Pasėlių priežiūros rekomendacijos, esant nepalankioms purškimui oro sąlygoms

2017 04 20

Pasėlių priežiūros rekomendacijos, esant nepalankioms purškimui oro sąlygoms

Šis balandis išsiskiria nepalankiais sėjai ir žieminių augalų pasėlių priežiūrai orais. Žemės įdirbimo ir sėjos darbams bei purškimams trukdo lietūs, per drėgnos dirvos, vėsa, naktiniai šalčiai. Tuo tarpu žieminiai javai ir rapsai, nors pamažu, tačiau auga, vystosi. Piktžolės taip pat. Dabar visi žieminių pasėlių priežiūros darbai „susistūmė“ į krūvą. Rapsus, kviečius jau reikia purkšti augimo reguliatorius. Būtina naikinti ir piktžoles, ypač ten, kur herbicidai nebuvo naudoti rudenį. Taip pat svarbu augalus patręšti per lapus, nes jie dėl šaltų orų negali įsisavinti maisto medžiagų iš dirvos. Kokius tinkamiausius sprendimus priimti tokiomis sąlygomis, AB „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai aptarė, susirinkę į Lukšių žemės ūkio bendrovę (Šakių r.) ir apžiūrėję įvairių veislių žieminių kviečių, miežių bei rapsų pasėlius.

Žieminiai kviečiai, kaip čia matoma Famulus veislė, ir kiti žieminiai javai, ypač ankstyvų veislių ir ankstyvos sėjos, jau baigia krūmytis arba pradeda bamblėjimo fazę, todėl būtina kuo skubiau panaudoti augimo reguliatorius. Taip pat jau reikia naikinti piktžoles.

Kadangi dėl nepalankių orų pasėlių priežiūros darbai vėluoja, patartina daryti pesticidų bei trąšų mišinius, kad viską būtų galima išpurkšti vienu kartu. Sprendimas kviečiams galėtų būti toks: augimo reguliatoriai Moddus Start (0,2 l/ha) + Cycocel (0,5 l/ha), herbicidai Avoxa + Biathlon (60 g/ha) arba Avoxa + Cleave, trąšos – Microfert (1,0 l/ha) + Bratan Foliar NPK (4-5 kg/ha) + Actiflow MCZ (1 l/ha).

Šiame žieminių kviečių pasėlyje rudenį herbicidas nebuvo naudotas. Matosi, kad kartu su javais peržiemojo ir vienametės miglės. Todėl reikės purkšti herbicidais. Pavasarį kviečių pasėliuose galimi įvairūs herbicidų deriniai, atsižvelgiant į piktžolių rūšis ir išplitimą, veikliųjų medžiagų efektyvumą, kainą. Pavyzdžiui: Avoxa + Biathlon (60 g/ha), Avoxa + Cleave.

Vėsus oras ir drėgnos dirvos skatina javų pašaknio ligų plitimą. Dar vienas rizikos faktorius – atsėliuoti pasėliai. Bambėjimo pradžia – laikas, kai kviečiai pirmą kartą purškiami fungicidais, veikiančiais nuo pašaknio ligų. Vienas populiariausių šio naudojimo laikotarpio fungicidų – Capalo (1–1,3 l/ha). Šakių rajone dirbantys „Linas Agro“ vadybininkai-konsultantai pasakoja, kad kai kurie pažangūs ūkininkai, ištaikę tinkamus orus, jau suspėjo savo kviečius nupurkšti augimo reguliatoriumi kartu su fungicidu.

„Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius pastebi, jog šiemet daugelyje ūkių yra labai gerų rapsų pasėlių, todėl jų priežiūrai reikia skirti ypatingą dėmesį, ir galima planuoti aukštą derlingumą. Lukšiuose ypač gražūs hibridinės veislės Factor KWS rapsai.

Žieminius rapsus stiebo ilgėjimo fazėje metas purkšti augimo reguliatoriais, insekticidu nuo palėptastraublių, tręšti per lapus. Tinkamas sprendimas: augimo reguliatorius Caryx (0,7-1,0 l/ha), trąšos – Oligo Boron (1,0 l/ha) + Oligo Ranau (1,0 l/ha) + Bratan Foliar NPK (4-5 kg/ha) + Microfert (1,0 l/ha) bei insekticidas Fastac (0,2 l/ha) ar Karate Zeon (0,15 l/ha). Padarius tokį mišinį, vienu kartu galima atlikti kelis darbus: sustiprinti augalus, pamaitinant juos per lapus, ir išpurkšti augimo reguliatorių bei insekticidą.

Iki gegužės pradžios žieminių rapsų pasėlius rekomenduojama paskutinį kartą patręšti biriomis azoto trąšomis – amonio sulfatu, 200 kg/ha. Gražiems pasėliams skirta bendroji pavasarinė azoto norma turėtų būti didelė, nes augalai formuoja aukštą derlingumo potencialą, todėl jiems reikia daug maisto medžiagų.

Žieminiai hibridiniai miežiai Zzoom pradeda bambėjimo tarpsnį. Tai – išgulimui jautri veislė, kai tik leis oro sąlygos, būtina kuo greičiau nupurkšti pasėlį augimo reguliatoriais: Moddus Start (0,3 l/ha) + Cycocel (0,5 l/ha). Po 2 savaičių purškimas kartojamas, pasirenkant kitą augimo reguliatorių – Medax Max (0,5 l/ha).

Lukšių ŽŪB šį sezoną auginama ir nauja hibridinių žieminių miežių veislė Mercurioo, kurios sėklų jau šių metų rudens sėjai „Linas Agro“ planuoja pasiūlyti ūkiams. Šie hibridiniai miežiai savo savybėmis (geresniu žiemojimu ir kt.) bus dar pranašesni už augintojų jau pamėgtą hibridą Zzoom.

Orai, kai naktimis būna šalčio, o dienomis sušyla vos keliais laipsniais, nepalankūs pasėlių purškimui. Važiuoti į pasėlius su augalų apsaugos produktų bei mikro- ir makroelementų trąšų mišiniais patartina tada, kai naktimis nebebus šalčio, o dienomis oro temperatūra pakils ne mažiau kaip iki +8–10 °C. Balandžio paskutinę savaitę prognozuojami šiltesni orai, tuomet augalai suintensyvins gyvybinius procesus ir galės įsisavinti pesticidų bei trąšų veikliąsias medžiagas. Atsižvelgiant į prognozes, pasėlių purškimus, tikimasi, bus galima pradėti kitą savaitę.

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką