Rapsai negali įsisavinti maisto medžiagų iš šaltos dirvos

2017 04 14

Rapsai negali įsisavinti maisto medžiagų iš šaltos dirvos

Vis dažniau gauname informacijos apie problemas žieminių rapsų pasėliuose. Augintojai, perpjovę rapsų šaknis, pastebi jose atsiradusių ertmių. Šiose vietose pradeda formuotis sausasis, po to – ir šlapiasis puviniai. Iškyla grėsmė, kad augalas dėl pažeistos šaknies bus silpnas ar net gali žūti.

Kokios tokio reiškinio priežastys ir ką daryti?

Rapsų, kurie dėl šaltos dirvos nepajėgia įsisavinti reikiamo kiekio maisto medžiagų, šaknyse atsiranda ertmių. Jose pradeda formuotis sausasis, o po to – ir šlapiasis puviniai. Todėl augalus reikia kuo greičiau patręšti per lapus biostimuliatorių ir mikro- bei makroelementų mišiniu.

„Esant šaltai ir drėgnai dirvai, augalai nepajėgia iš jos įsisavinti pakankamo kiekio maisto medžiagų. Tuo tarpu augalų antžeminė dalis auga ir vystosi labai intensyviai (ūkininkai patys mato, kokie jau masyvūs laukuose augalai). Todėl augalai maisto medžiagas ima iš šaknyse esančių rezervų. Pasekmės – šaknyse formuojasi tuščios ertmės, o laikui bėgant – ir sausasis bei šlapiasis puviniai. Dėl to dar labiau pablogėja augalų aprūpinimas vandeniu ir maisto medžiagomis. Tokie augalai bus mažiau derlingi, o labiau pažeisti gali ir žūti“, – paaiškina Andrius Lukoševičius, AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas.

Šios problemos sprendimas – pamaitinti augalus per lapus. Reikėtų naudoti tokį mišinį:

Bratan Foliar – 5 kg/ha,
Karbamidas – 10 kg/ha,
Microfert – 0,6–1,0 l/ha,
Oligo Boron – 0,5–1,0 l/ha.

Mikro- ir makroelementų turinčios Bratan Foliar trąšos ir Karbamidas pamaitins rapsus, sustabdys tolesnį šaknies žalojimą. Augalai galės netrukdomai formuoti šonines šakas, o kartu – ir derliaus potencialą.

Biostimuliatorius su amino rūgštimis ir peptidais – Microfert sumažins rapsų patiriamą stresą dėl nepakankamo maisto medžiagų įsisavinimo iš dirvos ir nepalankių orų, padės užsigydyti žaizdas, paskatins augalų atsinaujinimą, išsaugos biologinę energiją ir suaktyvins augimą bei vystymąsi.

Boras, esantis Oligo Boron produkte, paskatins vandens ir maisto medžiagų judėjimą augale, taip pat antžeminėje augalo dalyje susintetintų junginių pernešimą į šaknis, taigi, sustabdys puvinio plitimą ir padės greičiau užsigydyti žaizdas.

Beje, į trąšų mišinį patartina įdėti ir insekticidų (jeigu anksčiau jie nebuvo panaudoti), nes rapsų pasėliuose jau randama paslėptastraublių. Tinka Fastac (0,2 l/ha) arba Karate Zeon (0,15 l/ha).

Kadangi orai vėsūs, lietingi, kai kuriomis naktimis netgi numatomos šalnos, pasėlius tręšti per lapus patartina, sulaukus palankesnių šiam darbui dienų, kad minėtas mikro- ir makroelementų tirpalas patektų į augalą ir būtų efektyvus.

AB „Linas Agro“ informacija

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką