas grūduose. Paskaičiuota, kad per birželį auginamų pagal intensyvias technologijas hibridinių žieminių miežių grūdų masė kasdien gali vidutiniškai padidėti net po 250-275 kg ha-1. Taigi, per birželį galime sukaupti net 70-80 % būsimo grūdų derliaus, jei augalai bus aprūpinti jiems reikalingais mineraliniais elementais, o pasėliai bus optimalaus tankumo (6,5-7,5 mln. vnt. produktyvių stiebų ha-1).

Gegužės pabaigoje, po žieminių miežių apsivaisinimo, jų pasėlių faktinis tankumas buvo pasiekęs šias reikšmes. Optimizmą kelia ir galimas aukštas vidutinis varpos produktyvumas, jei orų prognozės pasitvirtins. Paskaičiavome galimą vidutinį varpos produktyvumą: 35-40 grūdų varpoje, o 1000 grūdų masė gali būti 40-45 g, arba apie 1,6 g varpoje. Tokiu atveju atsiranda galimybė prikulti (6,5x1,6 = 10,4) 9,5-10,5 t ha-1 grūdų.

Siekiant, kad šios prognozės pasitvirtintų arba net būtų viršytos, dabar mums būtina žieminius miežius tręšti per lapus karbamidu (25-40 kg ha-1) + Yelia NPK (2-3 kg ha-1) + Bratan Foliar (2-3 kg ha-1) mišiniais. Šis tręšimas ne tik tiesiogiai pasėlius aprūpina azotu, bet ir padeda išvengti minimumo dėsnio pasireiškimo dėl kurio nors mikroelemento trūkumo. Po 10-14 dienų tręšimas per lapus karbamidu pakartojamas.

Suprantame Jūsų galimą klausimą: birželis prognozuojamas lietingas, o siūloma pasėlius papildomai tręšti azoto trąšomis, kurios mažina augalų atsparumą išgulimui? Jūs būtumėte teisūs, jei siūlytume tręšti antžeminiu būdu. Tikriausiai prisimenate, kad pasėlių tręšimas per lapus azoto trąšomis storina stiebą, ir taip net padidėja jų atsparumas išgulimui. Šie du tręšimai per lapus gali padidinti hibridinių žieminių miežių vidutinį derlingumą ne mažiau, kaip 1,0-1,5 t ha-1. Ypač žinant, kad šią vasarą dėl perteklinio lietaus azoto dirvožemiuose bus nedaug, o jo trūkstant miežiai nesugebėtų visiškai išnaudoti palankias orų sąlygas.

Tręšimai per lapus gali padidinti hibridinių žieminių miežių vidutinį derlingumą ne mažiau, kaip 1,0-1,5 t ha-1.

Trys priežastys, kodėl „bijome“ žieminių miežių

Dabartinių hibridinių veislių žieminiai miežiai tampa derlingiausias javais iš visų auginamų javų rūšių. Be to, jų grūdų savikaina yra mažiausia, o auginimo ekonominis efektyvumas didžiausias. Kyla klausimas, kodėl kol kas jų pasėlių plotai yra mažiausi?

Pirma ir bene svarbiausia priežastis yra mūsų prisiminimai apie linijinių veislių žieminių miežių auginimą prieš 10-15 metų. Tada jų pasėlių sėkmingas peržiemojimas, daugiamečių vidurkių duomenimis, siekdavo vos 55-65 % bendro ploto. Paskutinių trejų metų patirtis rodo: jei mes hibridinius žieminius miežius pasėjame ne vėliau kaip rugsėjo 5 dieną, tai jų peržiemojimas siekia 75-80 % bendro ploto. Nors pastaraisiais metais žiemos buvo šaltos. Žinoma, peržiemojimo tikimybė dar priklauso ir nuo pasėlio geografinės vietos, dirvožemio savybių, fosforo ir kalio trąšų normų, nuo rudeninės pasėlių priežiūros kokybės ir nuo konkrečių metų žiemos orų sąlygų.

Antra priežastis, kodėl šių miežių plotai kol kas gana maži, yra ta, kad mūsų ūkininkai ir mokslininkai dar nėra sukūrę moksliškai pagrįstų auginimo technologijų. Tad egzistuoja tikimybė, kad žiemą ar anksti pavasarį dėl mums dar nežinomų priežasčių gali žūti pasėliai. AB „Linas Agro“ jau šių metų vasaros pabaigoje pateiks patikslintas hibridinių žieminių miežių auginimo technologijas ir pasiūlys naują hibridinių miežių veislę Mercurioo. Ji gerai žiemoja, yra labai derlinga, labiau atspari išgulimui ir varpų lužinėjimui.

Trečia priežastis, kodėl kai kurie ūkininkai vis dar „bijo“ auginti žieminius miežius, yra daugiau psichologinė, nei agronominė: daugelis mūsų per ilgai nepasitikime skelbiama informacija ar siūlomomis rekomendacijomis. Dėl to dažnas laukia kitų, „drąsesnių“, ūkininkų ilgesnės praktinės patirties ir tik po to nusprendžia, ką daryti. Mes Jums siūlome jau šį rudenį išplėsti žieminių miežių pasėlių plotus. Pasirinkite žemes, kurios atitinka žieminių rapsų ir žieminių miežių auginimo reikalavimus. Sudarykite keturių laukų sėjomainos schemą: žirniai, žieminiai miežiai, žieminiai rapsai, žieminiai miežiai. Manome, kad neapsiriksite nei agronominiu, nei ekonominiu požiūriais.

Taigi, atrodo, kad artimiausioje ateityje nėra didelių kliuvinių smarkiai išplėsti hibridinių veislių žieminių miežių pasėlius. Šie miežiai ir ekonomiškai pelningesni, ir yra puikus priešsėlis žieminiams rapsams. Ne veltui lenkų fermeriai sako, kad dirvose, kuriose peržiemoja žieminiai rapsai, peržiemoja ir žieminiai miežiai. Jie žieminių miežių poreikius klimato sąlygoms apibūdina taip: tai nuosaikiai šiltų dienų (18–24 °C) ir vėsesnių naktų  (8–16 °C) oro sąlygų augalai. Nors gali sėkmingai augti ir esant karštesniems orams (22–28 °C), gali augti bei gerai derėti ir esant kur kas vėsesniam orui (16–18 °C). Poreikis dirvožemio drėgmei daug priklauso nuo oro temperatūros. Paprastai Prancūzijos ar Vokietijos selekcijos veislių žieminiai miežiai „gerai išmokyti“ iškęsti troškulį, bet esant pakankamam drėgmės kiekiui, sugeba ją racionaliai panaudoti.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką