Svarbiausi augalininkystės darbai rugpjūtį

2017 07 31

Svarbiausi augalininkystės darbai rugpjūtį

Lietuvoje rugpjūčio mėnuo augalininkystės ūkiams visada buvo ir yra labai svarbus. Jo pirmoje pusėje vyrauja žieminių rapsų ir javų kūlimas, o antros dekados viduryje prasideda žieminių rapsų sėja. Šios dvi augalininkystės darbų rūšys yra tampriai susijusios. Juk pagrindiniai žieminių rapsų priešsėliai yra žieminiai kviečiai ir žirniai. Vėluos jų pjūtis, vėluos ir rapsų sėja. Apie tai ir pakalbėsime.

Javapjūtė

Tai svarbiausia ir baigiamoji augalininkystės darbų ciklo dalis, kurioje mūsų daromos klaidos gali atnešti didelių nuostolių. Jų atsiranda dėl kelių priežasčių: savaiminio grūdų ar sėklų išbyrėjimo iš pernokusių varpų ar ankštarų, dėl nesugebėjimo kokybiškai paruošti kombainus kūlimui, dėl maistinių elementų išsiplovimo iš grūdų (redukcija), kai lietingu oru vėluojamas kūlimas, dėl grūdų kokybės žemėjimo bei kitų priežasčių. Dėl to mums labai rūpi: kaip išvengti javapjūtės vėlavimo 2017 metais?

Sinoptikai prognozuoja, kad 2017 metų rugpjūčio orų vidutinė temperatūra dienomis turėtų būti 18-24 °C ribose. Ji beveik idealiai tiktų žiemkenčių ir vasarojaus brandai, tačiau kritulių gali būti per daug normaliai javapjūtės eigai. Todėl derliaus nuėmimas gali vėluoti ir užsitęsti. Jei vėluos priešsėlinių augalų derliaus nuėmimas, tai vėluos ir žiemkenčių sėja. O tai sumažins jų žiemkentiškumą ir būsimą derlingumą.

Privalome ieškoti būdų, kaip paankstinti bei paspartinti šių metų javų ir rapsų kūlimą, kad galėtume per daug nesuvėlinti žiemkenčių sėjos. Šiam tikslui pasiekti, reikėtų sudaryti javapjūtės ir žiemkenčių sėjos kuo tikslesnius planus-grafikus rugpjūčio mėnesiui. Darbų prioriteto seka būtų tokia:

  • žieminių rapsų sėjos plotų ir būsimų laukų vietos (sėjomainos schema) patikslinimas;
  • žieminių kviečių, žieminių miežių ir žirnių, po kurių bus sėjami žieminiai rapsai, pasėlių brandos įvertinimas ir jų pjūties plano-grafiko sudarymas;
  • sėklinių miglinių javų ir ankštinių augalų, salyklinių vasarinių miežių kūlimas, augalams pasiekus kietąją brandą;
  • aukšto produktyvumo žieminių ir vasarinių javų pasėlių ruošimas pjūčiai ir jų kūlimas;
  • žieminių kviečių, po kurių vėl bus sėjami (atsėliuojami) žieminiai ar vasariniai kviečiai, pasėlių būklės įvertinimas ir jų tolesnės priežiūros darbų plano sudarymas;
  • kitų rūšių žieminių ir vasarinių javų pasėlių būklės įvertinimas ir jų tolesnės priežiūros darbų bei pjūties plano-grafiko sudarymas.

Sėjomainos schemos patikslinimas

Lietuvoje nėra daug ūkių, kuriuose būtų visiškai įgyvendinti sėjomainų projektai. Dėl to beveik kasmet ūkininkams tenka jas šiek tiek koreguoti, ypač tada, kai į auginamų augalų sąrašą įtraukiame naujų arba kai kardinaliai keičiame sėjamų augalų plotus. Dabartiniu metu Jums reikia tik apsispręsti, kuriuose laukuose ir kiek žadate pasėti žieminių rapsų. Sėjomainų schemų pokyčius fiksuosite po žiemkenčių sėjos.

Žieminių rapsų priešsėlinių augalų pjūties laiko optimizavimas

Šį mėnesį planuojama pasėti apie 150-160 tūkst. hektarų žieminių rapsų. Mes gerai žinome, kokią didelę įtaką turi žieminių rapsų sėjos laikas tiek jų pasėlių žiemkentiškumui, tiek būsimam derlingumui. Dėl to didelė dalis ūkininkų, siekdami išvengti jų sėjos rugsėjo pirmą dekadą, šiais metais žada anksčiau (rugpjūčio pirma dekada) pradėti ir anksčiau (iki rugpjūčio pabaigos) užbaigti sėją.

Žinant, kad žieminių rapsų sėjos laikas ir tempai tiesiogiai priklauso nuo priešsėlinių augalų derliaus nuėmimo datos bei darbų tempų, rapsus sėsime tiek po žirnių, tiek po žieminių kviečių. Nors žieminių rapsų sėja pirmiausiai pradedama po žieminių miežių, pūdymų, išartų ilgamečių žolynų arba net po dirvonų, tačiau jų visų plotai yra maži ir didesnės svarbos, siekiant išvengti rapsų sėjos pradžios vėlavimo, neturės. Todėl pagrindine priemone, norint paankstinti bei pagreitinti žieminių rapsų sėją, išlieka žieminių kviečių ir žirnių, kaip svarbiausių rapsų priešsėlių, kūlimo pradžios ir dirvų ruošimo sėjai ankstinimas. Šią vasarą šalyje turime 171 tūkst. ha žirnių, tai yra daugiau nei žadame sėti rapsų. Tačiau žirniai yra puikūs priešsėliai ir žieminiams kviečiams, ypač tiems, po kurių bus sėjami vasariniai kviečiai. Manykime, kad apie 40 % žieminių rapsų pasėsime po žirnių, 50 % - po žieminių kviečių ir iki 10 % - po kitų priešsėlių.

Dabar, įvertinę minėtus priešsėlinius pasėlius, nustatome jų kietosios brandos galimas datas ir jas palyginame tiek su turimų kombainų darbo našumu, tiek su žieminių rapsų sėjos grafiku. Privalome kasdien susipažinti su sinoptikų prognozėmis, nes dažni krituliai bus svarbiausiu kliuviniu mūsų sukurtų planų įvykdymui. Dėl to tikriausiai neišvengsime kai kurių žirnių ar žieminių javų pasėlių defoliavimo, kuriuos esame numatę nukulti iki rugpjūčio 8-12 dienos. Tikriausiai žieminių rapsų vėlesnei sėjai (po 08.15 d.) jų priešsėliai gali subręsti ir be dirbtinio išdžiovinimo. Tačiau būti pasiruošusiems tai padaryti yra būtina. Mūsų nuomone, dar reikės defoliuoti ir dalį sėklinių žieminių javų pasėlių, norint išvengti jų derliaus nuėmimo vėlavimo, kas labai pablogina grūdų sėklinę kokybę. Defoliacijos gali prireikti ir ypač vešliems kitų javų rūšių pasėliams, siekiant išvengti didesnių derliaus nuostolių dėl jų pjūties vėlavimo.

Javų vegetacijos dirbtinis užtęsimas

Jei tikrai rugpjūtis bus lietingesnis nei įprastai, tai javų ir ankštinių augalų derliaus nuėmimas stipriai užsitęs. Lietūs trukdys kombainų darbui. Tačiau šią blogybę galima išnaudoti ir naudingai. Tikslui pasiekti mums reikia dirbtinai pratęsti javų vegetaciją iki numatomo orų sąlygų pagerėjimo, kai kombainai vėl galės dirbti. Tokiu atveju ne tik išvengtume derliaus nuostolių dėl pjūties vėlavimo, bet ir išnaudotume ilgesnės fotosintezės metu sukurtas sausąsias medžiagas grūdų masės didinimui. Augalų vegetaciją galima pratęsti, pasėlius tręšiant per lapus karbamido tirpalais. Žinoma, jei jų lapuose, stiebuose ar varpose dar yra chlorofilo. Šiai agrotechninei priemonei pasirenkame javus, kurių tikrai nesugebėsime optimaliu laiku nukulti.

Žieminių rapsų sėja

Šalia javapjūtės darbų, žieminių rapsų sėja yra svarbiausias ūkininkų rūpesčių objektas. 2017 metų vasarą siūlome juos pradėti sėti nors 4-6 dienomis anksčiau nei per paskutiniuosius 3-5 metus. Ir jų sėją vykdyti „pilnu apkrovimu“, taip išvengti šį darbą užtęsti iki rugsėjo pirmos dekados. Be abejo, ankstyvai sėjai pirmiausiai pasirenkame laukus su lengvesnės granuliometrinės sudėties dirvožemiais, kuriuose rapsai mažiau bijo sėjos ankstinimo. Be to, tokiuose dirvožemiuose ir priešsėliniai pasėliai anksčiau subręsta. Sėja paankstėtų, jei greičiau paruoštume dirvas. Darbų seka būtų: priešsėlių nukūlimas – trąšų paskleidimas – dirvų seklus arimas – sėja – purškimas herbicidais. Įsibėgėjus pasėlių kūlimui, jau liktų laiko ir klasikiniam dirvų ruošimui sėjai.

Andrius Lukoševičius
AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas
Mob.: 8 686 56652

Prof. Albinas Šiuliauskas
Mob.: 8 698 46122

Linasagro.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką