Rapsų augimo reguliavimas: į ką atkreipti dėmesį

2018 04 20

Rapsų augimo reguliavimas: į ką atkreipti dėmesį

Po vėsaus pirmojo pavasario mėnesio orai sušilo staiga, o kai kuriomis dienomis buvo pasiekti balandžio mėnesio šilumos rekordai. Aukšta temperatūra paskatino ir žieminių rapsų augimą bei vystymąsi. Šį pavasarį ūkiuose yra labai skirtingos būklės rapsų pasėlių, nes sėja vyko sudėtingomis sąlygomis, kai kur vėlavo, daugelyje vietų dirvos ilgai buvo pernelyg drėgnos. Pavasarį rapsų pasėlių būklė koreguojama ne tik tinkamai tręšiant, bet ir sumaniai panaudojant augimo reguliatorius.

„Praėjusią savaitę didžioji rapsų pasėlių dalis buvo patręšta azotinėmis trąšomis, o toliau vyraujant šiltiems orams, rapsai pradėjo auginti stiebą ir tįsti į viršų. Toks staigus augimas yra pavojingas, nes stiebas lieka silpnas, tokie augalai neformuoja ir neaugina šoninių šakų, greičiau pradeda žydėti. Todėl rekomenduojame laiku pasėlius nupurkšti specialiai rapsams sukurtu augimo reguliatoriumi Caryx. Jo panaudojimas stiebo augimo metu neleis rapsams ištįsti, sustiprins stiebus, paskatins šoninių šakų vystymąsi ir apsaugos nuo išgulimo“, – pataria BASF verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė.

Tinkamiausias Caryx panaudojimo laikas, kai rapsų stiebas yra 10-15 cm aukščio. Silpnesniuose rapsuose rekomenduojama naudoti 0,7 l/ha, o stipresniuose – 0,7-1,0 l/ha Caryx normą.

Yra žinoma, jog net 75 proc. rapsų derliaus gaunama būtent iš šoninių šakų. Tai reiškia, kad jei iš ha kuliame 4 tonas rapsų sėklų, tai 3 tonos subręsta ant šoninių šakų ir tik viena tona – ant pagrindinio stiebo. Kaip galima paskatinti šoninių šakų vystymąsi – laiku panaudoti augimo reguliatorius.

Augimo reguliavimas, panaudojant Caryx, svarbus ne vien tik tankiuose pasėliuose, bet taip pat ir silpnesniuose bei retesniuose rapsuose. „Labai svarbu pristabdyti tokių augalų pagrindinio stiebo augimą ir paskatinti šoninių šakų vystymąsi. Tokiu būdu pasėlis pasidarys tankesnis,“ – sako R. Laurinkienė.

Lietuvos rapsų augintojai augimo reguliatorių Caryx jau naudoja kelerius metus ir turi sukaupę teigiamos patirties, kaip jis veikia tiek stipriuose, tankiuose, tiek ir silpnesniuose pasėliuose. Silpnesnius augalus augimo reguliatoriaus veikliosios medžiagos skatina daugiau šaknytis, stiprėti, šakotis. Augalai tampa masyvesni ir derlingesni. Kartais ūkininkai surizikuoja palikti auginimui net retus pasėlius, bet panaudoję Caryx, gauna tenkinančius derliaus rezultatus. Pavyzdžiui, Raseinių rajono ūkyje po žiemos rapsų pasėlio tankumas tebuvo 5 augalai kv. m. Ūkininkas panaudojo Caryx ir liko patenkintas – derlius siekė 2,5 t/ha.

Ar naudoti Caryx, jeigu pasėlyje augalų per daug? Atsakymas – taip! Šiuo atveju veikliosios medžiagos neleidžia augalams pernelyg ištįsti. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajono ūkininkas, panaudojęs Caryx tankiame pasėlyje (1 l/ha rudenį ir 1 1/ha pavasarį) gavo 6,5 t/ha derliaus. Aišku, auginant rapsus ir kiti jų priežiūros darbai (purškimai fungicidu, insekticidais) ūkyje buvo atlikti tinkamai ir laiku.

Tinkamiausias Caryx panaudojimo laikas, kai rapsų stiebas yra 10-15 cm aukščio. Silpnesniuose rapsuose rekomenduojama naudoti 0,7 l/ha, o stipresniuose – 0,7-1,0 l/ha Caryx normą.

Į augimo reguliatoriaus darbinį tirpalą patartina įdėti ir insekticido nuo paslėptastraublių: Fastac (0,2 l/ha) arba Kaiso (0,15 kg/ha).

AB „Linas Agro“ informacija 

 

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką