Rapsų augintojams aktuali informacija

2018 05 14

Rapsų augintojams aktuali informacija

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) ragina vasarinių rapsų augintojus pateikti duomenis apie plotus, apsėtus neonikotinoidais beicuota sėkla. Taip pat žieminių rapsų augintojams primenama, kad prieš purškiant augalų apsaugos produktais žydinčius pasėlius, privaloma pranešti į Paraiškų priėmimo informacinę sistemą.

Vasariniams rapsams ankstyvojoje augimo stadijoje ypač daug žalos padaro spragės. Nuo kenkėjų antplūdžio geriausiai apsaugo rapsų sėklos beicavimas efektyviais neonikotinoidų grupei priskiriamais augalų apsaugos produktais. Tačiau jų naudojimą Europos Komisija dėl didelio pavojaus bitėms ir kitiems vabzdžiams nuo 2013 m. uždraudė. Tiesa, atsižvelgiant į ūkininkų prašymus, kadangi nėra efektyvios alternatyvos vasarinių rapsų beicavimui, išimties tvarka 2018 m. buvo leista sėti neonikotinoidų grupės beicais Modesto ir Cruiser OSR apdorotą vasarinių rapsų sėklą, griežtai kontroliuojant jos naudojimą.

Pagrindinis reikalavimas: vasarinių rapsų augintojai, įsigiję minėtais beicais apdorotą sėklą, privalo per Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) tvarkomą Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS) prieš dvi kalendorines dienas pateikti informaciją apie beicuota vasarinių rapsų sėkla planuojamus apsėti laukus. Žemdirbius, kurie pasėjo vasarinius rapsus, bet nesuskubo pateikti duomenų į PPIS, VAT ragina tą padaryti nedelsiant. Instrukciją, kaip prisijungti prie PPIS, galite rasti adresu: 

http://www.vatzum.lt/uploads/documents/trasos/20170328_neonikotinoidais‌_beic_skl_sja_lankst_emdirb_j_db.pdf.

Bitynus užregistravę bitininkai gauna pranešimus į mobiliuosius įrenginius apie 2,5 km atstumu esančius laukus, kuriuose sėjama neonikotinoidais apdorota vasarinių rapsų sėkla. Be to, visi laukai, apie kuriuos pranešta į PPIS, automatiškai pažymimi ŽŪIKVC tvarkomuose, viešai internete prieinamuose žemėlapiuose adresu http://zuikvc.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?‌id=554b126da8a24b878d1770082f5d7e13. Tokiu būdu siekiama užtikrinti, kad informacija apie neonikotinoidais beicuota sėkla apsėtus žemės sklypus pasiektų bitininkus, ir jie galėtų apsaugoti savo augintines nuo galimo nepageidaujamo poveikio rapsams žydint. 

Žemdirbiai, sėjantys neonikotinaidais beicuotus rapsus, raginami laikytis ir kitų reikalavimų, padedančių apsaugoti laukinius paukščius, gyvūnus, bites ir kitus naudingus vabzdžius apdulkintojus nuo neigiamo šių produktų poveikio:

  • nesėti beicuotų sėklų bičių maitinimosi metu, jeigu šalia apsėjamo lauko yra žydinčių augalų;
  •  sėti jas sėjamosiomis, kurios yra sandarios, gerai įterpia sėklas į dirvą ir neleidžia susidaryti beico dulkių debesims;
  • nenaudoti pneumatinių sėjamųjų, išskyrus tas, kurių oro sistema nukreipta į dirvą, sėklas į dirvą įterpti tokiu būdu, kad būtų išvengta beicuotos sėklos dulkių patekimo ant gretimų laukų ir šalia augančių augalų,
  • beicuotas sėklas įterpti į dirvą taip, kad jų neliktų dirvos paviršiuje, ypač atkreipti dėmesį į tinkamą įterpimą galulaukėse;
  • saugiai pašalinti pabirusias beicuotas sėklas.

Prasidėjus masiniam pasėlių purškimui augalų apsaugos produktais VAT taip pat primena, kad žemdirbiai pagal nustatytą tvarką privalo ne vėliau nei prieš 2 kalendorines dienas pateikti informaciją į PPIS apie planuojamus žydinčių augalų purškimus profesionaliajam naudojimui skirtais augalų apsaugos produktais. Taip pat raginami bitininkai užregistruoti savo bitynus ir jų buvimo vietą ŽŪIKVC Ūkinių gyvūnų registre. Tik užregistravę bitynų vietą bičių laikytojai gaus informaciją apie 2,5 km atstumu nuo bitynų vykdomus žydinčių augalų purškimus ar neonikotinoidais beicuota rapsų sėkla apsėtus laukus.

Parengta pagal VAT informaciją

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką